Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:27 29.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Името на розата и други имена  
Автор discourse (Versatile)
Публикувано04.12.05 08:01



1. Кой според вас е смисленият въпрос?
КОЕ Е ВАШЕТО ИМЕ?
КАКВО Е ВАШЕТО ИМЕ?
2. Каква е разликата между прякор и прозвище?
3. Смятате ли, че българските граждани трябва да имат и БАЩИНО име - една руска практика, впрочем?

Miser, miser!
modo niger
et ustus fortiter!


Тема Re: Името на розата и други именанови [re: discourse]  
АвторQuicherat (Нерегистриран)
Публикувано04.12.05 10:57



КОЕ Е ВАШЕТО ИМЕ? как се казвате
КАКВО Е ВАШЕТО ИМЕ? какво е по произход напр.

прякор и
прозвище - има само негативна конотация

БАЩИНО име - една руска практика, впрочем? да , традиция , която навън създава големи правни проблеми , напр. абсурдно е , но се смята за част от личното име , а не от презимето !



Тема Re: Името на розата и други именанови [re: discourse]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано04.12.05 12:15



1. Не е ли най-добре КАК Е ВАШЕТО ИМЕ?
3. Бащиното име е напълно ненужна за нас руска административна практика-но не се ли е вкоренило вече, за да изчезне само с приемане на един закон?

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Името на розата и други именанови [re: discourse]  
Автор avataar (root)
Публикувано04.12.05 13:07



1.
Кое е моето име? Ето това (показвам в списъка)
Какво е моето име? Името ми е българско от еди-какъв си произход.
Как е моето име? Името ми е Х.

Иначе на български най-естествено ми звучи „как се казвате?“

2. Прозвище е прякор минал на по-официално ниво. Прякор е как ти викат в компанията, нещо обикновено измислено случайно. Прозвище има Васил Василев—Зуека, така го знаят навсякъде.

3. Може би ще е добре да не бъде задължително, но да остане като възможност. Все пак е нещо, по което се различаваме от много други народи. Поне не сме взели едно към едно руското окончание (-ович, -овна). Освен това хората все още питат децата „ти чие си“, което си е пряко свързано с бащините (и дядовите, да не забравяме) имена.



Тема Re: Името на розата и други именанови [re: Quicherat]  
Автор avataar (root)
Публикувано04.12.05 13:16



Може би донякъде бащиното име създава проблеми на запад, защото в паспортите имената са вписани като surname (фамилия) и given names (име и презиме). Е точно в това given names е грешката. Исландците иначе си имат само бащино (или майчино) име, например Bjoerk Gudhmundsdottir (Бьорк на Гюдмюнд щерка) или Hilmir Snaer Gudhnason (Хилмир Снаир на Гюдни син). Изрази като „г-жа Гюдмюнтстоухтир“ или „г-н Гюднасон“ са грешни. Или само малкото име, или малкото и бащиното.



Тема Re: Името на розата и други именанови [re: avataar]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано04.12.05 15:06



да, практиката е странна, но е напълно оправдана, като се имат предвид силните патриархални традиции на българина и практиката по селата, където хората все още се знаят и по имената на бащите си.

аз съвсем наскоро разбрах, че второто име в англоезичните страни (или поне в US of A) ъщо се избира от родителя като първото и няма нищо общо с нашия патроним. видя ми се малко странно: ами ако не искам да измислям две имена за детето си? тогава някои граждани ще имат три, а други - две имена. някои пък, които са с две първи имена, като Ан-Мари, ще имат цели четири имена. как ли се оправят тамошните съответствия на ЕСГРАОН с подобна бъркотия?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Името на розата и други именанови [re: the_bomb]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано04.12.05 15:24



Вярно е за селата, може да се каже, че странното е да имаш фамилия, в това отношение по селата е точно като в Исландия, т.е сина на Иван Петров се казва Георги Иванов, а неговия син - Иван Георгиев.

А за другите страни-ами не е задължително да измисляш две имена на детето, и едно стига. Ако искаш, може и две, три-колкото ти диктува здравия разум . Повечето хора не си ползват средните имена даже и за административни цели и понякога даже и най-близките им не ги знаят
В Германия се попълваше някакъв формуляр при раждане на дете, там можеше да пишеш "Име по нехристиянска именна система" или нещо подобно и да дадеш кокото си искаш перверзно име на детето, ако си чужденец.


Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Името на розата и други именанови [re: Craig]  
Автор Лил ()
Публикувано04.12.05 15:37



Защо точно за селата? Има цели региони в България, за които фамилното име съществува от 50-ина години, детето е носело само името на бащата, фамилното име не е имало. После като трето име е носело второто име на бащата, т.е. собственото име на дядото е ставало фамилно. Т.е. в българския има два модела на наименуване: по името на бащата или по фамилното име. Съвременните документи са се опитали да обединят и двата модела, макар и на моменти се получава каша от това. Да не говорим, че жената е носела като фамилно собственото име на мъжа си: Мария, жената на Петър, се е казвала Петрова Мария. И така членовете на едно семейство са носили различни втори имена, които даже не могат да се нарекат фамилни. Все още си има такива семейства.



Тема Re: Името на розата и други именанови [re: Лил]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано04.12.05 15:53



Съвсем точно, аз съм кръстен по тази смесена система и имам различно псевдофамилно име от това на баща ми. Дядо ми също има трето име образувано по този начин, но никога не го използвал. Т.е след три поколения на четвъртото системата напълно се е сменила.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Името на розата и други именанови [re: the_bomb]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.12.05 05:41



познавам англичанин с четири имена и си е 100% англичанин!
на мене лично ми е по-трудно да си представя как се оправят там без документи за самоличност.

за мене е как е твоето име?

да ке да ке ама неке



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.