Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:28 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема взел/вземал  
Авторheart (Нерегистриран)
Публикувано02.02.07 23:28



моля ви кажете ми взаимнозаменяема ли се употребяват взел съм/вземал съм. На мен лично това вземал съм ми звучи адски грубо и неестествено, но го чувам много по-често от взел съм.



Тема Re: взел/вземалнови [re: heart]  
Авторjaps (Нерегистриран)
Публикувано03.02.07 00:35



"Взел съм" е правилно разбира се! Между другото, най-често аз чувам "земАл съм"...





Тема Re: взел/вземалнови [re: japs]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано03.02.07 01:54



Грешката сигурно идва от смесване на формите на глаголите "взема" (свършен вид) и "вземам" (несвършен вид).
От взема деятелното причастие в минало свършено е взел (в мин. несв. е вземел), взЕмал е от вземам. И като му смениш ударението, става вземАл, което звучи по като за свършен вид.
А най ми харесва страдателното причастие вземАт, особено в изрази от типа "не са вземАти на предвид"...





Тема Re: взел/вземалнови [re: мишo]  
Авторjaps (Нерегистриран)
Публикувано03.02.07 23:08



Грешка! Не се казва "вземам", ами "взимам". Тъй-че "вземал" е грешно откъдето и да го погледнеш. Правилната форма е "взимал".



Тема Re: взел/вземалнови [re: japs]  
Автор... (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 00:46



как бе, вземам и взимам не бяха ли дублетни форми?



Тема Re: взел/вземалнови [re: japs]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.02.07 13:19



ей, аман от такива като тебе! това било правилно онова не било.

и понеже много обичате да се кланяте на кодификаторите на българския книжовен език, ето какво пише в речника:

взема, -еш, вземем; взех, взе; вземех, вземеше; взел; вземел; взет; вземи!, вземете!
вземам, -аш

ФОРМА „ВЗИМАМ” НЕМА У РЕЧНИКО!!!



Тема Re: взел/вземалнови [re: Zo]  
Авторjaps (Нерегистриран)
Публикувано05.02.07 21:01



Е па у твоя може да нема, ама у моя има (confer Български тълковен речник, Трето издание, Наука и Изкуство 1976).

И тъй като наистина и формата вземам присъства в същия този речник, ето резултати от елементарно търсене в гоогле.цом :
вземам - 68000
взимам - 87300
Какво излиза сега??????? Май не само, че взимам съществува, ами че дори е по-използвана форма от вземам.
Ай со срекя!



Тема Re: взел/вземалнови [re: japs]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.02.07 01:36



ха, 1976... а па я ти оратим за

, добре дошъл у 21-ви век!!!

и стига сте ми го вовирали в очите това гугле.цом, оти воопще не е меродавен източник! , и това е толкова разпространена ф-ма, че даже не те пита did you mean: masturbate




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.