Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:55 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Аналитични и Синтетични езицинови  
Автор Chavdarov (ПрофЯсор)
Публикувано28.09.05 14:08



Здравейте


Днес възникна малък въпрос в главата ми:
Започнах да си давам примери за аналитични и синтетични езици и се оказа, че знам от 2те групи по около 3 представителя
съответно от
аналитични: български, френски, английски
синтетични: старогръцкият, латинският, старобългарският, руският, немският, полският
Знам и правилата/дефинициите за това какво е синтетичен и аналитичен език.

Конкретно въпроса ми е да дадете повече примери за 2те групи.

С уважение
Чавдаров

"Citius, altius, fortius"


Тема Re: Аналитични и Синтетични езицинови [re: Chavdarov]  
Автор gioni (минаващ)
Публикувано28.09.05 18:09



Не съм специалист, но от това което съм чул аналитични са и новогръцкия, румънския, албанския, може би и шведския и датския, както и всички съвременни романски езици, семитските езици май също. Мисля, че синтетични са и норвежкия, исландския, келтските езици, немския, холандския, всички славянски без българския- последния в едно с македонските диалекти и литературна форма и с тимошко-моравското наречие в Сърбия, балтийските езици, всички стари ИЕ езици, всички угрофински-езици. В различна степен елементи на синтетизъм имат и всички аналитични ИЕ езици. Може някъде да съм сбъркал, ще ми е интересно да бъда поправен от специалисти, както и да науча нещо повече.



Тема Re: Аналитични и Синтетични езици [re: gioni]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано28.09.05 19:37



По правилно е да се говори за аналитичен и синтетичен похвати на строеж на езика. Ясни критерии кое е синтетичен език и кое аналитичен език няма.
Разделянето на българския рязко от другите славянски езици като аналитичен от синтетични е пресилено- напр. българския с нищо не е по аналитичен от немския. Общо взето всички европейси езици са почти еднакво умерено аналитични, т.е. продължават да имат множество синтетични форми за мн.ч. и т.н. Ако сравни човек с брутални примери на аналитични и синтетични езици
картинката става ясна.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Аналитични и Синтетични езицинови [re: gioni]  
АвторTredje (Нерегистриран)
Публикувано28.09.05 22:18



Ако все пак ще си позволим да правим ясно разграничение според аналитичност и синтетичност на езиковия строй (несъмнено езиците могат да се групират според нивото си на аналитизъм), тогава нека да потвърдя, че шведският и датският са си доста аналитични езици, наред с норвежкия и холандския (не по-малко от тях); синтетични, или поне с донякъде съхранен синтетизъм спрямо по-стари езикови състояния, са немски, исландски, двата балтийски, новогръцки, албански, румънски (т.е. балканските без български)



Тема Re: Аналитични и Синтетични езицинови [re: Chavdarov]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано29.09.05 10:35



Китайски като особено аналитичен?



Тема Re: Аналитични и Синтетични езицинови [re: Tredje]  
Автор gioni (минаващ)
Публикувано29.09.05 12:03



И двата норвежки ли? За албанския, румънския игръцкия димотики съм чувал най-различни мнения. На какво все пак се основала т.н. балкански езиков съюз между българския, румънския и албанския? Не знаех, че холандския е повече аналитичен от немския?



Тема Re: Аналитични и Синтетични езицинови [re: gioni]  
Автор avataar (root)
Публикувано29.09.05 17:36



Всички германски езици без немски, исландски и фарьорски са аналитични. В южните немски диалекти има само общ и косвен (дателен) падеж (което що-годе е валидно и за разговорния немски--общ и дателен при ж. и ср.р., имен., вин. и дателен при м.р.). В исландски и фарьорски падежите са по-живи и по-добре морфологически изразени. Отделни скандинавски диалекти също пазят някои падежни форми. Холандският има някои изрази като Koninkrijk der Nederlanden (буквално "кралство на ниските земи"), където се вижда историята на езика. За балканските езици съм чувал, че падежи имат само за украса, но нека каже някой дето знае повече.



Тема Re:нови [re: avataar]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано29.09.05 18:06



също 's-Gravenhage което идва от des Gravenhage, май става въпрос за остaтък от дателен в този случай.

Редактирано от Zo на 29.09.05 18:11.



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор gioni (минаващ)
Публикувано29.09.05 18:27



Има ли разлика по отношение на синтетизъм-аналитизъм между холандския и севернонемското наречие, както и между последното и хохдойч?



Тема Re: Аналитични и Синтетични езицинови [re: avataar]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано29.09.05 21:57



само да добавя, че на немски падежите се отнасят само за прилагателните и определителния член, съществителните не получават окончания (с изключение на родителен, който не се използва). На швейцарски няма кьорав падеж.
Сръбските падежи също са гола вода, като на изток стигат само до косвен падеж и така продължават и в българско (където и последните остатъци бързо се стопяват поради влиянието на стандартния български).
Холандския овен падежи няма и родове като хората-положението е горе долу като английското it за всичко. на английски пък почти няма и спрежение на глаголите. Абе всички имаме доста да се опростяваме докато стигнеме китайския

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.