Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:10 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Истанбул  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 01:03



Ще съм признателен ако някой преведе на български значението от турски на "Станбул".



Тема Re: Истанбулнови [re: Любoзнaйko]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано11.08.05 04:08








Тема Re: Истанбулнови [re: Любoзнaйko]  
Автор H. Aнтoнoв (хакер)
Публикувано11.08.05 11:05



Името на града произхожда от гръцкия израз "eis ten polin", което по византийското произношение звучи като "ис тин полин".

Когато османските завоеватели питали местното население например "къде отиваш?" и чували в отговор "ис тин полин" ("в града"), започнали да казват на Константинопол Истанбул.

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Истанбулнови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано11.08.05 11:44



това, което ти и Страйдър привеждате като обяснение, е най-разпространената версия, но се боя, че тя клони по-скоро към народната етимология, ако и да я пише в някои дебели речници.

всъщност, името Konstantinoupolis е било прекалено дълго и още в народния гръцки се е съкратило на Stantinoupolis, а сетне на Stanpolis, Stinpolis или нещо такова. турците са го заели, като са добавили едно протетично "и" в началото (срв. Смирна - Измир, Никея - Изник).

така е станало Истанбул.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Истанбулнови [re: the_bomb]  
Автор H. Aнтoнoв (хакер)
Публикувано11.08.05 12:03



Ако стремежът към краткост е водещ, което си е вярно и почти навсякъде е определящ за промяната на имената, не мисля, че разликата между Смирна и Измир (Никея и Изник) е именно в краткостта.

От друга страна е характерно за всеки областен център да се нарича от местното население просто "градът", "в града" и т.н.

В нашето село Ново Село например никой не казва "Видин", всеки казва "у град" (с ударено "у", така че целият израз се произнася като едно име "Уград").

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Истанбулнови [re: the_bomb]  
Авторвxнyp (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 12:04



Бомба, ако и след това лирическо отклонение пак обясниш на Циези, Хор+Бат и други защо НЕ МОЖЕ да сричкуват, ще започна да си мисля, че прадедите ни са били гении и са създавали цели, завършени думи



Тема Re: Истанбулнови [re: the_bomb]  
Автор Strider (nuatan)
Публикувано11.08.05 12:11



Всъщност, да, заради протетичното "и" и примерите дадох линка към уики. Вероятно си прав - предполагам, че го има тоя момент с някакъв афарезис и т.н. При всички положения на мен ми звучи далеч по-достоверно. :)



Тема Re: Истанбулнови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.08.05 14:46



Този въпрос съм го виждал много пъти (и по чужди форуми), същото и за отговора и никога не ми е звучало правдоподобно това "истимболи"... но сега след това Уград вече не съм толкова сигурен.



Тема Re: Истанбулнови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано11.08.05 15:01



стремежът към краткост винаги е водещ, наистина, но има и други фактори - например това, че турците не могат да произнесат няколко съгласни накуп, особено в началото на думата, и затова прибягват до протетично "и".

от друга страна, аргументът с "Уград" е добър. но дали това е "Уград", или само "уград"? тоест, дали предложният израз е станал абсолютно нарицателен и в говора на новоселци "Уград" във всяка позиция може да замести името "Видин"?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Истанбулнови [re: Strider]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано11.08.05 15:16



ами да, защото:

1. случаите на това от цял един израз да стане една дума са изключително редки в езиците (поне тези езици, които не са ексимоски). все едно някое място да се казва "набанятаподплочите".

2. името "Константинопол" е изключително дълго и не мисля, че обикновените хора на пазара са го произнасяли цялото когато и да е в историята.

3. недоразумение от типа на "eis ten polin" може да възникне по-скоро в ситуация от рода на "Джеймс Кук среща аборигени" (както е тръгнало името на кенгуруто, ако си спомняш). османците нито са идвали толкова отдалече, нито са били новодошли в региона и напълно непознаващи Византия и гръцкия език.

4. защо за име на града ще бъде взет именно отговорът на въпроса "Къде отиваш"? Друго не са ли питали? Аз бих попитал: "Абе кое е това място", а също и "Как се казва този град?" и неща от този род.
На всичките тези въпроси отговорът едва ли би бил "Към града".

