Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:49 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Руски!!!  
Автор Cтaниcлaв! (SAGITTARIUS)
Публикувано12.06.06 16:52



Една моя много добра приятелка вчера ми показа част от контролните по руски език.
Честно казано не се шокирах най-малкото, защото няма нищо странно в това да бъдеш неук или всяко производно състояние.
Ами, четете и се наслаждавайте. Такова нещо няма къде да се види.













Тема Re: Руски!!!нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано12.06.06 16:59



Това девети клас ли е?
По почерка прилича на второкласник или някой, който се е научил да пише на 50 години.
За другото неам думи



Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...

Редактирано от Craig на 12.06.06 16:59.



Тема Re: Руски!!!нови [re: Craig]  
Автор Cтaниcлaв! (SAGITTARIUS)
Публикувано12.06.06 17:26



Ами да..9-ти клас е... Селска средна гимназия!!!



Тема чакай бе тия деветокласници ли са?нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано12.06.06 19:00



баси, а некои се смеят на американците



Тема Re: чакай бе тия деветокласници ли са?нови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Авторpыбa (Нерегистриран)
Публикувано12.06.06 20:08



американците ше седнат ли да учат руски бе мислител



Тема Re: чакай бе тия деветокласници ли са?нови [re: pыбa]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано13.06.06 03:22



ти да не си го завършил това училище?



Тема Re: Руски!!!нови [re: Cтaниcлaв!]  
АвторMaka (Нерегистриран)
Публикувано13.06.06 11:16



Колко жалко! Само преди 20 години всеки човек със средно образование знаеше прилично да чете и пише на руски. Дори да говори, макар и с доста грешки. Имаше една тема за българското образование в клуба Родители и деца. Този постиг потвърждава тъжната констатация в каква криза е българското школо.



Тема Re: Руски!!!нови [re: Maka]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано13.06.06 12:09



то че е в криза, в криза е.

но и преди не беше кой знае колко цъфнало и вързало.

от човек, живял десетилетия по време на социализма и на когото в школото са му набивали стабилно руски в канчето, съм чувал реплики като: "натисните два раза с десного бутона мышке"



то като е насила не става. в днешно време поне хората, които са тръгнали да учат руски по школи, курсове и т.н., знаят за какво го правят

Над пропастью весны собрались сны и ранние глотки большой тоски

Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано13.06.06 14:55



Съгласна съм. :) Руският ми е слабост, но не мисля, че трябва да се натрапва някому. А и обикновено, ако придадеш задължителен характер на нещо, колкото и прекрасно да е то...



"Дет Морос" обаче е направо зловещо.



Тема Re: Руски!!!нови [re: Strider]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано13.06.06 15:32



хахах, мислех си едно време да направя грайнд-група Death Morose





Тема Re: Руски!!!нови [re: Cтaниcлaв!]  
АвторNona (Нерегистриран)
Публикувано13.06.06 18:40



То май не само руският им е на ниво - погледнете и българския. За селската средна гимназия ще ме извиниш. Казвам го не за себе си, а заради моите учители - след селската прогимназия /беше преди доста години/ знаехме определено повече. Никъде не видях употреба на падежи, превод на цяло изречение.



Тема Re: Руски!!!нови [re: Strider]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано13.06.06 23:18



Не ме разплаквайте, приятели, с Дет Морос на деветокласници, че да не ви сканирам две-три кила студентски произведения на български. Че да видите тогава загатки, Рим като столица на Египет, разстения и пр. Има ли виновни деца? Къде дремят възрастните? Като единственото, което днешното школо иска от тях, е да наизустяват и да повтарят... Имаш ли собствени когнитивни стратегии, крий си ги, иначе нема шестички... МЪЪЪка, ей!

Дръж се естествено!


Тема рим е бил столица на египет. цезар го прави такъвнови [re: BB:-))]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано14.06.06 00:39







Тема Re: Руски!!!нови [re: Strider]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано14.06.06 05:15



"седум и осум" са сигурно на "местния говорим" в това у-ще !??





Тема Re: Руски!!!нови [re: Nona]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано16.06.06 14:06



Да, и аз щях да кажа същото. Оставете го руския - те на български да се науччат да пишат грамотно, ще е добре.


