Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:35 19.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Повърхност" или "повърхнина" на предмет?нови  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано08.11.05 12:20



Каква е разликата между тези думи, ако има такава?

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Re: "Повърхност" или "повърхнина" на предмет?нови [re: ASSASSlN]  
Автор discourse (Професора)
Публикувано08.11.05 12:27



Определено повърхнина.Повърхност има Земята като планета, а повърхнината е математическо (геометрично) понятие.

Carpe diem


Тема Re: "Повърхност" или "повърхнина" на предмет?нови [re: discourse]  
Автор Murtagh (Личност невежа)
Публикувано08.11.05 14:32



Да разширя малко - повърхност и повърхнина има всеки предмет. Повърхността е най-външния слой, който можем да видим и докоснем (на пример). Повърхнина може да заместиш с 'площ' (за двуизмерни обекти) или 'разгъната площ' (за триизмерни обекти).



Тема Re: "Повърхност" или "повърхнина" на предмет?нови [re: Murtagh]  
Автор discourse (Професора)
Публикувано08.11.05 16:47



Приемам мнението ти - много добре си го казал

Carpe diem


Тема Моля те да НЕ разширяваш, а да стесняваш! [re: Murtagh]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано09.11.05 07:23



Казах "предмет". Остави Земята на мира!

Имаме "маса". Маса, бе! Кухненска маса! Кое е нейната повърхност, кое е нейната повърхнина?

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Re: Моля те да НЕ разширяваш, а да стесняваш!нови [re: ASSASSlN]  
Автор ridiculus .mus~ (член)
Публикувано09.11.05 14:57



повърхността на масата е грапава, ако върху нея са кълцали салам с нож, гладка, бяла и хладна, ако е покрита с мрамор и са ползвали дъска за рязане, а повърхнината й е 5 педи дължина умножено по 3 и половина педи широчина.



Тема Бъркате бе, хоранови [re: ridiculus .mus~]  
Авторcбъpkaн (Нерегистриран)
Публикувано09.11.05 22:02



Предметите имат повърхност. Напр. повърхността на водата е спокойна, повърхността на бюрото е прашна, кацнаха на повърхността на Луната и прочие. Повърхнината е геометрично понятие и е абстрактно. Не е площ. Напр. точка А е в повърхнината на триъгълника АВС, на сфера, цилиндър и т.н. Тази точка не е в площта (или обема), а е в повърхнината на триъгълника, сферата или цилиндъра. Абстракция, поясняваща мястото на абстрактна точка, права, крива - от тоя род. Да речем правата може да пресича повърхнината на конус в точките А и В. Тя обаче не пресича повърхността на конуса, защото и правата, и конуса, и точките А и В са абстрактни, а не реални - ние сме ги начертали и те физически не съществуват. Повърхността е реална - може да е ръждива, бяла, нащърбена, огледална и т.н. и може да се види, пипне и измери. В последния случай получаваме нейната площ. Можем да изчислим площта на абстрактния триъгълник или квадрат, но това няма да е площта на повърхнината им, а на самият триъгълник или квадрат - не се нуждаем от повърхнина, за да го направим. Въвеждаме тази абстракция само когато е необходима.



Тема Re: Моля те да НЕ разширяваш, а да стесняваш!нови [re: ASSASSlN]  
Авторxyzct (Нерегистриран)
Публикувано10.11.05 16:18



Като оставим Земята на мира,повърхност на масата се явява нейният хоризонтален плот



Тема Re: "Повърхност" или "повърхнина" на предмет?нови [re: ASSASSlN]  
Автор ASSASSlN (мухльо)
Публикувано10.11.05 17:36



Да се уточня. Имам си тълковен речник, не съм глупак, та да питам за щяло и не щяло и да губя времето на хората. В моя речник не правят разлика между тези две думи. Съжалявам, че не мога да намеря други тълковни речници, та да сравня акълите на авторите им.

Въпросът съм го поставял в този клуб преди близо две години. Сега възникна пак. Не мога да намеря смислен и категоричен отговор.

Става дума за техническа документация, в която се описва, че еди-коя си повърхнина е с еди-каква си грапавост, а пък другата повърхнина е с друга грапавост. И накрая пиша в документацията, че повърхността на детайла трябва да е с еди-какво си покритие.

И започват заяжданиците с мен! К'во е туй "повърхнина", к'во е туй "повърхност"???

Та, аз съм си дал отговор на този въпрос, ама като не съм сигурен и като нямам доказателства, че съм прав???

Казват някои "повърхността на масата е прашна". Добре, де! Ами, ако е прашна само отгоре? Отдолу ако не е прашна? Ако избърша прахта само отгоре ще означава ли, че цялата повърхност е почистена от прах?

Та, моят отговор е:

Повърхността на предмет е всичко, което може да се види, пипне. Всичко, което има контакт с околното пространство (най-често - въздуха). Повърхнината е елементарна част от повърхността. Част, която е дефинирана чрез РЪБОВЕТЕ, с които се свързва с другите повърхнини.

Цялата повърхност на маса може да е лакирана, ама с изключение на най-горната й повърхнина, където някои хора си залепват фаянсови плочки. (Виждал съм такива маси - много са готини. Не ти трябват мушами, покривки... Прас-прас с парцала и готово! Верно ви приказвам!)

Казвайте - прав ли съм или бъркам някъде?

Имаме куб. Кубче, бре! Зарче за игра на табла, като пример. Повърхността му е бяла, ама по шестте повърхнини (стени) има черни точици...

--

Ееех, едно време какво време имаше, сега дойде време - няма време!


Тема Re:нови [re: ASSASSlN]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.11.05 21:42



по некога различни професионални сфери си имат техни си думи и значения.

не знам за каква точно техническа документация става въпрос, но ако в тази област тази терминология е приета нищо не пречи да я ползваш.

да ке да ке ама неке



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.