Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:49 02.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема "вулгарен" и "циничен"нови  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано25.10.05 21:26



защо тези две думи, или, ако щете, две понятия, непрекъснато се бъркат?

да кажеш да му еба майката не означава "да говориш цинизми"!

"цинизъм" е специфично отношение към живота, което се изразява в неверие в доброто, очакване на най-лошото в човешката природа, съмнение във валидността на всякакви ценности и т.н.

"вулгаризъм" е употребата на просторечни и/или "мръсни" думи.

като кака така е станало, че в българския език едното се е изравнило с другото?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: "вулгарен" и "циничен"нови [re: the_bomb]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано25.10.05 23:40



WORD HISTORY:
A cynic may be pardoned for thinking that this is a dog's life. The Greek word kunikos, from which cynic comes, was originally an adjective meaning "doglike," from kun, "dog." The word was probably applied to the Cynic philosophers because of the nickname kun given to Diogenes of Sinope, the prototypical Cynic. He is reported to have been seen barking in public, urinating on the leg of a table, and masturbating on the street. The first use of the word recorded in English, in a work published from 1547 to 1564, is in the plural for members of this philosophical sect. In 1596 we find the first instance of cynic meaning "faultfinder," a sense that was to develop into our modern sense. The meaning "faultfinder" came naturally from the behavior of countless Cynics who in their pursuit of virtue pointed out the flaws in others. Such faultfinding could lead quite naturally to the belief associated with cynics of today that selfishness determines human behavior.



Моченето върху маса и мастурбирането на публично място ми звучат като добър повод за думата да добие новото си значение .



Тема Re: "вулгарен" и "циничен"нови [re: the_bomb]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано26.10.05 03:52



от лингвистична гледна точка сигурно си прав. но аз ще кажа моето мнение. за мен, а предплагам общо взето за хората (които не се занимават с езика) е важна не толкова дефинициата, а усещането. за мен един човек е вулгарен, когато усещането за него е вулгарно. когато начинът по който мисли за нещата за които мисли е отблъскващ за мен. в този смисъл, "да ти еба майката" може да не е вулгарно. умело наредени думички не винаги изразяват цинично отношение. понякога може да са просто вулгарни. свежда се до усет, все пак.



Тема Re: "вулгарен" и "циничен"нови [re: xм]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано26.10.05 04:06



какво общо има? ами когато цинизмът не може да бъде усетен, нищо чудно да се интерпретира като вулгарност и обратно. според мен не съществува абсолютен критерий. а това, че някой е бил достатъчно умен, че да заеме определена обществена позиция, която да му позволи да налага собствените си схващания като универсални, е грешка. (защото явлението не е формално, а е до усет) тази грешка е наказана в народния език. разбира се не мога да бъда сигурен, но ми изглежда добра хипотеза.

ако ви изглежда като спам - общувайте си с книжовните истини. :)



Тема Re: "вулгарен" и "циничен" [re: xм]  
Автор Me4o Pux (Личност невежа)
Публикувано26.10.05 15:12



Според мен причината е по-скоро в това, че в вулгарните хора са много често цинични поне в България. Замисли се колко често наричаш някоя по-лека жена курва(естествено без тя да отговаря пълно на дефиницията)? Всеки път си и циничен и вулгарен. За това понятията(?) се смесват май за повечето хора. Поне така си мисля аз... Пък и може да се каже и, че когато си циничен обикновено си вулгарен за да подсилиш ефекта - 'ебах ти майката и живота'



Тема Re: "вулгарен" и "циничен"нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Me4o Pux (Личност невежа)
Публикувано26.10.05 15:14



Имам нова дума за циник!

Маанджия



Тема Re: "вулгарен" и "циничен"нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано26.10.05 15:48



На английски има две съвсем различни думи cynic и cynicism. Първата означава философското учение от древна Гърция, а второто "човек, който не вярва в добродетелите, обществените норми, мъдростта с тенденция към нихилизъм и безпринципност".
Употребата му като еквивалент на вулгарен в български май си е открай време, т.е. от края на 19. век и най-вероятно така си е импортирана от Русия.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: "вулгарен" и "циничен"нови [re: the_bomb]  
Автор ridiculus .mus~ (член)
Публикувано26.10.05 17:52



май че не се е изравнило значението на "вулгарен" с "циничен".
все пак, ако някоя много дърта баба от с. забутаково отиде на доктор и каже "боли ме гъзо" това надали би произвело впечатлението, че е цинична.
обаче ако го чуеш в градския транспорт от устата на някой видимо "градски", човек - впечатлението е - цинично отношение към някого/нещо.

това, че някой бърка думите когато описва нещо не означава, че понятията "циничен" и "вулгарен" са се припокрили и уеднаквили : )

в посочения от тебе пример пък думите не са цинични - има една вулгарна, но общо взето не са цинични.
само че целият израз е циничен по смисъл - изразява цинично отношение.

така че - отново - това, че някой "бърка" думите когато описва нещо не означава, че понятията "циничен" и "вулгарен" са се припокрили и уеднаквили (тука виж сега каква роля играят тези първите кавички : )) )



Тема Re: "вулгарен" и "циничен"нови [re: ridiculus .mus~]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано26.10.05 19:48



съгласен съм с по-голямата част от обясненията какво е "вулгарен" и какво - "циничен".

имам само две "но"-та.

първо, двете думички са се изравнили в съзнанието на този, който ги употребява, а не по принцип. по-точно, хората, които ги бъркат, май имат само едно понятие в ума. въпросът ми е защо се получава така, когато изначално понятията и думите би трябвало да са две и съвсем отделни.

второ, "вулгарен" е социална оценка, отразяваща стандартите на една дадена общност за приемливо и неприемливо. тези стандарти не са различни спрямо отделните хора, а спрямо отделните общности.
тоест, когато една бабичка каже "гъзо", преценката дали това е "вулгарно" зависи не от това дали тя е бабичка от село или не. пренецката зависи от това кой е отсреща и я слуша и къде се провежда разговорът. ние можем да извиним старата жена, защото е разбираемо да говори така, но етикетчето "вулгарен" ще седи в главите ни и ние ще преценим подобни изказвания именно като такива.

а, има и нещо трето: според мен не е вярно, че има област на припокриване между "вулгарно" и "цинично". двете може да понякога да се случат едновременно, но във всеки един случай нещо може спокойно да е вулгарно без да е цинично и да е цинично без да е вулгарно. аз също така мога да съм едновременно чернокос и с бенка, но двете просто се допълват в общата картина, без едното да зависи от другото.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: "вулгарен" и "циничен" [re: the_bomb]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано27.10.05 00:50



Наистина ако гледами оригиналното значение на думата "цинично", няма припокриване. Обаче...
на практика често пъти се получава.

Има и такъв момент, че думите леееееееко, а понякога и не толкова леко, променят значението си, когато преминават от един език в друг. А понякога получават и нови значения.

Да кажем, че преминавайки в българския, думата се е обогатила с ново значение /станала е синоним на "вулгарно"/ и в съвременния ни език най-вече с това значение се употребява.

А защо ..... ами двете неща може много често да са вървяли ръка за ръка .... и хората са почнали да ги объркват. Чернокосите с бенка сигурно са точно толкова колкото и русокосите с бенка, ама сред циниците процентът на вулгарните сигурно е бил по-висок отколкото сред нециниците.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.