Но що ли ми се чини, че не само в "селските" гимназии, но и в столичните учениците са масово неграмотни?...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема За рускиянови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано16.06.06 14:13



Има нещо странно... Аз сравнително неотдавна научих, че руския вече не се учи като редовен предмет в училище.

Странното е, че бил такъв в течение на повече от 100 г. Майка и баща ми "през фашистко" са си учели руски като редовен предмет...

Че требе да се знае английски, требе... Оно дека си сака, си требе!
Но руския е един от големите културни езици, и като такъв дава достъп - абе да оставим художествената! - до голямо количество научна литература. В някои области на науката без руски просто не става.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За рускиянови [re: BlackWolf]  
АвторNona (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 21:45



И аз мисля, че руският е един от езиците, който може да се научи с много по-малко усилия, отколкото за който и да е западен език би било необходимо. Никой не твърди, че може да замени тяхното изучаване. По социалистическо време, ако знаеш руски, можеше да намериш доста книги, до които не можеше човек да се добере, ако няма връзки в книжарниците. Е, имаше и такова време - книгите се купуваха с връзки. И още за руските издания - имаше разкошно оформени книги на безумно ниски цени. Имаше и доста специализирана литература на руски - преводи от английски.





Тема Re: Руски!!!нови [re: BlackWolf]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано17.06.06 10:38



май съм споменавал тука, че студент 1. курс българска (!) филология написа в едно контролно "старогрътски".

формата се срещаше два пъти, така че не е била плод на невнимание...



Над пропастью весны собрались сны и ранние глотки большой тоски

Тема Re: За рускиянови [re: BlackWolf]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано17.06.06 10:43



факт е, че с лингвистиката например се запознах за пръв път от статии на Уорф, Болинджър, Бенвенист и т.н., преведени на руски. същото и със "Златната клонка" на Фрейзър и с много други неща. по-младите поколения, които вече не знаят руски, нямат достъп до в някои случаи единствената налична в България литература по даден въпрос.

НО не смятам, че задължителното учене на руски беше добра идея. както и руската телевизия всеки петък, това си беше част от нашето васално положение спрямо Големия брат. малко обидно ми беше руският да се изучава наравно с български и литература (по 4 часа седмично в училище), докато на всички останали езици - английски, френски, немски - да им се полагат по два часа седмично.

Над пропастью весны собрались сны и ранние глотки большой тоски


Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано17.06.06 10:48



Ами винаги е имало двойкаджии. Какво толкова.

И в селските училища, и в градските.

П.П. Ние руския го учехме по два часа седмично, както и западните езици, но за останалото (задължителност и т.н.) съм съгласна - обидно е.

Редактирано от Mиpa_M на 17.06.06 10:50.



Тема Re: Руски!!!нови [re: Mиpa_M]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано17.06.06 11:07



бе то двойкаджии нека си има. ама този човек един ден ще излезе с диплома за българска филология и може би ще учи детето ми на правопис в началното училище...



много неприятно, че в българските учебни заведения има цедка на входа, а не на изхода.

Над пропастью весны собрались сны и ранние глотки большой тоски

Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано17.06.06 12:09



Мда. Нещо пак не съм довидяла в твоя пост. Ти си подчертал, че е българска филология, аз го видях на първо четене като "българка (!)" - демек, роден език. Повредата е в моя телевизор, де.
Значи, имах предвид Стоянчо № 20 и студенти нефилолози.
За филолог, разбира се, е недопустимо, на него това му е работата; не знам как не са го пресели още на входа.

Редактирано от Mиpa_M на 17.06.06 12:10.



Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано17.06.06 13:57



А мен преди няколко дни ме помолиха да преведа един текст от "градски". Позачудих се дали в такъв случай трябва да превеждам на селски, но тогава ми просветна, че всъщност иде реч за гръцки.





Тема в двата случая прилича на проблем от шльокавицатанови [re: Strider]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.06.06 16:56







Тема Heh..нови [re: Cтaниcлaв!]  
АвторSLR (Нерегистриран)
Публикувано17.06.06 16:57



A "baba zgazi rejs" v v-k Trud?



Тема Re: в двата случая прилича на проблем от шльокавицатанови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано17.06.06 18:00



Вторият със сигурност е резултат от това. Но за случая, който спомена Бомбата, не намирам оправдание. :)



Тема Re: За рускиянови [re: the_bomb]  
АвторNona (Нерегистриран)
Публикувано18.06.06 08:56



За васалните ни душици не са ни виновни нито Пушкин, нито Толстой.... Жалко само, че и английският не беше така задължителен.



