Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:57 19.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема СПЕШНО!!!нови  
Автор Бeтeлreйзe (*)
Публикувано09.11.05 10:20



аромОтерапия

аромАтерапия

аромАТОтерапия???





Тема Re: СПЕШНО!!!нови [re: Бeтeлreйзe]  
Автор fonscastaliae (слънчев идиот)
Публикувано09.11.05 11:55



и простото гуглиране показва, че е ароматерапия. Но и инспектор Стрезов и логиката сочат същото.
Лек ден!

"Какъв сте вие в цивилния си живот? Студент по класическа филология? Значи, пияница, интелигент..."


Тема Re: СПЕШНО!!! [re: fonscastaliae]  
Автор Бeтeлreйзe (*)
Публикувано09.11.05 12:07



На мен гуглирането ми дава аромотерапия. А на професора може ли да се разчита?
Можеш ли да се аргументираш?
Коренът на думата аромат, ако не се лъжа, си е самата дума (идва от латинското "ароматум"). В такъв случай не би ли трябвало да е ароматотерапия на принципа на образуването на сложни думи от цели прости чрез свъзваща гласна, в случая - о?



Тема Re: СПЕШНО!!!нови [re: Бeтeлreйзe]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано09.11.05 14:25



Всъщност не идва от ароматум, а от гръцкото арома. Как става аромаТ е отделен въпрос ,който не е нужно да обсъждаме в случая. Така или иначе ароматерапия е създадена в и заета от модерен език и не се подчинява на морфологични и слобообразувателни правила, които са били в сила преди време. Може би според тях би се получила формата ароматотерапия, но мисля, че е далеч по-уместно да се заеме така, както е създадена - ароматерапия.



Тема Re: СПЕШНО!!!нови [re: RiP]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано09.11.05 15:01



много постно... ако трябва да я употребяваме в пцилютно същия вид, в който е създадена, значи трябва да бъде "ароматерапи"... иначе, на мен мирисолечение си ми харесва...


Мъжете знаем защо!

Тема Re: СПЕШНО!!!нови [re: 747]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано09.11.05 15:43



По-скоро въханолечение, ако сме драснипаликлечковци .



Тема Re: СПЕШНО!!!нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Бeтeлreйзe (*)
Публикувано10.11.05 08:24



Мерси на отзовалите се! След съвет с преподавател се установи, че правилната форма би следвало да е "аромотерапия", тъй като при заемките на чуждици не се запазва основата на думата такава, каквато е в чуждия език. И ако идва от гръцки - аром + терапия и едно свързващо "о" по средата (по бг тертип) - мен поне ме устройва този вариант...
Иначе и на мен ми харесва лечение с миризми



Тема Re: СПЕШНО!!!нови [re: Бeтeлreйзe]  
Автор Лил ()
Публикувано10.11.05 13:54



Ами не знам дали е точно така. По принцип са възможни два подхода: или цялата дума е заимствана (ароматерапия) и получава само характерното за думите от латински произход окончание -ия (терапия, а не терапи), или тя се образува в българския от аромат + терапия като -АТ- по неизвестни причини се изпуска - на български съвсем добре би звучало и "ароматотерапия", както и звучи съвсем добре "ароматолечение" (но пък доста безумно звучи "аромолечение"). На мен лично предложението на RiP ми се струва по-разумно, а какво ще хрумне на авторите на правописни речници е съвсем отделен въпрос

Редактирано от Лил на 10.11.05 13:56.



Тема Re: СПЕШНО!!!нови [re: Бeтeлreйзe]  
Автор fonscastaliae (слънчев идиот)
Публикувано10.11.05 17:28



Бетелгейзе, извини ме, че се включвам със закъснение. Моят довод, съвсем интиутивен, повтаря вече изказано мнение. Думите вътре са арома (sic!) и терапия. Затова, спроти мнението на преподавателя мисля, че не е проблем да се приеме по този начин. Но за съжаление не зная каква е словообразувателната норма.

"Какъв сте вие в цивилния си живот? Студент по класическа филология? Значи, пияница, интелигент..."


Тема Re: СПЕШНО!!!нови [re: fonscastaliae]  
Автор Бeтeлreйзe (*)
Публикувано11.11.05 14:02



Tъъъъъъъъъъъъй...
Кво прайм, когато имаме думите "аромат" и "терапия" в българския език по принцип?
Иначе казано на мен ми трябва произхода на думата до толкова до колкото искам да определя основата на думата. Оттам нататък съм "за" прилагането на бг правилата. Няма нужда от метод копи/пейст... Ако ще имаме "-ия" накрая, ще имаме и бг тип словообразуване.

"Dieu doit remercier Bach car Bach est la preuve de Lui."



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.