Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:07 25.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: норвежкинови [re: avataar]  
Автор Meйджъp™ (пън)
Публикувано06.02.06 11:41



Ми чудесно, значи - наблягаме здраво на норвежкия :) То и датският бил близък до двата езика, дочувам, но той не ми трябва така или иначе.

NorWordските уроци в момента ги редактирам в приличен вид и ще ги кача някъде в нета. Полезни са за всеки начинаещ, мисля.
За учебника в СУ правя само догатки, щото името му беше някакво, будещо асоциации с "нинорск".

Значи изучаваш норвежкия на добра воля? Аз пък рекох, че следваш скандинавистика. То и аз го уча за удоволствие. Всъщност "уча" е доста силно казано - попрехвърлил съм няколко урока от норуърда + фонетиката и малко граматика, и толкова. Но сега ми изкачат перспективи да ми е доста полезен в близкото бъдеще (заедно с шведския), тъй че съм решил да наблегна по-сериозно.

Ще даваш кураж по-нататък.
Поздрави ;)




Where?


Тема Нещо интереснонови [re: avataar]  
Автор Please Disturbb (Do you dare?)
Публикувано06.02.06 14:28



Здравей Aavatar,
наскоро даваха по телевизията един епизод на Tоre paa sporet. Там разказаха историята на едно момче, което намира българският си баща



От ляво на снимката на Туре има един линк, който се казва Lyd og video, като се зареди избираш да видиш програмата от 14.01.2006. Момчето се казва Еспен и неговата история идва накрая.
Приятно гледане. Дано да се зареди. И да се разтъжиш с тръндерския диалект де



Тема Re: Нещо интереснонови [re: Please Disturbb]  
Автор avataar (root)
Публикувано06.02.06 23:17



Здрасти и благодаря за връзката--изгледах го с интерес. Историята е много трогателна.

PS Ae kainn itj troendersk, sjoe! Men ae savne Trondheim likevel, ae.



Тема Re: норвежкинови [re: Meйджъp™]  
Автор avataar (root)
Публикувано06.02.06 23:29



Датският е особена категория--писменият е почти 1:1 bokmaal, но говоримият е хм, нещо самородно и трудно за разбиране. Гледах преди 2 месеца датски филм с шведски субтитри, та така поне разбрах за какво иде реч. Иначе ако е само за четене на датски и знаеш норвежки, няма да имаш никакви проблеми.

Норвежкия го учих три семестъра, после бях и един семестър в Норвегия. Отделно се занимавам и сам, за да поддържам каквото съм научил.



Тема Re: норвежкинови [re: avataar]  
Автор Please Disturbb (Do you dare?)
Публикувано07.02.06 11:06



Прав си, ако занеш норвежки, спокойно можеш да четеш на датски. Аз си чета книги на датски и даже понякога забравям, че това е "чужд" език.
Виж, ако бяха на тръндерск, щях да се затрудня.

Има само една особеност. Ако разговаряш лице в лице с датчанин, ти обещавам, че ще разбереш 70 % от това, което казва.
Тъй като работя и с шведи и с датчани, установявам, че нямам никакъв проблем при комуникацията лице в лице, но ако се обадят по телефона, то тогава го об ръщаме на английски. Да не стават бели. Дори колежката ми, норвежка, говори английски с тях по телефона.



Тема Re: норвежкинови [re: Meйджъp™]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано07.02.06 23:14



Само името му е напомнящо на това, иначе не е nynorsk. А ако правилно си спомням, учебникът се казва Ny i Norge.

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone


Тема Re: норвежкинови [re: Sigryn]  
Автор Meйджъp™ (пън)
Публикувано08.02.06 13:06



Да, същият.
Идеи как мога да се снабдя с една бройка (или копие) ?




Resurrection

Тема Re: норвежкинови [re: Meйджъp™]  
Автор Sigryn (тиха)
Публикувано08.02.06 21:52



Не знам, аз го нямам.

--------------------------------------
Forging the future from the timeless stone


Тема Re: Шведскинови [re: Majaa]  
Авторnykterist (Нерегистриран)
Публикувано10.02.06 13:59



Tjena Majaa,

аз също говоря шведски. Какво те интересува?



Тема Re: Шведскинови [re: Majaa]  
Авторaнa (Нерегистриран)
Публикувано22.02.06 12:33



О, колко много любители на скандинавските езици.
Някой има ли идея за хубави речници:български-шведски-стандартните си печатни тухли,дето тежат по чантите?
А този учебник на СУ не може ли да се купи от книжарницата на университета?
Аз сега започвам бодро с шведски.Вчера си взех от библиотеката някакъв учебник и първа приятна изненада:глаголите не си менят формата при спрежение-поне в сегашно време.Граматиката наистина изглежда приятна.
И още няколко въпросчета -нали съм новак:
Някакъв линк за шведско радио онлайн?
3 семестъра норвежки,обаче по колко часа горе-долу? Сам или на курс? Като отиде в Норвегия след това справяше ли се с разговорния/диалектите?
Sorry,забравих ника и сега въпросчето виси някак си.Ама той си знае кой е

Поздрави на всички из Европата,
ана




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.