Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 06.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какво значи думата...  
Автор komita (баш)
Публикувано11.10.05 20:33



...националист?

Бог прощава, ВМРО не!


Тема Re: Какво значи думата...нови [re: komita]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 22:05



Лично за мен значи човек, който:
1. Твърдо вярва, че неговият народ заслужава по-добра съдба.
2. Упорито и ситематично работи за постигането на тази по-добра съдба.



Тема Re: Какво значи думата...нови [re: komita]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано12.10.05 00:41



Това е дума - етикет.

Много чудно за мен, ама като се заговори за сериозни проблеми - примерно, има ли власт и ред в тази държава, които са достатъчно силни да накарат освен хората и циганите също да спазват законите, и ОППАЛА - разговорът отива към рова, на кое какъв етикет да лепим:

патриот, националист, ром, фашист, циганин, мангал, расист...


Та: националист и другите - това са специално отгледани думи - убийци на смислени дебати по същество. Пиша го напълно сериозно и ще си искам приоритета на авторството.





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: Какво значи думата...нови [re: komita]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано12.10.05 09:19



ако ще водим спор за бан-а на Зиези, мисля, че каквото и определение да му беше сложил ivx като оправдание на банването, щеше да му е малко. аз бих използвал по-скоро "националистически спамър" или нещо подобно. този човек, както вече бе казано, върти една и съща плоча за българските следи в английския от много време насам и на мен лично вече ми е дошло до гуша.

що се отнася до определението "националист", за мен то е негативно не по някаква друга причина, а защото не обичам нищо, което завършва на "-ист" и на "-изъм". национализмът, както и и социализма, комунизма, фашизма, марксизма, маккартизма, феминизма и либерализма са идеологически конструкти. това означава, че работят с определен твърд понятиен апарат, към който се стремят да сведат цялото многообразие на явленията в света. в случая с национализма, всички разделения се правят първо по линията наше/чуждо и след това се гледа всичко останало. което според мен не е правилно.

колкото до циганите, те ще бъдат накарани да спазват закона тогава, когато добре облечените бизнесмени, политиците и прокурорите бъдат накарани да спазват закона. това е болест на цялото общество, на самия ни обществен манталитет, и от нея страдат доста много хора, като всеки се възползва както може. ако си циганин - ще краднеш жица и няма да си плащаш тока, ако си полицай - ще вземаш рушвети, ако си кръчмар - ще разреждаш пиенето и ще се отнасяш зле с клиентите... това няма нищо общо с етноса, а с елементарното разбиране за почтеност, което немалко хора у нас - от всички етноси и изповедания - не притежават в достатъчна степен.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Какво значи думата...нови [re: the_bomb]  
Автор obiknoven_laik (нормално прост)
Публикувано12.10.05 13:01



Освен казаното, може би си заслужава да се спомене пълната непроницаемост на национализма за аргументи, различни от тези, които обслужват собствената теза.

Истинската грижа на човечеството е човека


Тема Re: Какво значи думата...нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор komita (баш)
Публикувано12.10.05 15:00



А прави ли се разлика между националист, патриот и шовинист, расист, фашист и т.н.?

Бог прощава, ВМРО не!


Тема Re: Какво значи думата...нови [re: obiknoven_laik]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано12.10.05 18:04



да, това е видно с невъоръжено око за повечето потребители на дир-а.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re:нови [re: komita]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано12.10.05 22:32



общо взето кой каквото разбира.

тези, които ме познават по-добре знаят, че при мене почти винаги совите не са това, което са т.е. не е случайно, че съм подбрал точно тази дума.

за мене думата има различни "значения" в зависимост от контекста: може да бъде националист като национал-социалистите, може да бъде и по-скоро патриот.

понякога трудно се прави разлика м/у националист, расист и шовинист, поради простата причина, че вторите обикновено се крият зад първото.

противно на бомбата мисля, че до голяма степен има връзка с етноса, защото в други балкански кръчми като отидеш ти удрят такова обслужване, че после ти е гузно, ако не отидеш пак там, а тука те удрят само на едно място.



Тема Re:Нацист [re: Zo]  
АвторHaц (Нерегистриран)
Публикувано13.10.05 02:16



Националист има само едно значение - човек който зачита нацията си. Сходно с думата патриот. Или националист и патриот на български са родолюбец.

Думата за национал-социалист е нацист а не националист.

Думата расист няма нищо общо с националист. До извстна степен се бърка с думата нацист но до толкова че нацистите са били и расисти.

Думата шовинист не е националист. Шовинист се покрива почти напълно с нацист - и двете думи значат че дадената нация е над всички други нации. Тук става дума за нации а не за раси.



Тема Re: Какво значи думата...нови [re: obiknoven_laik]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано13.10.05 09:41



Абе разбирате ли въобще нещо от национализъм? Или по инерця от телевизията говорите?
А на Бомбата да кажа, че не съм съгласен че твърдият понятиен апарат пречи да се обясни, чрез свеждане на цялото многообразие на явленията в света, самият свят. Защото без твърд понятиен апарат не може да се обясни и една частица от това многообразие.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.