Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:29 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Признавам си без бой!нови [re: bsb_2]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано10.09.05 08:57



Аз бях тоя неграмотник. Ама се поправих, стана "Политическа правилност", мерси за подсказката.

Апропо:







==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: Признавам си без бой!нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано10.09.05 20:34



като с негрите в САЩ – каквото и да им викаш все нема да са доволни.



Тема Googleнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор linjack (някой си)
Публикувано11.09.05 18:43



При една бърза справка с Гуугъл, за "политически коректно OR коректен" vs. "политически правилно OR правилен" излиза, че първият израз е много по-широко употребяван що се отнася до езика, а вторият е, най-често, свързан с поведение, решение и др., въпреки че някои български и руски източници го използват и за езика.
За сметка на това, българската Уикипедия дава правилното "Политическа правилност", но това е поправка на инжИнера, който постави темата и тук, а статията първоначално беше озаглавена "Политическа коректност".
Т.е. има разлика между езиковата норма и езиковата практика, що се отнася до превода на израза "political correctness" и неговите производни.
Бих добавил, че подобни явеления има и с много други заети думи и изрази, които напрактика не се превеждат, а просто кирилизират.

Животът не е черно-бял

Редактирано от linjack на 11.09.05 18:45.



Тема Re:нови [re: linjack]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.09.05 20:50



чувал съм наши видни езиковеди точно за политическа коректност да говорят, така че едва ли е неправилно.



Тема някой да оформи по-едра мисъл, не реплики от 2 реднови [re: linjack]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано12.09.05 20:38



Този, дето е измислил Уикисофтуера и правилата за ползването му - Джимбо Уелш - е страшен пич. Дал е страхотна насока на оригиналната Инглиш Уикипедия. Но ние нещата си ги побългаряваме.

Та софтуерът дава да се влезе и с Коректност, и с Правилност.
=====================================================


Ама ми се ще някой да оформи по-едра мисъл, не реплики от 2 реда. На тези, дето помните по-отдавна, не ви ли прави впечатление, че за разлика от някога, сега нещата са далеч по-същите, та и више? Например пр. Хр. и сл. Хр. вече са били политически неправилни, преминавали на нова и стара ера (!!!)





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.

Редактирано от Caмия Инжинep на 12.09.05 20:41.



Тема Re: Googleнови [re: linjack]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано13.09.05 08:46



Естествено, че е много по-употребяван. За първи път попаднах на вицове (основно американски) за political correctness някъде около 1996 г., така че горе-долу оттогава ми е известно това понятие. Не си спомням кога за първи път съм срещнал "политически коректен" на български. За сметка на това си спомням една грешка в превод по "Дискъвъри" - човекът каза "the PC answer would be [че всички хора са еднакви]", ама преводачката явно не беше разбрала какво търси това PC там и просто беше написала "отговорът е, че всички хора са еднакви", без да обърне внимание, че в следващото изречение говорещият изказва твърдение, което се противопоставя на PC-отговора. И сега си спомням как тогава си казах - тази защо е пропуснала "политически коректен", което е важно за смисъла на изречението.
И едва миналата седмица, когато Инжинера постави темата - и то дори не веднага, както се вижда, - ми дойде на ум, че всъщност "политически коректен" не е правилно. Така че явно и аз съм бил попаднал в капана на калкирането. А имам някакви претенции да знам български ;). Гледайки от своята камбанария, не се учудвам, че никой с публично влияние не се е замислил кой е по-верният израз.
Но лично аз силно се съмнявам, че неправилното "политически коректен" ще изчезне поради своята неправилност. Все пак искрено се надявам да изчезне от езика поради загубата на смисъл и съдържание. Но май и това ще си остане напразна надежда.



Тема Re: Признавам си без бой!нови [re: Caмия Инжинep]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано13.09.05 08:50



Хайде сега, нали не мислиш, че си въвел "политически коректен" в българския? ;)
Интересно дали някой знае кога и къде се появява този израз у нас. А може би не се появява, а просто много хора са попадали на английското словосъчетание и автоматично са се досещали за какво става дума, ако някой им спомене "политически коректният израз е..."?



Тема ами то коректен си се използва в българскиянови [re: bsb_2]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано13.09.05 17:45



понякога вместо правилен, понякога вместо точен



Тема не бе брато, за същността на явлението повдигам вънови [re: bsb_2]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано13.09.05 22:47



не бе брато, за същността на явлението повдигам въпроса, а не за кой израз му отива. Презкура са ми изразите, я съм проз инджилер.


Ама явлението е стряскащо.





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: не бе брато...нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано15.09.05 11:53



Е, какво му е толкоз стряскащото? Че викат на негърите или мангалите някак си иначе? Те от това по-бели нема да станат...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 15.09.05 11:55.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.