Тема Re: За рускиянови [re: Nona]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано18.06.06 11:13



Никой не е обвинил Пушкин и Толстой. Очевидно познавате душицата си; за нас, останалите, не бъдете толкова сигурна.

Редактирано от Mиpa_M на 18.06.06 11:13.



Тема Re: в двата случая прилича на проблем от шльокавицатанови [re: Strider]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано18.06.06 20:22



тс -> ц типично



Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор roxy (not brainwashed)
Публикувано19.06.06 19:34



честно казано, не ми се мисли какво ще стане, когато моето поколение станат учители, а още повече тези след тях...
колкото до езиците - и завършили столични гимназии не го помнят особено с десетилетията, но пък който си е бил старателен, все още го разбира... не смятам обаче, че трябва да има такова нещо като задължително изучавани езици, както е бил преди руският и сега е английският. но задължително изучаване на поне един западен език - определено да.

Memories - they keep coming through.
The good ones hurt more than the bad ones do



Тема Re: Руски!!!нови [re: roxy]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано20.06.06 11:18



рокси, английският никога не е бил задължителен по начина, по който беше руският едно време.

и преди, и сега, в училище имаш задължителен западен език, 2 часа седмично, като си избираш дали да бъдеш в английска, немска или френска паралелка (това, че повечето предпочитат да са в английска, е друг въпрос - но никой не ги задължава).

докато руският се учеше с такъв хорариум на седмица, с какъвто се учеше български (4 часа), и никой не те питаше искаш ли го, или би предпочел някакъв друг подобен език - чешки, примерно.

Над пропастью весны собрались сны и ранние глотки большой тоски


Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано20.06.06 11:53



Освен четирите часа седмично, ние имахме и ЗИП руски език. И то в основното училище. :)



Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано20.06.06 18:25



а не мислиш ли, че всъщност трябва да се учи и руски и английски/немски/френски по 4 часа на седмица, внесто по 2? щот 2 часа са подигравка, нищо не се научава.

следващия път като ти стане обидно от руската телевизия дето беше в петък, си припомни малко повече: много дълго време в петък изобщо нямаше телевизия; първа програма започваше в 6 и завършваше в 11; в началото втора програма излъчваще по 2 часа и то не всеки ден, след това стана от 6 до 10 и накрая пуснаха и сутрешно излъчване.
постепено времето се запълни със български тв предавания и отделянето на руската тв беше единствено въпрос на време, което така и не настъпи. в крайна сметка това беше един от начините да се запълни времето...



/

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: Руски!!!нови [re: KимoнГeoprиeв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано20.06.06 18:34



да, може и по 8 часа седмично да се учи, но тогава децата ще трябва и да нощуват в училище, защото няма да имат време за нищо друго.
учебната ни система е излишно претоварена, а тъкмо на най-важното не успява да научи децата: да мислят с главата си. например през цялото училище те се учат да зубрят готови теми по литература и това после им остава за цял живот - не могат да четат текст между редовете и им трябва някой друг да им съобщи "какво е искал да каже авторът".

колкото до запълването на време: ми що не го запълваха с ВВС или ZDF, примерно?

щеше да ми е по-интересно да гледам "Флаш Гордън" вместо "17 мига от пролетта"

Над пропастью весны собрались сны и ранние глотки большой тоски

Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано20.06.06 19:11



начи по първия въпрос бегаш по тъча- не говорим колко е натоварена програмата, а дали е добре да се изучават по-усилено чужди езици.

по втория въпрос: чувал ли си понятието "politically correct"? измислено е на запад, ама се изпълняваше и на запад, и на изток. сега като няма изток, се изпълнява отново. та и това е тоговора - не беше политически правилно да се гледа нещо различно от руска телевизия. по-същата причина каквото се показва за руснаците по западните тв и особено по хамериканските канали, никога не е обективно, но в замяна на това винаги е "politically correct"...

off topic: проблемът е, че за последните 15 тина години управляващите се състезават помежду си по продажност и некадърност...



