Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:06 02.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: Craig]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано21.05.06 02:17



като се замисля, Зейфод е много прав - голям проблем ще е търсенето и изобщо операциите със стрингове.. особено, като се има предвид, че пишещите чавки, обикновено не ги знаят, не ги обичат , просто ги мерзи да ги ползват. нали съм посточнно заобиколен със испано - ужас са удареният, много ги мразят. И за да не ги пишат понякога, пишат само с главни букви - там не било задължително да си слагат чавките.
търсенето в такива текстове е ужас - скоро ми се наложи, та търсех по всички варианти на ударенията.

а за незнанието, извадката ми е представителна, и то от студенти ... ужас е направо... във вестниците, журналисти и т.н. масово не знаят ударенията...



Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: Craig]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано21.05.06 09:16



че не може критерия за избор на азбука да са технически ограничения- направо е смешно. азбука вече сме си избрали. не говорим за избор на азбука, а за официален правопис на латиница. всъщност, нещо подобно вече има - при смяната на документите, имаше нещо полуофициално спуснато, обаче който си иска може да си подмени името не според зададения правопис. един колега ги накара вместо zhivko да го пишат jivko. така погледнато, не виждам ни най-малка причина за чавки. трябва просто имената еднозначно да се представят на латиница. за какво са ни чавките? най-добрия подход в случая е според мене да се пише така, че прочетено по правилата на английския, да даде максимално близко звучене. причината - ако те викат на летището по името в паспорта, да разбереш все пак че за тебе става въпрос.
друг е въпроса ако наистина искаме азбука за нас си, а не за чужденците. тогава пак съм против чавките, понеже вече и техническите ограничения са от голямо значение, а и явно съдейки по това което казва милен, самите хора не ги харесват. така че както и да го погледнем, тия чавки са отврат.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: zaphod]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано21.05.06 21:48



А какво ще стане, ако ме викат на френско летище? А на испанско? Кой е казал, че всичко живо трябва да произнася латинските знакове по английски? Представяш ли си френският колега, който среща в литературата, визитната картичка или нета Georgiev със служебния му телефон, идва в София и пита секретарката: "ЖэоржиЕвъ, молЯ?" А служителката в Болоня на летището какво ли ще прочете? И пр.

Дръж се естествено!


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: BB:-))]  
Автор Murtagh (Личност невежа)
Публикувано22.05.06 04:00



И как по-точно ще напишеш Georgiev с чавки, така че френският колега да го прочете правилно? Идеята тука е, че ако вземеш ситемата на представяне на звуци от един език, ще я ползваш нея, а не тази на някой друг. Факт е, че най-разпространената система и съответно най-добре използваната след майчината е английската. Не мисля, че е имало случай Mr. John Smith да го викнат на летището като Жохн Смитх или пък както там могат да го прочетат френските колеги на пример. Ако трябва да се ползва система, то това трябва да е английската, защото да го прочетеш на английски е като "i'm feeling lucky" бутона в гуугъл. Причините не са в това, че сега се американчим, а в това, че целият свят се американчи, в това, че английският е основен интернационален език, в това, че е и най-простият от големите езици, в това, че е езикът на дигиталните технологии. Не е просто, защото english is cool.

Крейг хубаво казва, че проблема е да се уеднакви всичко със закон. Е, щом ще е еднакво, какво е значението каква ще е транслитерацията? Това си е проблем на законодателите, а не на транслитерацията. Само, че тая транслитерация е с две основни цели: интеграция на бази данни и криво-ляво четене на табели от пияни шваби(втората е по-скоро политически и финансово обвързана). Ако някой се сети за още причини за транслитерация може да каже, аз поне не успях. Освен тези цели, тя трябва да е удобна за нас българите и да не ни прави неграмотни на стари години.

Е, каква трябва да е угодната транслитерацията според целите ни? Първата цел ни задължава да се съобразим с техническия аспект на нещата - колкото по-малко чавки, толкова по-малко проблеми за компютрите и за нас. Ако има чавки трябва да се правят нови клавиатури, с които да се пише (погледнете чешката и после ми разправяйте за чавки). Ако има чавки трябва хората да ги учат (просто се сещам за омагьосаните погледи на немчетата във втори семестър като им покажат чавките и маймуните от фонетичната таблица). Ако има чавки, 90% от популацията ще псува министрите и ще пише на шльокавица. Втората цел няма изисквания към чавки и т.н. Туристът винаги ще намери начин да го каже грешно, както и винаги ще намери начин да го разберат.

Ако може и да спомена един не главен, но все пак важен момент, че след появата на такава китна чавкова транслитерация като на другите братя славяни със сигурност в нашето родолюбиво племе ще се намерят хора умни, начетени и прозорливи, които да кажат: "А бе, защо ни е тая кирлица - ние можем и на латиница да си пишем..." Тези хора и сега си ги има, но с една напълно съответстваща на стандартите на западните славяни латинска азбука ще им бутнем ножа в ръката

Не ги гледайте вие католишките славяни, те едно време са се немчеели и затова сега пишат с чавки. Ние си имаме азбука, която ни представя езика точно. Ако меракот ни е да се уеднаквим с тях, това е друго. Но това може да е меракот на лингвистите, а не моят или на редовия човек.

