Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:26 22.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема среднобългарски от терит. на Румъния  
Автор Kroraina (минаващ)
Публикувано06.02.06 19:25



Здравейте,
някой може ли даде някаква библиография за среднобългарските текстове от територията на Румъния? Имам предвид издания на първичните текстове както и изследвания върху тях. По-стари, по възможност, за да няма проблеми с евентуално тяхно сканиране и качване на нет. По-специално има ли такива материали на някой от западните езици или на руски или български? Защото каквото намерих досега е един списък, главно с румънски заглавия, на страниците на

. В Иля Талев, който има PhD степен по славистика, например пише, че

“… the original Vlad Tsepesh, actually conducted
his private and official correspondence in
BULGARIAN: not in the Church Language, but
in a BULGARIAN DIALECT - very similat to
present-day Bulgarian”.

Талев се позовава на румънския историк Ion Bogdan (Ioan Bogdan) от края на XIX – нач. на XX в. От него може да се намерят ред публикации в каталозите на British Library и The Library of Congress, но не знам коя би била подходяща. Също, има ли някое по-детайлно изследване за слав. топонимика в Румъния?

Поздрави,
Васил


- Bogdan, Ioan Documente privitoare la istoria romanilor. Supplementul / sub auspiciile Ministerului Cultelor.. 1885

- Ioan Bogdan, "Vlad Tepes si naratiunile germane si rusesti asupra lui", Bucuresti, 1896

- Ioan Bogdan, "Documente privitoare la relatiile Tarii Romanesti cu Brasovul si cu Tara Ungureasca in secolele XV-XVI", Bucuresti, 1905

- Bogdan, Ioan Bogdan, Ioan. Album paleografic cuprinzând douăzeci și șase de facsimile de documente romanesti din sec. XV ... 1905

- "Cronicile slavo-romane sec XV-XVI" publicate de Ioan Bogdan. Editie revazuta si completata de P.P. Panaitescu", Bucuresti 1959.



Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: Kroraina]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано06.02.06 20:23



Има едно много мухлясало руско издание на влашки грамоти на славянски (почват с Мирча Стари), казва се "Дако-славянския грамотие" (или нещо такова, запомних само, че заглавието беше доста сбъркано, май е фототипно преиздание на оригинала от 1896, затова). Хвърлих му едно око и наистина ми се стори по-близо до някой български диалект, отколкото до църковно-славянски, или поне доста по се разбираше.
Обаче едва ли ще мога да го сканирам, тъй като нямам право да го изнасям от библиотеката.

Follow the pale moonlight

Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: Kroraina]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано06.02.06 20:29



имам няколко броя на Сборника за народни умотворения, наука и книжнина у нас (спасени от наводнение в едно читалище... абе не питай...)

в един от тях (ХІІІ) има обширна студия "Дако-ромъните и тяхната славянска писменост"на д-р Любомир Милетич, което е едновременно издание на текстовете, коментар и лингвистични бележки.

ама пък нямам скенер... ще видуя какво мога да измисля по въпроса, но не обещавам да е бързо.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Kroraina (минаващ)
Публикувано07.02.06 12:09



да, точно за "влашки грамоти" почнах да търся отначало, но google не дава нищо интересно за това. Нито пък за "волошские грамоты".

За "дако-славянския грамоты" се появи това заглавие, от

на Шуменския университет:

Влахо-болгарския или дако-славянския грамоты, собранныя и объясненныя на иждивении Императорской Российской Академии / Состав. Юрий Венелин . - С.-Петербургъ, 1840 (В типографии Императорской Российской Академии) . - XVI, 360 с.

Такива стари неща библиотеките едва ли ще разрешат да се изнасят, камо ли да се сканират. Но пък като им стоят в хранилищата, каква е ползата..



Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: the_bomb]  
Автор Kroraina (минаващ)
Публикувано07.02.06 12:37



Здравейте,
ще е екстра ако може да се сканира това изследване на Милетич. Има и друга възможност - да ми пратите тома с Милетич по пощата, а аз да го върна като свърша със сканирането/разпознаването. При връщането мога да включа нещо от Browning, "Byzantium and Bulgaria, a comparative study" или някое друго интересуващо Ви заглавие, което мога да намеря тука. Само малко се опасявам да не се загуби книгата в бълг. пощи.



Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: Kroraina]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано07.02.06 12:40



мисля, че успях да измисля вариант да пратя електронна версия на текста с помощта на някои друг участници тук.

няма да стане преди март, обаче

надявам се, не е спешно.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: the_bomb]  
Автор Kroraina (минаващ)
Публикувано07.02.06 12:41



добре, и така става. Не е спешно никак, разбира се.



Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: Kroraina]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано07.02.06 12:48



мога и на hard copy да направя ксерокс, ако това също е вариант.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: the_bomb]  
Автор Kroraina (минаващ)
Публикувано07.02.06 12:53



да, така също става. Особено ако текстът е по-сложен, с множество символи диакритични знаци, и ще е добре да се сверява постоянно електронния текст с хардкопи-то. Мислех си дали ксероксът няма да се окаже по-скъп от пощенските разходи за пращането на самата книга. Каква е цената на ксерокса в Бг? Тук е около долар за десет листа.



Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: Kroraina]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано07.02.06 13:01



ако книгата беше в библиотека, сигурно статията щеше да ми излезе 2-3 лева.

но тъй като ми е вкъщи и мога да я оставя на всякакви ксерокси, а не само с библиотечните, които обикновено дерат кожи, мога да намеря място за снимане където дори правят намаление до 4 стотинки/страница.

ако човек няма РС на разположение вкъщи или не разполага с безплатен скенер, сканирането страница по страница ще му излезе определено по-скъпо.

тук нещата стоят така, че все още хард копи е по-affordable от виртуалното копие. не сме дотатъчно нация техническа още.

май ще направя задължително и ксерокс, защото като гледам доста лигатури и странни символи има по текстовете...

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: the_bomb]  
Автор Kroraina (минаващ)
Публикувано07.02.06 13:11



ясно. Тук и аз отначало ксерографирах книги на хора от Бг, но книга от 200 страници например струваше 10 долара. Т.е. понякога колкото струва (или за колкото може да се намери по интернетските антикварни магазини) самата книга..

Редактирано от Kroraina на 07.02.06 13:13.



Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: Kroraina]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано07.02.06 13:27



Използването на български пощи е малко като руска рулетка- никога не знаеш дали пакета ще пристигне. Особено за ценни/редки книги не е за препоръчване...

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: the_bomb]  
Авторziezi (Нерегистриран)
Публикувано07.02.06 19:03



Готов съм да ксерографирам книгата, и да я пратя на Васко , за моя сметка. Срещу позволението да направя и едно копие за мен.




Тема Re: среднобългарски от терит. на Румъниянови [re: ziezi]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано07.02.06 19:21



ще ти направя едно копие и на теб, имам ксерокс под ръка.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.