/

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: Руски!!!нови [re: KимoнГeoprиeв]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано20.06.06 19:55



"политически коректен" означава нещо много специфично и ако се разровиш назад в темите на клуба, ще видиш нещичко по въпроса. произволната употреба на термина води до смесване на понятията. политическата коректност е един вид цензура на потока от информация (която впрочем редовно бива заобикаляна, мога да ти покажа поне стотина сайта, които са anti-PC). докато политическата диктатура е нещо съвсем друго.
ако се опитваш да ме убедиш, че, видиш ли, тогава беше баш като сега и сега е като тогава - извини ме, но ще ти се изсмея в лицето. книгите и музиката, които си набавям свободно днес, майка ми не ги е и сънувала, или трябваше да подкупва някоя книжарка за тях. но какво изобщо да говорим за книги, когато през 1989 (!) година, в самия край на социализма, един мой съученик беше изключен заради това, че ходеше с цепнати дънки!



относно натовареността в училище: не, не бягам по тъча. програмата на децата не стига, че е натоварена, ами и не им предлага нищо качествено. не 8, ами 20 часа да въведат за изучаването на чужд език в училище, начинът, по който този чужд език се преподава от край време, просто е калпав и не работи при 80 % от учениците. а при другите 20 %, при които работи, би работило всичко, щото те така и така сами са мотивирани да научат езика.

а пък относно оф-топика, дето ни в клин, ни в ръкав го набута в дискусията - ами виновни са не само политиците, ами и тези, които гласуват за тях.



Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано20.06.06 20:34



размиваш разговора. ако това ти е целта, чао. ако успееш да се съсредоточиш върху темата и не те мързи, може и да си побъбрим



/

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: Руски!!!нови [re: KимoнГeoprиeв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано20.06.06 20:39



въобще, ама въобще не размивам разговора.

остани си със здраве.



Над пропастью весны собрались сны и ранние глотки большой тоски

Тема Re: За рускиянови [re: the_bomb]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано21.06.06 16:59



Е, тука малко попресилваш нещата!


Не мисля, че става дума точно за васалитет - по-скоро това е определена културна традиция.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Мамка му на Филип Димитров!нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор ASSASSlN (Симпатяга)
Публикувано23.06.06 13:48



Главен инициатор да скъсаме взаимоотношенията си с Русия. Кретен! Не прави разлика между руснак и комунист.

Руския и английския трябва да се изучават наравно от трети клас!

Педали! Унищожиха техническите библиотеки! Дрисльовци. Книгите били съветски и на руски. Тъпотия. На руски бяха повечето, но много от тях бяха превод от немски, английски...

Скъсаха търговските взаимоотношения. В Европа сме щели били да ходем. Ходете, бе, ама не си осирайте пътеките! Все някога ще трябва пак да минем по тях. В лайна ще тлябва да стъпваме сега.

Да му го начукам на Ф. Д. Миналата година цял свят се събра в Москва за 50 годишнината от Победата, а тоя идиот в същия момент прави подписка против комунизма! К'ъв комунизъм, бе, смотаняк?





Тема Re: Мамка му на Филип Димитров!нови [re: ASSASSlN]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано24.06.06 22:36



Това текстче май е за форум на 24 часа или друг всекидневник. Май не си ходил скоро в библиотека.

Дръж се естествено!


Тема Re: Руски!!!нови [re: the_bomb]  
Автор janitor_of_lunacy (k.)
Публикувано29.06.06 13:16



програмата на децата не стига, че е натоварена, ами и не им предлага нищо качествено. не 8, ами 20 часа да въведат за изучаването на чужд език в училище, начинът, по който този чужд език се преподава от край време, просто е калпав и не работи при 80 % от учениците. а при другите 20 %, при които работи, би работило всичко, щото те така и така сами са мотивирани да научат езика.


Е, защо да е калпав начина? По какъв начин трябва да се преподава един език, че тези 80% да станат мотивирани и те?

Immortality is the only thing worth living for


Тема Re: Руски!!!нови [re: janitor_of_lunacy]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано29.06.06 13:53



За всяко човешко същество, а най-вече за малките, играта - в истинския (и философския) смисъл на думата - е начинът.
Мрънкотенето на правила от описателната граматика, лепенето на фишчета с думи по огледалото и др. под. са доказано неработещите начини.
Ако някой ми възрази, че при него тези начини са проработили, значи е дърт като мене и ги е използвал тез начини, когато не е имало какво друго да прави: ни кино като кино в соца, ни клуб като клуб, ни нищо - само едни голи комсомолски мероприятия.

Дръж се естествено!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.