Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:45 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Балкан ?нови  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано12.01.06 13:00



От къде идва и какво значи името Балкан (Стара планина) ?



Тема Re: Балкан ?нови [re: Mитko]  
Автор Яkcapт (непознат )
Публикувано12.01.06 22:43



Да наистина откъде идва? Например на Тибетски бал означава висок а кан място. Но за да си докараш името на планина в България от Тибет е нужна фантазия, а не научни търсения, kакто може да се забележи в по долният цитат от Уикипедия.

В отговор на:

Балкан е прабългарска дума или се изписва само със съгласните като гласните се подразбират или пък понякога се различават в зависимост от диалекта, но значението се тълкува както това е в много стари езици с корени от Aзия, а именно Бъ Лъ Къ Нъ - Стара Планина Ражда Дава - може да се разтълкува Стара планина закрилница/кърмилница/пазителка/, или пък БъЛъ - Велик + КъНъ пазител/твърдина/крепост оттук по значение със съвременно звучене - Велик Кормчия. Колкото и да е невероятно, звучи познато.






Тема Re: Балкан ?нови [re: Яkcapт]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано13.01.06 01:11



Мисля, че е от тракийски, ще гледам да проверя следващите дни.

Follow the pale moonlight

Тема Re: Балкан ?нови [re: Mитko]  
Автор Гeoprи Aнтoнoв (непознат )
Публикувано16.01.06 19:44



Всъщност не се знае с абсолютна сигурност. Точно с този въпрос се занимава втора глава на книгата "Балкани-балканизъм" на Мария Тодорова. Глава 2 - "Балканите - NOMEN". Бегом към библиотеката на Университета



Тема Re: Балкан ?нови [re: Гeoprи Aнтoнoв]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано17.01.06 15:05



Не предполагах, че въпросът е толкова мъчен. Все пак е странно българите да не знаем откъде идва името на една от най-важните ни планини.
За тибетската хипотеза съм чел много отдавна, ама нещо не ми звучи много убедително.
Чувал съм името Балкан да се извежда от турски, но като имам предвид, че човекът който ми го каза не знае турски, пък и изобщо е чешит, това също не много за вярване.
За тракийски произход сега за пръв път чета. Бих помолил градското чедо да се обоснове.
За книжката благодаря. До университетската библиотека трябва да съм маратонец, за да мога да изтичам, но ще помоля да ми я вземат.
Все пак, дотогава (и ако не те затруднява) дали е възможно да пуснеш нещо в електронен вид?



Тема Re: Балкан ?нови [re: Mитko]  
Автор Mangusto Pinochet (непокорен читак)
Публикувано18.01.06 18:43



Само да уточна, че името Балкан не значи само Стара планина, а се употребява изобщо като наименование за планина

C:\WINDOWS\Desktop\potpis.jpg

ПоТпис се пише с Д, г-н адвокат


Тема Re: Балкан ?нови [re: Mangusto Pinochet]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано19.01.06 12:27



Ама наистина ли?!

__________
violence is such a happy distraction from the troubles it doesn't resolve.


Тема Re: Балкан ?нови [re: Mитko]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано19.01.06 21:21



Поразтърсих се, но не можах да намеря къде съм го чел, остава да съм се объркал . Имах спомен да е от същия корен като немското Balken (греда).
Сега като разгледах няколко речника, почти навсякъде видях да пише от турски. Имало даже два върха ли, планини ли в Туркменистан, Бьойук- и Кючукбалкан.

Follow the pale moonlight

Редактирано от rpaдcko чeдo на 19.01.06 21:21.



Тема Re: Балкан ?нови [re: rpaдcko чeдo]  
АвторSub (Нерегистриран)
Публикувано21.01.06 04:28



Специално за Балкан в Туркмения четох някъде, че значело "втори етаж"
бал - две
кан - етаж
май беше на някой от иранските езици.



Тема Re: Балкан ?нови [re: Sub]  
Автор Shankly (шофьор на такси)
Публикувано22.01.06 02:22



А кой е първият?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.