(Други неща, които войниците редовно са питали: "Имате ли нещо свястно за ядене" и "Онази девойка ей там би ли приела да се видим довечера, или да я убедя с оръжието си?". Това не предполага пълен communication breakdown между завоеватели и обсадени).

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Истанбулнови [re: вxнyp]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано11.08.05 15:17



че какво общо има всичко това със сричкуването?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Истанбулнови [re: Любoзнaйko]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 23:35



Благодаря на всички за разясненията.

Ще продължа с питанките си. Тогава от къде на къде ние казваме на този град Цариград.



Тема Re: Истанбулнови [re: Любoзнaйko]  
Автор N1mbus (буреносен облак)
Публикувано11.08.05 23:52



Тогава от къде на къде ние казваме на този град Цариград.

Щото е царски град. На царете ни като Константин, Истина (Юстиниан), после там са ни били и царете през византийско и османско.

Бих могъл да ти предложа и алтернативни етимологии на името Истанбул, но щом вече си доволен с получените резултати, няма да рискувам да прозвуча "несериозно".



Тема Re: Истанбулнови [re: N1mbus]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано12.08.05 03:52



Основното което ме интерисуваше е дали на турски Станбул има нещо сходно с Цариград.

Иначе отдавна имам тенденцията да подозирам че името Цариград е било свързано с наше много ранно (дори преди римско време) присъствие. Аналогия правя и с друго наше название на Търново - Царевград.

Интересно е все пак дали се знае кога назад в миналото се е срещало названието Цариград.



Тема Re: Истанбулнови [re: the_bomb]  
Автор H. Aнтoнoв (хакер)
Публикувано12.08.05 16:32



Не смея да кажа, че е станало нарицателно, но натам отива;)

Лошото е, че в това село почти не останаха автентични носители на този особен говор. Старите жители си отиват и няма да е далеч времето, когато новоселският ще се превърне в мъртъв език:( А от старите няма да чуеш някой да говори за Видин. Всички го наричат просто "уград".

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Истанбулнови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано12.08.05 17:13



много интересно!

както може би съм ти казвал, и аз съм горе-долу от този район и също виждам с очите си как типичните местни диалектизми изчезват. жалко.

на тяхно място идва едно западнобългарско койне, което е горе-долу едно и също между Лом и Дупница. впрочем така са отмрели и старогръцките диалекти, само дето аз лично не познавам нито един софийски Демостен или Платон, който да е виновен за налагането на местния говор над цяла Западна България.

заено с езика отмират и традиции, обичаи...

абе май в Института по фолклористика и в Института по български език още се пазят разни богати аудиоколекции, но няма кой да ги обработва, за цифровизиране да не говорим.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Истанбулнови [re: the_bomb]  
Автор bsb_2 ()
Публикувано13.08.05 13:10



Всъщност историята, че "кенгуру" значело "не разбирам", почти сигурно не е вярна.




и това са само от първата страница от google. Кой знае колко още има.

Боян
--
Кой, ако не ние? Кога, ако не сега?

Тема Re: Истанбулнови [re: bsb_2]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано13.08.05 14:43



значи още една полународна етомология е разобличена.

това само налива вода в моята мелница.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Истанбулнови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано13.08.05 20:34



а каква е митологията за кенгуруто?



Тема Re: Истанбулнови [re: Любoзнaйko]  
Автор kelka (синце)
Публикувано17.08.05 17:23



Цариград е, защото е главен град на ромейските царе, към чието влияние спадаме и ние.



Тема Re: Цариграднови [re: kelka]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано17.08.05 22:27



аз го свързвам с епохата след падането ни под турско робство. Тогава е логично да е Цариград и за нас. Иначе не сме ли го наричали Константинопол?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Василевснови [re: Любoзнaйko]  
Автор Лил ()
Публикувано18.08.05 00:00



Не е по темата, но някой може ли да каже защо в същия този Константипол императорите започват да се наричат василевси? Само защото това е гръцкият еквивалент ли?



Тема Re: Цариграднови [re: Stefan Pan]  
Автор kelka (синце)
Публикувано18.08.05 18:04



Логично мислиш, но все пак смятам, че е от по-рано. Някакси населението винаги има друго виждане за официалните неща. Ако забеляза не написах конкретно население, а просто населението. Пък и под ромейска власт също сме били и тогава е могло да стане наименуването на Константинопол като Цариград, ако не е още станло при идването на славяните на Балканите.



