Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:06 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: Бeтeлreйзe]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано16.11.05 14:22



Както avataar вече е написал:
- на много хора страндартния български не им харесва поради различни причини;
- за да се разчупи клишето, че който не говори на книжовен език, а на диалект, е некомплициран и необразован;
- протест срещу положението всичко в живота на българите да е централизирано и да се управлява от Държавата чрез разни официални органи;
- за упражнение и за кеф;
-...

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: Craig]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано16.11.05 15:07



Карате ме да се позамисля. Аз отбелязах веднъж, че познат филолог се опита да ми доведе до норматовен вид езика на сайта - доброволно, като помощ. Е, когато четеше за нормативност, не разбираше грам от написаното. За да разбере, четеше без напъване. Тоест - прекалената нормативност, в сегашния и вид, е противопоказна на смисъла.

Освен по-исторически правопис, отпадане на кратките членове, за мен трябва освен "c" и "със"; и "со" да е в нормата. Со кротце, со благо, и со малце кютек.




.

...и за турчинът, и за чифутинът и пр. само ако припознае законите наравно с българинът. В. Л.



Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: avataar]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано16.11.05 16:25



Ами да отпочваме . Не знам дали имаш някакъв конкретен план, но поне засега би могло да си направим един сайт в глог.дир.бг и там да се избистри формата, в която да изсипем торбата диалекти.



Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: Craig]  
Автор Бeтeлreйзe (*)
Публикувано16.11.05 16:28



- значи: какво е да не ти харесва език? Конкретизирай се, защото едни неща са удобни за теб, други - за мен...
- клишетата в начина на мислене не се разчупват чрез промяна в нормата, както и нормата не е променила нищо у диалектоговорящите; мисля, че тук засягаме морално-етични проблеми. Доколко един човек ("некомлициран"???!!! = несложен???) е необразован е отделен от езиковедския въпрос. Всички, които не се ръководим от клишета, знаем, че образованието акъл не дава. А тези, които се ръководят от клишета едва ли ще спрат да го правят, защото законите са променени - баба Пена от с. Долно Нанагорнище си е баба Пена от с. Долно Нанагорнище и това, че думите й са вече книжовни, не я прави по-образована (което, разбира се, не й пречи да бъде мъдра).
- в какъв смисъл се уравлява от държавата и дай пример с какво да я заместим
- за упражнение и кеф - ок

"Dieu doit remercier Bach car Bach est la preuve de Lui."


Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Бeтeлreйзe (*)
Публикувано16.11.05 16:31



"по-исторически правопис"? За такъв ли смятате бг?

"Dieu doit remercier Bach car Bach est la preuve de Lui."


Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: Бeтeлreйзe]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано16.11.05 16:46



За държавата: всяка втора тема тука е "правилно ли е да се използва еди коя си дума" или "тази дума така ли се пише или иначе" и почват отговори "ама в еди кой си речник я има, значи има такава дума".
Тоест има орган , който казва как да се говори или пише и едва ли не се очаква, да се чувстваш виновен, ако говориш иначе (даже се казва че говориш неправилно!
Е те това го намирам глупаво.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: Craig]  
АвторБeтeлreйзe (Нерегистриран)
Публикувано16.11.05 16:56



Е, въпросът е да се разбираме. А тия неща не ги приема държавата... точно. Всичко е започнало през Възраждането и тогава са се събрали все книжовници и писатели, за да ги решават тия неща. Всичко е прието условно. Разбира се, че езикът се развива и се променя. Просто става постепенно. Но чак пък да се приемат за книжовни някои диалектни думи... на мен ще ми дойде вповечко, предвид някои диалекти. Това си е като да учиш чужд език... И после по телевизията като кажат в някой репортаж за "котона", ще има да се блещим за какво иде реч... :о) (котон = олио!!!)



Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: Бeтeлreйзe]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано16.11.05 17:14



Нали там е въпросът - никой не иска пълна замяна на сегашния книжовен език с новия.
За това, че е учене на нов език, примерът с норвежците, който аватаар даде е много удачен - нямат никакъв проблем със съществуването на 2 езика, даже напротив: чрез bokmaal се разбират с другите скандинавци без превод. В нашия случай може да играе роля на мост към македонския .



Тема Вие сте големи оптимистинови [re: avataar]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано16.11.05 18:46



Наистина ли смятате, че има достатъчно хора, които се интересуват от въпросите на българския език? И има необходимата критична маса, която да създаде дискусия на ниво? Аз лично дълбоко се съмнявам в това. По-скоро смятам, че ще си говорите десетина-двайсет души и дотам.
Макар че на мен текущите правила ми харесват почти изцяло (дразнят ме някои дребни моменти като например мешаницата със слято-полуслято-разделно писане) и затова такава инициатива не ме привлича, много бих искал да има някакво раздвижване по темата. Само че съм голям песимист, че ще се получи каквото и да било.



Тема Re: Български книжовен език--защо не повече от единови [re: avataar]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано16.11.05 21:07



Интересна идея. Но всичко трябва много внимателно да се обмисли. И преди да се стигне до страница, която да се рекламира наляво и надясно, е добре да има нещо готово.
То от една страна е лесно да се критикува съвременния книжовен език /има си там недомислици/, ама от друга ........

Пишете ме в отбора. Бих се включила. Може да бъде много интересно и забавно. А и може да се получи нещо интересно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.