Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:14 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Шведскинови  
Автор Majaa (непознат )
Публикувано01.02.06 01:01



Има ли някой,който да знае или у4и шведски



Тема Re: Шведскинови [re: Majaa]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано01.02.06 08:18



Да, например аз :) По какъв повод питаш?

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone


Тема Re: Шведскинови [re: Majaa]  
Автор Meйджъp™ (пън)
Публикувано02.02.06 18:57



А аз да задам същия въпрос за норвежкия?




Esme to hast setare


Тема Re: Шведскинови [re: Meйджъp™]  
Автор avataar (root)
Публикувано02.02.06 22:35



Има, има, то все някой пита за някой скандинавски език, обаждат се няколко човека и после дискусията умира.



Тема Re: Шведскинови [re: avataar]  
Автор Meйджъp™ (пън)
Публикувано04.02.06 14:41



Ми дайте да обсъдим някакви удачни тактики за бързо заучаване (самостоятелно).
На мен ми трябва норвежки и шведски на ниво "превеждане на средно трудни текстове от съответните езици".
Започнал съм с норвежкия и общо взето съм доникъде. На какво да наблегна по-нататък?

Поздрави




Where?


Тема Re: норвежкинови [re: Meйджъp™]  
Автор avataar (root)
Публикувано04.02.06 15:59



Изучаването на какъвто и да е чужд език е много индивидуална работа. Аз лично първо овладявам граматиката що-годе и после трупам речников запас. Това не е трудно за норвежкия, понеже граматиката му е лесна и приятна. При заучаване на нови думи много ми помагат английският и немският, както и някои факти от историческото развитие на трите езика. Така лесно мога да позная какво значи дадена норвежка дума или да мутирам английска или немска в норвежка такава. Хубаво е да хванеш и как работи понорвежчването на межд. думи от гръцки и латински произход. Така ще можеш да се изразяваш разбираемо, дори когато не знаеш съответната норвежка дума (за разговорен норвежки предимно). Почни да четеш също, онлайн вестници и такива неща. Бих те посъветвал да гледаш телевизия и да слушаш радио (http://www.nrk.no), понеже говоримият норвежки е много диалектно разнообразен и трябва да си тренираш ухото. Но щом ти трябва само за превеждане на текстове... Иначе ако имаш някакви конкретни въпроси свързани с езика, можеш да питаш винаги.



Тема Re: Шведскинови [re: avataar]  
АвторMajaa (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 01:06



Ти скандинавистика ли у4и6?



Тема Re: норвежкинови [re: avataar]  
Автор Meйджъp™ (пън)
Публикувано05.02.06 11:14



Аз съм си дръпнал прословутите уроци на NorWord и уча по тях общо взето + онлайн речника на Lexin за верен другар :)
Сега са ми обещали разпечатки на учебника, по който учат се учи в СУ, но той не е ли по-другата система (nynorsk)?
Иначе как ще съм с шведския при едно добро поназнайване на норвежкия? Ще мога ли да разбирам добре смисъла на текстовете или трябва и на него да наблегна няколко месеца? Казват, че двата езика били близки както българския и сръбския.






Where?


Тема Re: Шведскинови [re: Majaa]  
Автор avataar (root)
Публикувано06.02.06 03:16



Не, просто имам слабост към северногерманските езици и особено към норвежкия.



Тема Re: норвежкинови [re: Meйджъp™]  
Автор avataar (root)
Публикувано06.02.06 03:47



NorWordските уроци не съм ги гледал. Lexin е хубаво да го комбинираш с тълковния речник на

, който помага много след като навлезеш малко в езика. Нямам идея в СУ по какво учат и дълбоко бих се изненадал ако е на nynorsk (но бих искал да го видя ако е така). Шведски не съм учил, но го чета лесно със знанията си по норвежки. Като свикнах и с говоримия норвежки, почнах да хващам доста и от шведския, който ми звучи като норвежки с объркано музикално ударение. Като цяло са по-близки от сръбски и български, най-малкото заради почти еднаквата граматика.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.