Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:09 28.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ведомство, ведомствен ?нови  
АвторДeдo (Нерегистриран)
Публикувано28.10.05 12:58



Въпрос :
Откъде се е пръкнала в българския думата "ведомство" и произтичащите от нея "ведомствен, ведомствени...". Къде е правилно да се сложи ударението ? ВедОмство, ведОмствен или ВЕдомство и вЕдомствен ?



Тема Re: Ведомство, ведомствен ?нови [re: Дeдo]  
Автор ridiculus .mus~ (непознат)
Публикувано28.10.05 13:30



.

думата се е пръкнала от "веде" - знание, познание, като в "азъ, буки, веди, глаголи, добро..." : )



Тема Re: Ведомство, ведомствен ?нови [re: Дeдo]  
Автор discourse (Професора)
Публикувано28.10.05 23:45



Дълбинната етимология е правилна, но по същество думата с това значение е заета от руски през ХІХ в. Ударението е върху втората сричка.

Carpe diem


Тема Re: Ведомство, ведомствен ? [re: discourse]  
АвторДeдo (Нерегистриран)
Публикувано30.10.05 08:52



Ясно. А думите вещ, вещер, вещица и езикоВЕД, изкуствоВЕД не произхождат ли от същия корен като ведомство ?



Тема Re: Ведомство, ведомствен ?нови [re: Дeдo]  
Автор discourse (Професора)
Публикувано30.10.05 10:05



Абсолютно! Вещицата, вещерът, знахарът са хората, които знаят. Същият корен го виждаме и във -вед; на гръцки -вед/-въд е преведено като -лог етнолог, филолог и т.н.

Carpe diem


Тема Re: Ведомство, ведомствен ?нови [re: discourse]  
АвторДeдo (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 13:47



Знаех си аз, че съм прав в хипотезите си... И все пак ме мъчи една мисъл : думата "завеждащ" (отдел напр.) откъде произлиза ? Пак от същия корен "вед" или от глагола "водя" ? Или пък "водя" и "вед" са с общ произход ?
А сега де !



Тема Re: Ведомство, ведомствен ?нови [re: Дeдo]  
Автор Shankly (шофьор на такси)
Публикувано01.11.05 00:54



от "водя"



Тема Re: -вод- и -вед-нови [re: Дeдo]  
Автор Xpиcтo Taмapин (минаващ)
Публикувано01.11.05 10:45



Завършъците на думите "хоровод" и "душевед" са с различен произход.

Единият прастар корен е "-wed-"/"-wod-" (съответно в "е" и "о" степен на коренната гласна). Значението е "водя". Примери: "водач", "доведа/довеждам", "хоровод" и т.н.

Другият прастар корен е "-weid-"/"-woid-" със значения "виждам" или "знам". От "е"-степента в славянски се получава "вид" ("видение", "завист" и т.н.). От "о"-степента в славянски се получава "ве:д" ("душевед" и т. н.).

За да се разбере откъде произлиза думата "завеждащ", трябва да се погледне как преди 1918г. се е пишела руската дума "зав?дующий" и как се е пишела нашата дума преди 1945г. Отговорът е: "заве:ждащ", т. е. думата произлиза от пра-корена "-woid-" ("знам").




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.