Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:43 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Правилно ли е...  
Автор Murtagh (Личност невежа)
Публикувано15.07.06 14:21



да кажем "Той е никой.", а не "Той не е никой.". И ако и двата варианта са възможни, при кои случаи първият е граматичен?



Тема Re:нови [re: Murtagh]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано15.07.06 22:52



А в същност послението какво би трябвало да казва?

"Той е никой" е доста отрицателно изказване т.е. "той е нищожество". Наистина не виждам как може "Той е никой" да замени "Той не е никой". Все едно да кажеш "той е полицай" вместо "той не е полицай".

да ке да ке ама неке


Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано16.07.06 00:15



Мне, не това има предвид човекът. Има ги тези случаи "той е никой" / "той не е никой" с едно и също значение... "Той не е никой" в неговия контекст означава "Той е никой", често се среща това двойно отрицание, ама и да е неправилно се употребява без на никого да прави впечатление...

... No words ...


Тема Re:нови [re: Black]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.07.06 00:23



Да, така е, "той не е никой" също може да означава "той е нищожество".

да ке да ке ама неке


Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Murtagh (Личност невежа)
Публикувано16.07.06 03:10



Имах пред вид, че не може да кажем "Има никой." и в този ред "Той е никой." звучи неграматично(тъй като използва "никой"(забравих как се казваха тези думички с 'н') без отрицание при глагола). За различните значения съм съгласен, че съществуват, особено зависими от контекста. Интересува ме чисто граматичната страна на въпроса.





Тема Re: Правилно ли е...нови [re: Murtagh]  
Автор steinbock (рогата)
Публикувано16.07.06 10:39



На български имаме т. нар. двойно отрицание:

Не виждам никого, напр. или не знам нищо. Мисля че и случаят с Той (не) е никой е такъв, но нямам граматика под ръка за по-добро обяснение. Ако някой има такава - да помага



Freiheit ist die Freiheit der Andersdenkenden.

Тема Re:нови [re: Murtagh]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано16.07.06 11:00



Двойното отрицание си е факт, "граматиките" твърдят, че (доколкото в естествена употреба на езика, в речта си, българите не го пропускат) е задължително.
Следователно граматично е изречението "Той не е никой." Това при неутрална/немаркирана употреба на отрицателното местоимение НИКОЙ.
В случая с "Той е никой." изречението е с висока емоционалност, използва се при говорене, когато именно интонацията, жестовете, мимиката показват ясно, че думата "никой" не е използвана като отрицателно местоимение, а е субстантивирана - станала е демек на съществително. [За тази цел в българския език обаче много по-често се субстантивира "нищо": доказателство: "Той е ЕДНО нищо".]
Да се случи това - това преди квадратните скоби) помага и чуждоезиковото влияние, защото истинският непосредствен изказвач на български би избрал друг израз: "Той е нищо и половина/слаба ракия/нищожество/безличен." и т.н.



Дръж се естествено!

Тема Re:нови [re: BB:-))]  
Автор Murtagh (Личност невежа)
Публикувано16.07.06 14:52



Благодаря много. И аз се въртях около това, че при липса на двойно отрицание се влага дру смисъл, но не можех да се сетя за читаво обяснение.





Тема Re:нови [re: Murtagh]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано16.07.06 23:05



"Има никой" е откровен оксиморон, но "той е никой" не е, нема противоречие, защото както ВВ обясни "никой" в случая е субстантивирано.

Разбира се един ден и "има никой" може да почне да звучи граматично, ако "никой" развие некво по-различно значение.

Иначе аз поне от известно време като говоря на български доста пъти съм се запъвал на изречения с повечко отрицания, замисляйки се дали това, което казвам не е некакво противоречие, проблемът ми идва от прекаленото общуване на английски и от прекаленото ми пазене да не използвам двойни отрицания на въпросния език.

да ке да ке ама неке


Тема Re: Правилно ли е...нови [re: steinbock]  
Автор Vani4 (непознат )
Публикувано27.07.06 09:56



Чета ви и през цялото време се чудя как никой не се сети, че "Той не е никой" има само едно-единствено значение, а именно - ОТРИЧА се твърдението, че "той е никой" ...никакво двойно отрицание в обичайния му смисъл не може да се търси тук, защото всъщност това е едно утвърждаващо изречение в подтекстуалния си смисъл - "той е някой" или поне не е "никой".




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.