Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:58 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема чувашкинови  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано17.08.06 17:52



вижте го само колко е странен



и става още по-странно: тези хора говорят за старобългарски, среднобългарски и новобългарски период в развитието на езика им.

и тук

Редактирано от Zo на 17.08.06 18:03.



Тема Re: чувашкинови [re: Zo]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано17.08.06 20:11



Карачаево-балкарският и чувашкият са двата езика, за които тюркологията твърди, че са най-близо (според фонетчен, морф. и др. развой) до онези пластове в прабългарския език (срамливо наричан от някои "протобългарски), които са се напластили при общуването им с тюркските езици и са го променили съществено. Не забравяме, че говоря за ПРЕДИ славянската връзка. Ако наистина ти е интересно, имам 12 тома чувашки речник - намират се смайващи неща, за които иначе ОФИЦИАЛНАТА българстика обиква да лъже, че били турцизми. А те си имат облик на друго развитие.

Дръж се естествено!


Тема Re: чувашкинови [re: BB:-))]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.08.06 09:57





Имаш 12 (дванадесет) тома чувашки речник????

А има ли данни за обратна връзка? Тоест данни за прабългарско влияние в/у тези двата езика, може ли да се изчопли нещо за прабългарския от чувашкия?

да ке да ке ама неке

Тема Re: чувашкинови [re: Zo]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано18.08.06 11:14



Имам - беше притежание на вече покойния Йордан Вълчев. Ако потърсиш негови неща (май има и в мрежата), ще разбереш защо го е кътал тоз 12-томник. А това с изчоплянето ме разсмя - да, чоплят го тоя проблем хората вече 25 години.
След като навремето проф. Ал. Бурмов (да не му търкаляме кокалите, туй е станало още преди войната 1939-45) заковал, че сме саде славяни и нищо друго, искам да ти река, че до една шуменска конференция/конгрес през 1981 г. беше забранено да се пише за тюрксо-персийский елемент в езика и културата ни. Забранено по онзи, перфидния начин...
Ако проблематиката НАИСТИНА те интересува (а това го допускам, като те знам с какво се занимава умът ти), ще те потопя в един архив, който чака млади и неуморЕни лингвисти да го систематизират и да извлекат от него много нещо. За публикуваното досега - в частен разговор.

Дръж се естествено!


Тема Re: чувашкинови [re: Zo]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано18.08.06 14:26



Абе странен той някъде четох май че му разработвали латиница с която да сменят кирилицата до 2010... ама дали беше чувашкият не съм сигурен, някой от тия малкоговорените беше в тази част на Русия.

... No words ...

Редактирано от Black на 18.08.06 14:34.



Тема Re: чувашки [re: Black]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.08.06 15:45



съседите им от "Татарстан" преди 2-3 години вече го направиха това.

да ке да ке ама неке


Тема Re: чувашкинови [re: Zo]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано18.08.06 16:00



Ама не бяха те, други бяха. Ма така като го погледнеш отгоре тоя език (татарстанският) на нищо не прилича.
Тва сигурно с цел да бъде максимално различен от руския.
Булгаристан да се кръстят най-накрая ще ме изкефи.

... No words ...


Тема Re:Uighurнови [re: Zo]  
Автор Atilkese-Acпapyx (ГолобрадияАтила)
Публикувано18.08.06 17:31



"In English, the name of the ethnicity and its language is spelled variously as Uyghur, Uighur, Uygur and Uigur. (Many English speakers pronounce it as "wEEger," but the pronunciation "ooygOOr" is closer to native.")











България на три морета!

Редактирано от Atilkese-Acпapyx на 18.08.06 22:39.



Тема Re: чувашкинови [re: Black]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.08.06 17:49



Даже преди малко повече:

(превърти до Tatar).

Той татарстанският нема как да прилича на руския поради простата причина, че ужасно много прилича на турския. Даже като ги слушам почти не мога да ги различа, докато другите тюркски езици, които съм чувал си звучат доста по-различно от турския, с изкл на азерския разбира се.

Аз това, което намирам най-странно за чувашкия, освен буквите и т.н., е като го чета нещо не ми прилича много на останалите тюркски езици. Вчера доста време изгубих да търся в мрежата онлайн радиа и други такива от Чувахия, но нищо не намерих, а много ми се ще да чуя как звучи.



Единственият запазил своето автентично, промиграционно звучене език на конните орди, който капсулиран се е запазил през вековете от контакти и обмен с чужди цивилизации.

Е тва не зн колко е верно.

да ке да ке ама неке

Тема Re: чувашкинови [re: Zo]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано19.08.06 11:42



Ся гледам, че азерският език не е фарси, данеби да станаха три...
Мен тия езици нещо на кирилица по ме кефят, знам ли що.
Ми те прабългарите нали вече не ги смятат за тюрки.
онлайн радиа и други такива от Чувахия



... No words ...

Редактирано от Black на 19.08.06 11:47.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.