Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:02 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема От къде идватнови  
Автор Me4o Pux (Личност невежа)
Публикувано13.10.05 12:37



Много хора ползват изрази от сорта на 'ега ти и тъпака', 'ебах ти копелето', 'гаден идиот' и т.н. Та аз да питам сега от къде са се пръкнали тези изрази и думички 'ега ти', 'еба ти' и 'гаден'? И защо най-вече сме толкова убедени, че заплаха с изнасилване/секс е толкова страшна? И защо е винаги с майката, не е ли по-практично и приятно със сестрата?(съзнавам, че не всеки има сестра, но...)



Тема Re: От къде идват [re: Me4o Pux]  
Автор Mиpa M (несериозна)
Публикувано13.10.05 12:44



Е, сестрата е по-млада. :-)
Ако псуваното лице е на възраст - може и с дъщерята.
Или с него самото (то това също се среща).
А другото - чела съм много отдавна, че има някакви обяснения защо точно с майката, но не ги помня. Нещо от типа на "ти си копеле, аз мога да съм ти баща", нещо такова беше. Нещо за нравите и психологията на древния човек; е, не чак толкова древния.

А "гаден" има ли връзка с майката?

Бях вода на лице,
бях лице на водата...


Тема Re: От къде идватнови [re: Me4o Pux]  
Автор back_to_homeland (облЪченГаньовец)
Публикувано13.10.05 13:38



Цял свят заплашва с "ебане" Така, че не сме открили топлата вода Вярно на Балканите сме големи майстори, а най-върлите са май сърбите Тия на нищо не прощават! Ни на майката, ни на бащата, ни на челядта, ни на кучето, нито на светец, нито на Бога!!! Чак имат израз за улеснение "йебем ти све по списку !"

Тука за тези които искат да си разкрасят речника

Питането за "ега ти" е интересно, защото явно не е форма на "еба ти". Ползва се само за изразяване на отрицателна емоция при "учудване". Явно е свързано с "ега", което в някои диалекти означава "дано/нека" и се схваща вероятно като "ега ти човека"- "абе нека е такъв тоя човек, ама що така!?"(тъп пример, ама нейсе).

А някой ползва ли и до днес вместо "ебах ти" "драх ти" Преди се чуваше доста "драх ти тъпака" напр.

Изключи телевизора, включи мозъка!!!

Тема Re: От къде идватнови [re: Me4o Pux]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано13.10.05 21:19



по бегли спомени от това което съм чел: Това с майката имало връзката с едиповия комплекс, който ни бил тресял нас мъжете.

да ке да ке ама неке


Тема Re: От къде идватнови [re: back_to_homeland]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано13.10.05 22:03



"Ега ти" си е баш евфемизъм, точно от "еба ти" идва. Освен това какъв ще да е тоя диалект, че навсякъде в БГ да се използва негова дума?

А наистина, псувните не свършват само до майката. Ето ти пример:

Ебах та ["те"] в балъка (аз).
или

Това е много често срещана конструкция тука. Звучи малко нелогично, но се използва! И всъщност точно тя не се използва като псувня, ами все едно "Голям си балък".



Тема Re: От къде идватнови [re: Shankly]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано13.10.05 22:10



"Ега ти" си е баш евфемизъм, точно от "еба ти" идва.

ммм не е точно така. из Западна България често ползват изрази от рода на "Ега се не куртулисаш дано!", "Ега го чумата тръшне!", "Ега те червеи ядат" (или нещо подобно, както беше цитирано в друга тема). не виждам как "ега" във всичките тези изрази ще е произлязло от "еба".

в случая то си значи именно "нека, дано".

а каква му е етимологията ми е дълбоко любопитно. ако някой знае, да сподели.

предполагам, че "ега ти" е елиптично съкращение от някоя такава благословия. чувал съм също "ега го" и дори "ега се". а също и апокопираната форма "гати/гаси", която може би наистина е интерферилала с "(е)бати/баси", но като вторичен процес.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: От къде идватнови [re: the_bomb]  
Автор Me4o Pux (Личност невежа)
Публикувано14.10.05 12:11



чувал съм също "ега го" и дори "ега се"

Просто в подкрепа на съществуването им: 'Ега се не найде и крто(къртица)!', 'Ега го црвье(червеи) ядат!' и наистина 'ега' се ползва не задължително само с 'ти'. Дали не е възможно това да е била някаква общоразпространена 'благословия', която да се ползва в пълната си сила само в западна България, а на останалите места да е просто остатък?



Тема Re: От къде идватнови [re: Me4o Pux]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано14.10.05 15:31



А може би има някаква връзка с гачели (то самото дали идва от "като че ли" или просто са синоними?).
Т.е. "оригиналът" да е "га", а е-то да е добавено за благозвучие, малко като "те" и "ете".



Тема Re: От къде идватнови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор back_to_homeland (облЪченГаньовец)
Публикувано14.10.05 17:22



Етим. речник:

ега- кога,когато (Югово, Богутево, Асеновградско, в нар. пес.)
дано, нека (Пещерско,Смолянско,Софийско,Ботевградско)
"егай"- рядко(Зап)

ст.бълг. i-eгда, i-eгдаже - когато, щом, щом като
егды

С хаплология от *i-eго года, Р.п. за време, от местоим. "н" - него, го и ГОДА от ГОДЪ "година, време", с изпадане на -д-

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: От къде идватнови [re: back_to_homeland]  
Автор Me4o Pux (Личност невежа)
Публикувано15.10.05 17:23



В асеновградско наистина и сега си ползват 'га' вместо 'когато' и понякога вместо 'кога'. Може да има някаква връзка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.