Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:55 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Балтославянскинови  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано24.10.06 19:08



Съществува ли родство м/у праславянския, балтославянския и древния персииски

Слави винаги е прав



Тема Re: Балтославянскинови [re: OO8]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано28.10.06 15:02



Преди 7-8 хил. години е съществувало (както м/у всички "арийски"

езици).
Славяните и балтите са се разделили (започнали са да се разделят!) преди ок. 2500 г. А са се разделили преди 1500 г. А германците и балто-славяните са се отделили през бронзовата епоха - значи приблизително преди 3000 г.
Всъщност за тези процеси е необходима доста сложна корелация на данните от лингвистиката и археологията. И всичко си остава хипотеза...

Североиранските езици (скитските и сармато-алански езици) не са биле баш като древноперсийския. И народите, и религията им (макар че са уж иранци) не са персийски. Всъщност персите са гледали на степните си "братовчеди" като на олицетворение на злото и на смъртни врагове. Има много интересни анализи на персийско скитските войни - и при Кир , и при Дариявуш.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 28.10.06 15:03.



Тема Re: Балтославянскинови [re: BlackWolf]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано29.10.06 17:35



Знаете ли линк някакъв към нещо като родословно дърво на народите от най-стари времена до днес (с хронология etc)... Ще ми се да ги видя в една схема всичките.

... No words ...


Тема Re: Балтославянски [re: Black]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано29.10.06 21:42



Подобна схема би била силно хипотетична...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Балтославянскинови [re: BlackWolf]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано29.10.06 22:58



Има и други хипотези, че никога не е съществувал балтославянски, а разделението между споменатите е минимум 3-4 хил. години пр.н.е. (паралелно разделение на източните индоевропейски езици - ирански, древноиндийски, хетски, славянски, балтийски, тракийски и др.) до тогава диалекти на източноиндоевропейски език (наречие). Също и че балтийският е бил съсед и на тракийския и по-близък до него отколкото до славянският.
По същото време от западноиндоевропейски език (наречие) се отделят - германски, келтски, илирийски, италикски, гръцки и пр.
Вероятно е имало и десетки други ИЕ езици, забравени през 3,2 и 1 хилядолетие пр.н.е.

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: Балтославянскинови [re: gioni]  
АвторOO8 (Нерегистриран)
Публикувано30.10.06 13:16



До колкото разбирам иранския, древноиндииския, тракииският и славянските езици са били родсвени на определен етап от развитието си, защото попаднах на твърдения, че древоперсииския и древнославянския били доста близки като звучене и лексика, но незнам до колко са верни.



Тема Re: Балтославянскинови [re: OO8]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.10.06 15:50



Теорията за индо-европейското единство е твърде сложна. С две приказки не може да се разкаже, още повчече, че спорните моменти май са повече от установените.


Да, езиците, които споменаваш, са били в различни периоди в различна степен на родство. Не мога да намеля в момента картинка на родословното дърво, за да стане по-нагледно.
"Арийските" изици - в Индия и иран, са се отделили доста рано от основната група.
Тъй като вероятно в Сев. Причерноморие праславянския (ако можем да използваме този обобщаващ теримин) е бил в контакт с някои ирански езици (ама не с древноперсийския, да не говорим за езика на "Авестата"), то има взаимни влияния. Това е неминуемо при всеко съприкосновение м/у езици.

Хората като чуят ирански език, си представят Персия. Но през Античността цялата зона от степи и планини от Дунав до Китай е била заета от ираноезични племена, отличаващи се с порядачно варварство. Които винаги са били в кохфликт с Иран - което е намерило отзвук прим. в "Шах-наме" (извечната борба на Иран с Туран).
И когато сега се множат "иранофилите" по отношение въпроса за произхода на българите, то те в повечето случаи забряват, че не става въпрос за персийци, а за "турите с бързите коне", които са си били диваци. Дори може би по-големи от съседите си - тюрки.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Балтославянскинови [re: BlackWolf]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.10.06 18:50



!!!!чак сега установявам, че Black ни си ти!!!!

да ке да ке ама неке


Тема Ми ни съм аз!нови [re: Zo]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано31.10.06 15:48



Аз съм си вук, а он е духовник, кажи го поп!

Макар че предпочитам турцизъма кешиш...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Балтославянскинови [re: BlackWolf]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано04.11.06 15:40



Това е ясно...

... No words ...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.