Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:18 19.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано09.10.05 10:05



Фламандски...Родният му фламандски. Впрочем какво може да разбере човек от трънски или от някои родопски говори? Аз поне не схващам какво говорят.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Давам препратка към по-стара дискусиянови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор Samuraj (непознат )
Публикувано09.10.05 18:23



Какви са критериите, на които трябва да отговаря едно наречие, за да бъде смятано за самостоятелен език (а не за диалект на някой съществуващ език)?


Просто няма такива. Повечето американски и английски автори не си правят труда да ги отличават. Обикновенно критериите са политически. В един колеж са си поставили задачата да преведат библията на всички възможни езици. Та те ако вземат и преведат библията на някой диалект и съответно напишат граматика това технически може да се смята за език въпреки че е диалект.



Тема Re: не говорим за сръбски обаченови [re: zaphod]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано09.10.05 18:34



Напълно е възможно. Аз китайски не знам и няма да споря. А примера със сръбски го давам, защото критикувам на Zo дефиницията. Ако се следва неговото определение, ще вземе да излезе, че сръбският е диалект на бъгарския или обратното.



Тема Re: не говорим за сръбски обаченови [re: kalinka72]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.10.05 22:12



нема да излезе така защото и двата езика си имат многовековна писмена традиция и развитие.



Тема Re: самостоятелен език?нови [re: Mитko]  
Авторkopнep (Нерегистриран)
Публикувано09.10.05 23:44



Като чета всички изказвания направо се изумявам. Значи лингвистиката се наема да разграничи един говор от друг, не по общинските или околийските граници, един диалект от друг, едно наречие от друго, не по областните граници, но уви нямало лингвистични критерии за да групираме наречията в езици, абстрахирайки се от политическите граници и стандартизираните литературни форми, също наречени езици. Не е за вярване просто. Гледал съм множество карти на разпространение на европейските езици, чийто обхват и брой се различават от стандартизираните езици. Така например северогерманските наречия и холандско-фламандския са обединени в един език, различен от немския - хохдойч, хохдойч навлиза в Белгия, датския и шведския също са обединени в един език, но норвежкия навлизащ в Швеция, чешкия и словашкия също в един кюп, сърбо-хърватския, френския различен от франко-провансалския и окситанския, наличие на каталонски, галисийски и понякога астурийски различни от испанския. Галисийския - един език с португалския. Понякога североиталианския, наречен галоиталически като отделен от италианския. Отделен сардински или дори повече сардински. Аз не знам да има стандартизиран гало-италически, нидердойч, чехословашки, датско-шведски, към последното спадал и единият от двата норвежки - бьокмал, тоест три стандарта за един език. Значи има лингвисти които разграничават понятието език като стандартизирана форма от една страна и друго понятие за език като сбор от близкородствени диалекти или наречия, абстрахирайки се от стандартите и тяхното късно влияние обратно към народните говори.



Тема Благодарянови [re: Mитko]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 20:41



Благодаря на всички за помощта.
Наистина бях малко разочарован да разбера, че няма строги критерии и че политиката се намесва дори и в такива сериозни неща като езикознанието.
Тук намерих още малко по темата:
http://www.answers.com/main/ntquery;jsessionid=153nsfnrtvm1?method=4&dsid=2083&dekey=D0423700&gwp=8&curtab=2083_1&sbid=lc04a&linktext=dialect

А също и тук:

http://www.terralingua.org/Definitions/DLangDialect.html

макар то до голяма степен да се покрива с изказаните вече мнения.

Поздрави,
Митко




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.