Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:42 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Правопис на думанови  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано15.01.06 16:36



Моля, кажете правописа на "възоснова" - "възоснова" или "въз основа"? Според мен като наречие следва да е слято. Автоватичният коректор на Word ми дава разделното за правилно, но се съмнявам.

Благодаря за помощта

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Re: Правопис на думанови [re: Satori]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано15.01.06 18:00



правилото е, че е разделно.

не ме питай защо - не знам.

както няма обяснение защо "вкъщи" е слято, а "у дома" - разделно. ама "вкъщи" съдържало стара падежна форма - ами "у домА" не съдържа ли?

впрочем напоследък разбрах, че било уж вече прието "вкъщи" да се пише разделно - "в къщи".

тоест излиза, че целият проблем с адвербиалните изрази е решен: всички вече се пишат разделно!

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Правопис на думанови [re: the_bomb]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано15.01.06 18:48



Ще питам защо разделеното е вярно, например според правописния речник ли? Не се обиждай, не че подлагам на съмнение увереността ти, но ми трябва обосновано твърдение, черно на бяло.

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Re: Правопис на думанови [re: Satori]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано15.01.06 20:09



доколкото имам спомен, според РСБКЕ, и със сигурност според речниците, с които разполагам в момента (Кратък правописен речник на БКЕ, 1989, Наука и изкуство; Български Тълковен Речник, 1993, Наука и изкуство) не съществува дума "възоснова".

също така никога никъде не съм го виждал написано.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Правопис на дума [re: the_bomb]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано15.01.06 20:40



За съжаление го има написна много често слято - провери сам(а) примерно в Google. В официални и официозни сайтове. ЗАсега за мене въпросът е все още отворен.

А и е тъпо да не се прилага логиката, която е в сила при други наречия, произхождащи от предлог и съществително.

Navigare necesse est, vivere non est necessare

Редактирано от Satori на 15.01.06 20:44.



Тема Re: Правопис на думанови [re: Satori]  
Автор Haчko (страхкор)
Публикувано15.01.06 20:43





Ще ти го пусна и в другия клуб, да не би случайно да не го видиш





"Мяу" - това е "бау" на котешки.

Тема Re: Правопис на думанови [re: Haчko]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано15.01.06 20:45



Айде виж сега как редактирах мнението си - добавих нещо.

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Re: Правопис на думанови [re: Satori]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано15.01.06 21:17



първо, според мен логика няма, така че и да търсим, и да не търсим, все тая ("вкъщи", но "у дома"?!). решенията на езиковия законодател са малко произволни.

второ, Гугъл никога не е бил меродавен стандарт за правопис на българския език - дори когато става въпрос за сайтове на държавни институции. Бога ми, сблъсквал съм се с умопомрачителни неграмотници по министерства и управления.

трето, все пак ти посочих някои източници, които противоречат на убеждението ти за да бъдат контра-аргументите с еднаква сила, трябва да открием други речници, в които да пише обратното.

забележи, тук дискутираме не как трябва да бъде, а как е според правилата. според мен за всички тези изрази трябва да бъдат приети дублетни форми с и без слято изписване. макар че "удома" и "възоснова" на мен лично биха ми седели странно.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Правопис на думанови [re: the_bomb]  
Автор Satori (Zen_Buddhist)
Публикувано15.01.06 21:32



Дублетни форми са добър вариант, но уви. Гуглето го давам не като меродавен източник, а като илюстрация на сайтовете, в които излиза думата. Съгласна съм - има какви ли не глупости и грешки на места, които би трябвало да са издържани.

Ще приема аргументите в полза на "въз основа," точно защото не мога с нищо да докажа обратното. Мерси за усилията.

Navigare necesse est, vivere non est necessare


Тема Re: Правопис на думанови [re: Satori]  
Автор Гeoprи Aнтoнoв (непознат )
Публикувано16.01.06 19:37



Винаги съм виждал изписано единствено "въз основа" с интервал. А какво значи, че вече било прието да се пише "в къщи"? Кой го е приел? Кога?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.