Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:29 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема какво може да означава "кроежът на главата"  
Автор gioni (поморлийт)
Публикувано31.07.06 20:18



Къщата на Анастаса Цацйоглу, той преди 55 годин доде по нашите страни от Арнаутлук или от Епир, ожени се в Станимака с една лангерка, от която му останали 5 или 6 деца и едно момиче, че тя се помина. И подир разболял се той от болка на нозете му и за да го гледат, избрал една вдовица гудилка от Пловдив, че мислел да е ялова, чюти живеели 8 годин с първийт и мъж, та не добила, но Цачев с всичката си старост и с болестта си доби с втората си жена 3 или 4 деца, от които доживяха две, едно момче и едно момиче.Той се показа в Пловдив като грък, но кроежът на главата му е арнаутски, а па презимето му е българско.


Текста е на Константин Моравенов от неговата книга "Паметник на Пловдивското население", писана е към 1869г. Какво би могло да означава кроежът на главата му е арнаутски? Дали става въпрос, че лицето на описвания изглежда по физически белези да е албанско или че носи албанска капа на главата? А може би нещо друго?



Тема Re: какво може да означава "кроежът на главата"нови [re: gioni]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано31.07.06 22:06



"кроежът на главата" си е кроежът на главата, а не на капата.
Т.е. имал е типична албанска физиономия.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: какво може да означава "кроежът на главата"нови [re: Craig]  
Автор koмитa (български)
Публикувано01.08.06 20:24



А какво е типична албанска физиономия?



Тема Re: какво може да означава "кроежът на главата"нови [re: gioni]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано02.08.06 10:04



Според мен става дума за цялостната морфология на черепа: затуй "кроеж" - цялостното съставно от частите/морфите. По онова време именно много е било модерно направлението физикална/физическа/физиологическа антропология в тясна връзка със социалната/психологически насочената антропология. Много се е вярвало на знакове за вътрешното, дадени чрез физиката, най-вече чрез лицето и главата.

P.S. Ако искаш, пиши: "Текстът е от..."

Дръж се естествено!


Тема Re: какво може да означава "кроежът на главата"нови [re: koмитa]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.08.06 21:19



ами има си такива, просто като го видиш и първото, което ти минава през главата е че албанец, същото и за гърците или арабите примерно.

да ке да ке ама неке


Тема Re: какво може да означава "кроежът на главата"нови [re: Zo]  
Автор koмитa (български)
Публикувано05.08.06 10:16



Не съм съгласен, това което минава за "албанска тиква" е доста често срещано сред българите в Родопите и югоизточна България. Гърците също мисля че вече нямат единен национален образ. Виж за арабите си прав.



Тема още един с "арнаутски кроеж"нови [re: gioni]  
Автор gioni (поморлийт)
Публикувано05.08.06 10:59



Къщата на Костадин Н. Чирпанлийт - българина; той я наследи от жена си, тя от баща и, а той от баща си Ангел Кокошът; той думаха, че бил грък чужденец; той се оженил за Люля, Кендиноглова леля - от нея Ангели имал къщата; той по главата си вижда се да е бил арнаутин, че арнаутски кроеж имала главата му.



Тема Re:нови [re: koмитa]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано05.08.06 22:02



Има нещо да ти кажа, неотдавна пътувах с влакчето от Септ до Банско и по пътя ми направи впечатление какви хора се качват и слизат и имаше физономии, които доста мязаха на албански. Но това, което най-много ми направи впечатление беше така отстрани да ги слушам като говорят, но без добре да чувам разговора — много ми приличаше на "македонски", говорен от албанци като акцент и интонация.

да ке да ке ама неке


Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор koмитa (български)
Публикувано06.08.06 16:42



много ми приличаше на "македонски", говорен от албанци като акцент и интонация.



Ми те в Чепинско са си точно преходни македонци. Смес между шопи и македонци. Там родопчани, като тези в Смолян няма. Иначе и аз харесвам този начин за сравнение, имам предвид акцента и интонацията.



Тема Re: какво може да означава "кроежът на главата"нови [re: gioni]  
Автор kovshegub (новак)
Публикувано15.08.06 16:21



Може ли някак да се докопам до въпросната книга?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.