Относно решението на БАН имам само една забележка - как се чете думата сходен? За решение на проблема бих предложил 'х' да се изписва като 'x', а не 'h'. Няма да сме единствените с подобно четене, а чужденците да се спасяват по единично.



Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: Murtagh]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано22.05.06 07:56



Тук е момента да степенуваме нещата по важност:
Най важното при транслитерацията е:
- да е напълно унифицирана и задължителна
- да е задължителна, дефинирана със закон и изучавана в училище


Според мен си посочил много точно основните мотиви за транслитерация от гония бановски тип:
- english is cool,. Целия свят се американчи. Да оставиме, че навремето така са разправяли и за френския, а през 41-ва сигурно и за немския по нашенско. Това, че света се американчи, просто не е вярно. Аз поне не виждам никакви признаци за такова нещо. В Европа американците са обект на най-искрено презрение (а и си го заслужават). Английския се ползва масово като средство за комуникация между трети народи ( даречеме испанци-финландци), но оттук до "американчене" разликата е от земята до небето.
Т- нар. от тебе американчене е по скоро българско явление.

- втория мотив:

Ако може и да спомена един не главен, но все пак важен момент, че след появата на такава китна чавкова транслитерация като на другите братя славяни със сигурност в нашето родолюбиво племе ще се намерят хора умни, начетени и прозорливи, които да кажат: "А бе, защо ни е тая кирлица - ние можем и на латиница да си пишем..." Тези хора и сега си ги има, но с една напълно съответстваща на стандартите на западните славяни латинска азбука ще им бутнем ножа в ръката


Това му викам "синдром на жигулата". В това забележително МПС нямаше пепелник от страната на шофьора. Поради простата причина, че на шофьора не се полага да пуши-опасно е за сигурността, да караш с една ръка и т.н. Резултата беше поучителен- шофьорите пак пушеха, само че неудобно се пресягаха до пепелника на мястото до шофьора, с което сигурността се застрашава още повече.
Та така и с латиницата- от страх да не ни вземат кирилицата, да въведеме възможно най различна от комшиите латиница, та белким никой не се сети да се консолидира със "запада".

Та хем "мани ги католишките славяни", хем "english is cool". Иди го рАзбери.
На католишките славяни латиницата им няма нищо немско. Ако трябва да сме точни, нито латиницата, нито кирлицата са славянски (последното е аргумент на руската панславянска политика).

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: BB:-))]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано22.05.06 08:15



А какво ще стане, ако ме викат на френско летище? прекия ми опит сочи че ще стане абсолютно същото. няма значение на кое летище ще те викат, винаги ch ще го прочетат ч, а не ш.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знацинови [re: zaphod]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано22.05.06 09:54



друг е въпроса ако наистина искаме азбука за нас си

Това е точно по-важния въпрос. Гледам че и по него няма единодушие и има още фенове на индийската система на писане на имена.
Само че ако ще я въвеждаме, трябва да е като хората. Т.е. Иван Михайлов става Eevan Meehylawff, щото Ivan Mihaylov може да го викнат на летището в Синсинати като Айвън Майхейлъв. Това е "да се пише така, че прочетено по правилата на английския, да даде максимално близко звучене".

Бановско-милиционерската транслитерация има корените си в 80-те години- нали се сещаш- разни групи, списания, забранени работи, беше много cool да пишеш по стените PEPI E PICH естествено, по "правилата" на английския. И оп- изведнъж, вече не е забранено и същите хора по инерция решиха, че така ще пишат и по паспортите и табалките. И така докато дойде следващата мода.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знаци?нови [re: Craig]  
Автор Murtagh (Личност невежа)
Публикувано22.05.06 12:44



Крейг, аз подкрепям практичното. Това, което са направили е лесно за нас и що годе разбираемо за чужденците. Има си един проблем, който посочих вече. Ако това решение на проблема не се нрави на хората на науката, това си е техен проблем. Целта е транслитерацията да се ползва лесно и да е разбираема за чужденци и българи. Напълно съм съгласен, че трябва да се направи официално и да се изучава в училище.

Не искам да изпадаме в религиозен спор на теми като американчене или примера с жигулито. Ще кажа само две неща: американците са може да се каже световен хегемон и всички ги мразят, но им лижат дупето на тъмно; проблема не е в пепелника а в това, че полицаите не глобяват за пушене шофьорите.



Тема Re: за какво ни е латиница с диакритични знацинови [re: Craig]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано22.05.06 20:46



че за какво ни е латиница за вътрешна употреба, след като си имаме кирилица?
а за писането на имената - възможно е да прочетат ivan ейвън, защото в английския си има такова име, за другото обаче се съмнявам. интересно би било да се направи реална проверка :)




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема и с какво чавките ще помогнат?нови [re: Craig]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано23.05.06 02:12



изобщо какво според тебе е предимството на чавките, освен че ще сме като другите славяни?

всъщност даже и за това не съм сигурен, да кажат спецовете по славянски на латиница, ама съм почти убеден, че в различните славянски езици има различни чавки на различни букви.


отделно какво правиме например с Ъ, дето го няма по другите славянски езици?

Редактирано от ~!@$%^amp;*()_+ на 23.05.06 02:13.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.