Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:13 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езика?  
Автор discourse (Професора)
Публикувано01.11.05 10:11



Нужно ли е да познаваме граматичната таксономия, да различаваме частите на речта и частите на изречението, за да говорим и пишем...правилно, да кажем? Какво значи да говорим "правилно"? "Правилно" по отношение на какво? Кодификаторите също са хора със свои пристрастия - вж. Института за български език - българската кодификаторска институция. Харсевта ли ви правописните ричници на Института за български език?

Carpe diem


Тема Re: Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езинови [re: discourse]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано01.11.05 15:06



Нужно ли е да познаваме граматичната таксономия, да различаваме частите на речта и частите на изречението, за да говорим и пишем...правилно, да кажем?

По принцип, естестено, не е нужно. Има много деца, които не ходят още на училище, не знаят що е то съществително, не знаят какво е глагол и има ли той почва у нас, и в същото врме говорят правилно. Или поне рядко правят грешки.

Има, обаче, една много интересна зона на здрача - неща, които не са нито правилни, нито грешни. Просто не се употребяват. И децата, които усвояват родния си език, и възрастните, които учат чужд, често пъти попадат в тази зона. С което предизвикват усмивки.

С писането проблемът е малко по-сложен - там има разни правила - плод на кодификаторски услилия, за които няма как човек да се сети, ако не прочете граматиките.



Тема Re: Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езинови [re: kalinka72]  
Автор discourse (Професора)
Публикувано01.11.05 15:14



Така е - няма какво да добавя. Въпросът обаче е в друго - на какво да бъдат обучавани децата в училище: на граматика или на нещо друго? Или, по-правилно, само на граматика, или на граматика и нещо друго? И дали нещо другото да не преоблладава? Защото какво като зная всички форми на глаголи, в това число и преизказните. Проблемът е зачекнат още от Виктор Волошинов (съратник на Бахтин), който тотално отрича обучението по жив език да повтаря 1:1 обучението по "мъртъв" език.

Carpe diem


Тема Re: Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езинови [re: discourse]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано01.11.05 16:01



Разбира се, че обучението по жив език не бива да повтаря обученето по мъртъв. А обучението по роден е нещо съвсем различно от обучението по жив чужд език.

Така че правилният отговор е

на граматика И на нещо друго.

Обаче, аз се съмнявам, че в момента се учи дори граматика.

Защото много хора виждат зор голям с правописа. И на курса по чужд език някои за пръв път научават, че глаголите се спрягат /глей ти к'ви работи имало/ и че прилагателните имат сравнителна и превъзходна степен /я колко интересно/.

Какво се учи при това положение в училище за мен е тайна велика.



Тема Re: Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езика?нови [re: discourse]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано02.11.05 20:25



мене в осми клас като ми обясняваха по български за съществителни, сказуеми, прилагателни и подобни простотии направо ми се гадеше защото нищо не вдевах. сега разбира се тези неща не ми се виждат простотии, не знам дали просто «сухият материал» е бил много за годините ми или просто не са могли по човечен начин да ми обяснят тези неща...

същите чувства остави у мене и обучението по руски, и то до такава степен че като чуех че даден език има падежи ме втрисаше, само и единствено гръцкият ме излекува от тези ми алергии и сега вече не ме плаши наличието на падежи.

тука много пъти съм казвал какво мисля за кодификаторите, последната тема в която беше зачекнат въпросът е

.

да ке да ке ама неке

Тема Re: Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езинови [re: discourse]  
Автор Бoзa Kocмaтa ()
Публикувано06.12.05 02:55



всъщност, това са два въпроса. един в топика на темата, един в самата нея.

по въпроса, зададен в самата тема:

кодификацията като процес не може да се разглежда извън историческия си контекст.

самата идея за налагане на единни езикови правила идва от нуждата от общо образование и е неразривно свързана с един от елементите на строителството на националната държава - общ език за всички.

дотолкова, доколкото съвременият свят се състои от суверенни (национални) държави, всяка от които е със силно изразена национална идентичност,

-> много важна част от която е ОБЩИЯТ за всички национален език,
---> налаган чрез различните държавните институции,
------> една от най-важните от които е образователната такава (без общо образование няма обща ценностна система),

националните езици подлежат на силен натиск за кодификация. как е решено това инстуционално е друг въпрос.

по въпроса, зададен в топика (нужна ли ни е граматика, за да си служим с езика)
няма език без граматика.

Редактирано от Бoзa Kocмaтa на 06.12.05 03:00.



Тема Re: Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езинови [re: Бoзa Kocмaтa]  
Автор discourse (Versatile)
Публикувано06.12.05 05:49



Определено няма език без граматика. Но граматиката на родния език се усвоява интуитивно още от най-ранна детска възраст. Трябва ли интиутивното познание на граматичните правила да се рационализира и и експлицира по време на училищното обучение? Трябва ли учениците да бъдат карани да правят морфолочиген и синтактичен разбор, вместо да бъдат учени да създават качествени текстове - това е въпросът ми.

Miser, miser!
modo niger
et ustus fortiter!


Тема Re: Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езинови [re: discourse]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.12.05 06:24



ами да го беше задал още в началото :Р

отговор: не! освен ако не учат мъртви езици или нещо не се опитват да ги прават башка езиковеди.

да ке да ке ама неке


Тема Re: Нужна ли ни е граматика, за да си служим с езинови [re: discourse]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано06.12.05 14:43



Не виждам защо не.
По тази логика, понеже децата ежедневно ползват електроуреди, не би било необходимо да знаят какво е електрически ток, следователно няма нужда да учат физика в училище.



Тема пропуснах да добавянови [re: Б.K.]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано06.12.05 14:46



не всеки може да създава качествени текстове, но всеки (ако не страда от дадени генетични увреждания) може да бъде грамотен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.