Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:38 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Константин Философ и граматиката?нови  
Автор MilaOtMars (тъжна)
Публикувано06.08.06 18:08



Наколко въпроси на лаик:

Когато Кирил съдава азбуката, той променя малко и езика, който до този момент е съществувал само в разговорна форма, за да го направи използваем за книжовни цели.

Какви най-съществени граматически промени въвежда той?

Падежите съществуват от преди това, нали?

А в кой език за първи път възникват падежи?



Тема Re: Константин Философ и граматиката?нови [re: MilaOtMars]  
Авторjoro (Нерегистриран)
Публикувано07.08.06 11:50



Съмнявам се Константин Кирил да е променял езика граматически. Езикът може да се самопроменя, но не и да го променя отделен човек. Най-малкото, няма данни за подобна намеса от страна на Кирил. Най-вероятно Кирил го е променил лексикално - добавил е някои думи за нуждите на релегията, които ги е нямало по начало.

Падежите съществуват още от праславянски език, а в праславянски са наследени още от индоевропейския праезик. Падежите в български започват да изчезват бавно от Х век насам. Всички официални български паметници от епохите се придържат строго към езиковата традиция, но някои писмени паметници като влахо-българските грамоти говорят, че към ХV век българският език е достигнал до пълен аналитичен строеж.

В кой език за първи път възникват падежи? Най-вероятно това е индоевропейският праезик. В различните езици постепенно падежите започват да отмира и да се заместват с аналитични конструкции предлог + име. Древните езици (старобългарски, латински, старогръцки) винаги имат сложна и богата падежна система. Техните наследници обаче са я загубили (старогръцки - новогръцки (частично), старобългарски - новобългарски (напълно), латински - романски езици (напълно във френски, италиански, испански, португалски и частично в румънски)). Не говорим за диалектите им.
Но като цяло този въпрос не е много коректен според мен.



Тема Re: Константин Философ и граматиката?нови [re: MilaOtMars]  
АвторAtilkese (Нерегистриран)
Публикувано08.08.06 19:10










Aтака в защита на Свещенната Българска Земя!
България на три морета




Тема Re: Константин Философ и граматиката?нови [re: Atilkese]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано09.08.06 00:35



Крие се дръжки. Кирлицата и коптското писмо нямат нищо обшо, освен че и двете представляват гръцката азбука с разни допълнителни знаци. Допълнителните знаци между двете азбуки нямат нищо общо - нито един единствен знак.
Все дно да кажеш "полската азбука е преработена португалска азбука"

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Константин Философ и граматиката?нови [re: Atilkese]  
АвторKиpил Meтopи и бpaт мy (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 23:21



Значи,

Етиопците пишат на вариация на коптската писменост. В мнозинството си етиопците принадлежат на Източната Църква. Веднъж носех тениска с щампа на Глаголическата азбука, една етиопка ме спря и каза, че това са техните букви. Така, че може да се направи извода, че Глаголицата е копирана до известна степен от Коптската писменост, а Кирилицата както се и вижда си е подобие на гръко-латинската азбука... Май-някой още в средновековието не е искал да има общо с африканците, та за тва си е измислил Кирилицата....





Тема Re: Константин Философ и граматиката?нови [re: joro]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано11.08.06 00:42



Абе тоя румънски как така е романски аз това не мога да го проумея... нищо общо между тях не виждам, не че съм си правил труда да се интересувам от румънски, ама от повърхностните ми наблюдения нищо общо не откривам. Що за глупост, как така са го навряли в групата на френския, испанския и италиянския?

... No words ...


Тема Re: Константин Философ и граматиката?нови [re: Black]  
Авторjoro (Нерегистриран)
Публикувано11.08.06 03:43



О, има много общо, главно в лексиката - общи корени и думи. Предлозите и съюзите също са с романски произход.
Фонетиката и граматиката са попроменени под влиянето на останалите балкански езици и най-вече български. Има звукове, които в романските не съществуват - ъ, ы например. Много думи са си променили звученето и при промяната във фонетичната система на езика. Затова ти се струва, че няма нищо общо, но ако се задълбочиш, ще видиш общите корени и тенденции.
Граматиката пази особеностите на повечето романски езици, но има и някои съществени различия, напр. наличието на три (мисля) форми за падежи, наличие на задпоставен определителен член (между другото пълен или кратък както в български) и др. Между другото някои лингвисти смятат, че румънския е запазил много от граматиката на латинския. Не знам доколко е вярно.
А иначе аз като слушам румънски, много ми напомня на италиански. Румънци са ми казвали, че им е много лесно да учат италиански или испански например.



Тема хмнови [re: Kиpил Meтopи и бpaт ]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано12.08.06 08:53



не виждам нищо общо с глаголицата:


мяза си са гръцка азбука, каквото си е.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Константин Философ и граматиката?нови [re: joro]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано12.08.06 09:48



В Уикипедията пише, че 75% от думите са ги извадили от латинския... Ама как са го направили това? Каква му е историята на тоя език?

... No words ...


Тема Re: Константин Философ и граматиката?нови [re: Black]  
Авторjoro (Нерегистриран)
Публикувано12.08.06 13:23



Тези 75% думи не са ги извадили от латинския, а са ги наследили от него. Днес те си съществуват в румънския с подобаващите за периода от време фонетични промени. В руската версия на Уикипедия статията за румънския език, и особено за историята, е много добре написана.
Предполагам, че разбираш руска, така че






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.