Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:43 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема за някои случаи на членуване в българскиянови  
Автор roxy (not brainwashed)
Публикувано25.06.06 12:29



става въпрос за думи от м.р., завършващи на -р и образуването на кратък и пълен член - има ли някакво правило кога е -а,-ът и кога -я,-ят? има думи, които не пораждат съмнения - цар, зидар например(може би нещо като меко 'р', което изисква 'я' - преди 9.09.1944 се е пишело 'царь'); има и други случаи - пастир(ът); с -ът стават и редица думи от м/унар.лексика. обаче наскоро в наредба на БНБ прочетох 'титулярят' и ми се видя непривично; затова се интересувам има ли правило за тези думи (което при всички положения не сме учили в училище)?

Memories - they keep coming through.
The good ones hurt more than the bad ones do



Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: roxy]  
Авторsaur (Нерегистриран)
Публикувано25.06.06 12:54



Не знам да има някакво друго специално правило за образуването на член -ят освен следното (което лично аз съм учил в училище):
1. по този начин образуват всички имена на вършители на действие (казано другояче професии) на -ар (-яр) и -тел, понеже тези наставки са били -арь и -тель (каквито са и до днес в руски), напр. учителят, овчарят.
2. съществителните на -й, напр. трамваят.
3. прилагателни (както и притежателни местоимения, редни числителни, причастия и т. н.), напр. синият, твоят, ходилият.
4. има и няколко думи като цар, път, ден, зет, които също правят членувана форма с -ят, пак по исторически причини.
Със сигурност обаче всички навлезли по-наскоро думи от чужди езици като титуляр образуват членната форма винаги с -ът/ -а. Но в БНБ явно не им е до това покрай многото пари и си пишат както им хрумне


Може би трябва да им предложим да си назначат редактор



Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: saur]  
Автор zahar_ ()
Публикувано25.06.06 13:25



Търсейки дума, завършваща на "-яр", се сетих за "леяр". Значи тя трябва да се членува "леярят"? Странно, но ми е трудно до я произнеса. Или бъркам някъде?





Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: zahar_]  
Автор saur (непознат )
Публикувано25.06.06 13:36



леярят може и да е трудно, но е правилно. а за по-лесно опитай с огняр





Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: saur]  
Автор Black (Духовник)
Публикувано25.06.06 16:32



"зетят"?



... No words ...

Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: Black]  
Автор Murtagh (Личност невежа)
Публикувано25.06.06 20:10



Ми... да. На мен даже не ми звучи добре "зетът".





Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: saur]  
Автор Murtagh (Личност невежа)
Публикувано25.06.06 20:20



А "пастирят" ли е правилно? Някак не ми звучи. Сигурна(до колкото си спомням си жена) ли си, че правилото е толкова стриктно? В смисъл, явно зависи как точно са се произнасяли думите преди хиляда години и това правило трябва да замазва положението сега след реформите на комунистите.



Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: roxy]  
Автор discourse (Versatile)
Публикувано26.06.06 05:45



Приятели - правилото е следното: когато -АР и -ТЕЛ в края на думата са наставки за образуване на имена на деятели, след тях винаги се пише ЯТ/Я. Само 7 думи, мисля, не спадат под тази рубрика: календар, олтар, капиляр и още няколко: вижте в "Обратния речник".

Miser, miser!
modo niger
et ustus fortiter!



Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: Murtagh]  
Автор Юнoнa (божествена)
Публикувано26.06.06 20:16



Не, не е правилно да се пише "пастирят". Пише се "пастира", "пастирът".



Тема Re: за някои случаи на членуване в българскиянови [re: saur]  
Автор Юнoнa (божествена)
Публикувано26.06.06 20:20



"Титулярят, титуляря" са единствено правилните форми. Погледнете в правописния речник. Може на някого да му звучат странно, но това е положението. БНБ няма нужда от редактор, поне в този случай!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.