Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:14 15.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Етимология нанови [re: Лил]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано13.12.06 15:21



А в италианския май влиза от латински?



Тема Re: Етимология нанови [re: Kossoman]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано17.12.06 14:06



идва от латинското manduco, което първоначално значи "дъвча, джвакам" и в последствие в народния латински обобщава значението си на "ям" (срв. българското жаргонно "гризкам", както и гръцкото trwgw, което първоначално е значело същото).


по-интересното обаче е откъде се е пръкнало "манджа" като съществително име? нито в италианския, нито във френския го има, там присъства само глаголът. ако сме го образували на местна почва от глаголния корен, това според мен е било голям прецедент в историята на новобългарския.

дир.бг ми изтриха бележките, извинявам се ако сте ми пратили нещо и не съм отговорил


Тема Re: Етимология нанови [re: the_bomb]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано17.12.06 23:54



къде е сега зиези, да обясни, че българите са римляни и обратно...



Facta, non verba!


Тема Re: Етимология нанови [re: Last_Roman]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.12.06 23:55



аде нема нужда!

да ке да ке ама неке


Тема Re: Етимология нанови [re: the_bomb]  
Автор OrokoSaki (8G Ninja)
Публикувано19.12.06 01:04



Манджа според мен не е заето по новобългарско време, а по сренобългарско.
Така към 1200 и некоя година. Тогава сме били много гъсти с италианците (или това което е щяло да стане италианци по къцно). По това време по нашенско са се научили да правят ракия пак от италианците.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Етимология нанови [re: OrokoSaki]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано19.12.06 09:04



сериозно ли?



аз знам, че тука по Българско са се мотали доста кумани и печенеги, но за италианци не знам.

а дестилацията на алкохол мислех, че я е открил каталунецът Рамон Люл (Раймундус Луллиус), живал ХІІІ-нач. на ХІV в.

дир.бг ми изтриха бележките, извинявам се ако сте ми пратили нещо и не съм отговорил

Тема Re: Етимология нанови [re: the_bomb]  
Автор sacrement (непознат )
Публикувано19.12.06 09:36



Може би колегата по клуб - Ороко Саки - има предвид факта, че по времето, за което говори,цар Калоян се стреми да установи Унията в България, има кръстоносен поход, а няколко десетилетия по-късно в Търново се заселват дубровнишки и генуезки търговци. Импровизирам, така че извинете, ако съм сътворил глупост.



Тема Re: Етимология нанови [re: the_bomb]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано19.12.06 11:06



Според

дестилацията на алкохол е прилагана много по-рано.



Тема Re: Етимология нанови [re: шмaтka]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.12.06 12:24



Сега ще ви разкажа един истински случай. Преди години един мой познат учеше в Дух. академия. Естествено, от християство не разбираше, защото беше метъл

, не и знам дали завърши, ама няколко години, кой знае защо, изкара в това заведение...

Та на някакъв изпит му задават въпрос: "С какво се хранят ангелите?" (отговорът е "манна небесна"). Той естествено се пули и добрият отец-екзаменатор решава да му помогне и казва: "С ман...", "джа" довършва нашия човек...
Това наистина е истинска случка.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Етимология на [re: BlackWolf]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано29.12.06 02:50



LOLOL



да ке да ке ама неке


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.