Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:54 24.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема И или Йнови  
Автор CTan ()
Публикувано13.08.05 22:49



Здравейте,

Не знам дали този въпрос е за тук, но се надявам да ми дадете компетентно мнение. Та, когато по някаква причина нямате под ръка и-с-ударение, кое е правилното:

Очите и се насълзиха или Очите й се насълзиха

Вероятно аз не съм много в час с правописа, но винаги съм си мислел, че не можеш да използваш една буква от азбуката вместо друга, само защото нямаш възможност да използваш ударение. Въпросът ми е предизвикан от факта, че доста често срещам (включително и във вестници, книги, преводни документи) използването на Й вместо И. Не знам дали само мен ме дразни, както не знам изобщо дали съм прав



Тема Re: И или Йнови [re: CTan]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано13.08.05 23:37



Всъщност, това не е точно ударение... според граматиката, точното му име е "надреден знак с вид на ударение" (някои автори го наричат "местоименно и") и се поставя над формата на личното местоимение за 3 л. ед. ч. ж. р. дат. падеж, както и над кратката форма на притежателното местоимение в ж. р. ед. ч. и граматиката допуска, когато не може да се постави ударение (при писане на машина/компютър), за да се различава от съюза "и", да се заменя с "й" (напр. "Той я видя и й каза" или "Помогна й и си замина").


Мъжете знаем защо!

Тема Re:нови [re: CTan]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано14.08.05 00:01



мене пък ме дразни точно обратнто — когато се пише "и" вместо "й", защото просто изглежда безсмислено и е по-трудно за четене/разбиране.

и защо да е по-добре да се пише обикновено "и" вместо и-кратко когато не може да се постави "правилният" знак?



Тема И двете са грешни :)нови [re: ivx]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано14.08.05 00:31



Най-правилно е "ву", просто и ясно ;)



Тема Re: И двете са грешни :)нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано14.08.05 04:47







Тема Re: И двете са грешни :) [re: ivx]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано14.08.05 10:06



бъш тако

Редактирано от rpaдcko чeдo на 14.08.05 10:06.



Тема Благодарянови [re: 747]  
Автор CTan ()
Публикувано14.08.05 10:15



Много благодаря за изчерпателния отговор, очевидно ми липсват някои часове по Български език



Тема Re: Благодарянови [re: CTan]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано14.08.05 12:23



моля!
да не ти пука!


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Благодарянови [re: CTan]  
Авторнн (Нерегистриран)
Публикувано14.08.05 13:27



Аз ползвам знак за апостроф след "и".
Получава се следното: и' "......казах и' какво мисля...."



Тема Re: И или Йнови [re: CTan]  
Авторинтepнeт (Нерегистриран)
Публикувано14.08.05 17:17



хора, защо не си ползвате просто и, й е дразнещо поради разговорното звучене, а пък и' ми мяза на графоманство.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.