Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:54 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: ами то коректен си се използва в българскиянови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано16.09.05 09:06



Нещо не си спомням "коректен" да се използва вместо "правилен". Би ли дал примери? Защото ми идва наум единствено "коректна задача", "коректно условие/израз", което има по-различни отсенки от "правилен". А "коректно поведение", "коректен отговор" пък са с още по-друг смисъл. Но "коректен" вместо чисто "правилен"?



Тема Re: ами то коректен си се използва в българскиянови [re: bsb_2]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано16.09.05 19:42



коректно решение

в повечето случаи има някаква малка разлика в смисъла, но не прекалено съществена



Тема Re: Политически коректен езикнови [re: Caмия Инжинep]  
АвторJoe (Нерегистриран)
Публикувано18.09.05 23:39



Употребата на определен език за описание на нещо се изплзува за показване на отношение към "нещото". Това отношение почти никога не е неутрално и не би трябвало да бъде неутрално, защото това би означавало да говорим без да казваме нищо. Отношението може да бъде положително (насърчаване) или отрицателно (критика). Използване на "политически правилен" език на практика означава да се пести критика към определени явления или хора. Създаването на изкуствена защита чрез изпозване на "коректен" език не прави услуга на "защитените" хора, защото ги лишава от един естествен механизм за обратен контрол и в същност насърчава отрицателни тенденции у тях, което води до един порочен кръг. Същото се отнася и до материално протектиране на определени групи от хора. Не случайно в страните с най-добре развити системи за "equal opportunity" има най-голям контраст и пропаст между бедни и богати.



Тема Благодарянови [re: Joe]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано22.09.05 02:26



Благодаря. Накрая сериозно мнение.

Неприятно ми е хубава тема да се нахардафушква чрез коментиране на отделни думи и изрази от нея, а не нацяло.

Оруел (които сме го чели знаем) в 1984 описва общество, напълно подчинено и с изтръгната способност да знае истината. Като най-дълбокия удар му е нанесен чрез промяна и обезсмисляне на езика. Никой не може да иска свобода, ако няма дума "свобода". Във 1984 са сложени много белези, че Оруел така вижда света, ако не се преодолее сталинизма.


И, моля ви се, тази антиутопия се сбъдва не тук, а там - при онези, които слушахме на 13-тия метър да ни обяснават как на нас ни е отнета свободата.





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: Благодарянови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано22.09.05 08:18



защо реши, че е точно сталинизма? животинската ферма е по-добро описание на сталинизма.

да си чувал за сенатор маккарти?



Тема Re: ми накой бур,нови [re: Black Wolf]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано23.09.05 20:42



отишъл да живее в Америчко, той няма ли да е афро-америко?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема При нас беше, ама при тях сега почва:нови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано23.09.05 21:08



За Маккарти само съм чувал, докато Сталин ми е по-ясен. Аз имам лични спомени от поколението на сталинистите.

За 1984 - Скандирането на лозунги, Мустакатия образ на "Големия брат" който гледа отвсякъде:



Войната е мир.
Свободата е робство. - "Свободата е осъзната необходимост."
Невежеството е сила. - "Широките народни маси"
========================================

При нас беше, ама при тях сега почва:

- Джордж Буш





==================================
Патриотизмът е имунната защита на нацията.



Тема Re: При нас беше, ама при тях сега почва:нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано23.09.05 22:59



блазе им :)
трябва да благодарат на чаршафите че ги тикнаха в правия път, иначе можеше да си умрат от либералщина и демократщина.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re:нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано24.09.05 08:49



това за свободата е така до известна степен. за съжаление много малко учихме философия в у-ще, но си спомням че имахме една дискусия по нещо, което беше казал Сартър и общо-взето се стигна до този извод, а именно че свободата може да бъде и робство, е не в буквалния смисъл.

иначе Буш е прав в случая.



Тема Re: ми накой бур,нови [re: Stefan Pan]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано24.09.05 11:58



Тъй де!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.