Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:39 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Наредба-закон за правописа от 1945 г.  
Автор avataar (root)
Публикувано27.08.06 18:22



Някой би ли могъл да сканира въпросния документ (приет на 12.2.1945 г. и публикуван в Държавен вестник на 27.2. същата година) и да ми го прати/качи някъде в интернет? Ще съм много благодарен.



Тема Re: Наредба-закон за правописа от 1945 г.нови [re: avataar]  
Авторa aз дa питaм (Нерегистриран)
Публикувано28.08.06 23:13



какви са основанията за промяната на правописа? И за пред хората, и истинските.



Тема Re: Наредба-закон за правописа от 1945 г.нови [re: a aз дa питaм]  
АвторDecima (Нерегистриран)
Публикувано29.08.06 15:31



Някъде четох даже идеологическа обосновка - нещо от рода - скъсване със старите нрави от омразния бивш строй. Помните, около 90-те имаше опити да върнат стария правопис, май със същите съображения. Иначе - мисля, че във всяка окръжна библиотека биха могли да ви услужат.



Тема Re: Наредба-закон за правописа от 1945 г.нови [re: Decima]  
Автор avataar (root)
Публикувано29.08.06 19:06



То хубаво това с окръжните библиотеки, ама съм в странство и нещото ми трябва спешно... Не че не мога да мина и без него, но ще е хубаво да се позова и на някакъв документ (пиша дипломна).



Тема Re: Наредба-закон за правописа от 1945 г.нови [re: avataar]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано05.09.06 07:27



, ама се плаща.

да ке да ке ама неке

Тема Re: Наредба-закон за правописа от 1945 г.нови [re: Zo]  
Автор avataar (root)
Публикувано05.09.06 17:30



Чудно, ама въпросната наредба-закон не я намерих там. Явно на юрдействащите не им се случва често да се занимават с правописно-реформаторски въпроси.



Тема Re: Наредба-закон за правописа от 1945 г.нови [re: avataar]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано07.09.06 05:19



Виж в Гугъл на : съветска правописна реформа

Ето какво излиза / примерно / от І стр. :



Ят — УикипедияПрез лятото на 1917 година с декрет Временното правителство прави правописна реформа, която изхвърля буквата ѣ от руската азбука, но за утвърждаването й са ...
bg.wikipedia.org/wiki/Ят - 68k - Кеширана - Подобни страници


Ят — УикипедияСлед 1989 г. много десни политически и културни организации като ВМРО се опитват да инициират дебат за правописна реформа и връщане на двойното е. ...
bg.wikipedia.org/wiki/Е_двойно - 72k - Кеширана - Подобни страници


Л. Андрейчин - Из историята на нашето езиково строителство - 2.7Непосредствено след 9 септември бе извършена важна правописна реформа, в резултат на която нашият правопис получи значителна опростеност, ...
www.promacedonia.org/la/la2_7.html - 10k - Кеширана - Подобни страници


СкайФорумНеговото разпространение вероятно щяло да продължи, тъй като този правопис близко кореспондирал с извършената от болшевиките руска правописна реформа в 1918 ...
forum.skycode.com/topic.asp?whichpage=159&topic_id=50242 - 54k - Кеширана - Подобни страници


СкайФорумВместо взаимно признание , запазена самостоятелност и " материална , дипломатическа и морална подкрепа " от Съветска Русия , тесен кръг революционни дейци ...
forum.skycode.com/topic.asp?whichpage=21&topic_id=42612 - 250k - Допълнителни резултати - Кеширана - Подобни страници


Makedonizmyt - vreden...От чистота на езика и правописна реформа има нужда не само там, ами и у нас. Защото там правописът бе променен по сръбска, а у нас, под съветска диктовка. ...
knigite.abv.bg/v_mak/1999/mak12_4_9.html - 13k - Кеширана - Подобни страници


РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ПЕРИОДА 1918-1923 Г.Правителството на БЗНС осъществява и важна аграрна реформа. ... Медицински, Ветеринарномедицински и Богословски. Прокарана е и правописна реформа, ...
history.kabinata.com/bzns.htm - 43k - Кеширана - Подобни страници



Тема Re: Наредба-закон за правописа от 1945 г.нови [re: Vencci*]  
Автор avataar (root)
Публикувано07.09.06 05:36



Благодаря, но на мене ми е нужен текста именно на БЪЛГАРСКАТА реформа от 1945 г. Не ме интересуват неща като "изхвърляме ят, ще се пише я или е", а точната формулировка в наредбата-закон. Но всъщност вече е късно, оправих се както мога и без него. Ако някой все пак го сканира, пак бих искал да му хвърля един поглед.

PS Гугъл биде първото место претърсено из основи




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.