Тема Re: Василевснови [re: Лил]  
Автор kelka (синце)
Публикувано18.08.05 18:09



Не написа еквивалент на какво, но според мене да, ако се досещам правилно. Когато ромеите "загърбват" латинския език е логично владетелите от императори да получат гръцкото име за цар - василевс.



Тема Re: Истанбулнови [re: ivx]  
Авторbsb_2 (Нерегистриран)
Публикувано20.08.05 08:21



Че разните там английски моряци питали местните: "Какво е това животно?", а те им отговаряли: "Не разбирам." Затова "кенгуру" уж значело "не разбирам".



Тема Re: Истанбулнови [re: bsb_2]  
Автор back_to_homeland (член)
Публикувано22.08.05 03:53



Аз пък съм чувал, че моряците, скачайки са се опитвали да опишат животното, а туземците казвали "Вие сте луди!", демек "кенгуру!"

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Истанбулнови [re: back_to_homeland]  
Автор oros (член)
Публикувано24.08.05 16:08



И + СТ (СТОИ) + АН (НЕБЕ) + БУЛ (ХРИСТОС) = Седалище на Християнските царе

Това е на един стар език, използван от жреците.


Орос



Тема Re: Истанбулнови [re: oros]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано24.08.05 21:52



Това тълкуване се връзва с българското Цариград. От кога ще да е този "много стар" жрецески език?



Тема Re: Истанбулнови [re: Любoзнaйko]  
Автор oros (член)
Публикувано24.08.05 22:36



Ако вярваш на Библията, във Вавилон са говорили на този език, когато са правили Вавилонската кула.
Той е в основата на славянски, тюркски, латински, египетски, санскрит и още много други езици. Нарича се сричков, жречески, вотан (ватан), птичи език. Когато непосветените го слушали им приличал на чуруликането на птиците. Много малки деца го говорят, преди да научат родния си език. Езотериците го наричат "Ангелски език". Дънов го е знаел и е написал няколко песни на него.
Е + ЗО + ТЕ + РА = ЕЗОТЕРА
Е (ЕТО) + ЗО (ЖИВОТА) + ТЕ (ТВЪРДА) + РА (СВЕТЛИНА) = Ето Живота на Земята.

ЕК + ЗО + ТЕРА = Отразен Живот на Земята.

ИН + ТУ + И + ЦИ + Я = ИНТУИЦИЯ
ИН (Проявен свят) + ТУ (Прескачане, ТУ ТУК, ТУ ТАМ) + И + ЦИ (Етерен, Духовен свят) + Я (Край) = Прескачане от Материялния свят в Духовния и така до края.

Ето това е този жречески език.


Орос.



Тема Re: Истанбулнови [re: oros]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано25.08.05 03:19




А що значат аригато и канпаи на сричковиот язик?



Тема с извинениенови [re: oros]  
Автор jaytee (lost)
Публикувано25.08.05 15:00



ЦИ + ЦИ = ЦИЦИ
ЦИ (Етерен, Духовен свят) + ЦИ (Етерен, Духовен свят) = Дуализъм в духовния свят





Тема Re: Истанбулнови [re: the_bomb]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано25.08.05 17:48



Напълно подкрепям това мнение, ис тин болин е несъстоятелно предложение. Вижте и Ямбол от Дианополис. А що се отнася до тази протеза, мисля, че турците не могат да се справят с два консонанта в началото на думата и за това се появява това И. чувал съм турци да казват Истоян, Истефан и т.н. Може причината да е друга, но във всеки случай смятам, че Истанбул идва от опростяването на Константинопол, а не от ис тин болин.
А се нарича Цариград, защото самите византийци си го наричат Василевуса.



Тема Re: Истанбулнови [re: RiP]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано26.08.05 23:17



Василевуса - за първи път чувам това название. Наименованията за града които съм чувал са Бизантион, Бивака, Константинопол, Цариград и Истнабул. Бихте ли дали повече подробности кога е наричан Василевуса. И защо Василевуса а не например Василевспол.



Тема Re: Истанбулнови [re: Любoзнaйko]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 13:53



Това не е име на града, не в смисъла, в който ползваме имената на градовете днес по карти и табели, а причастие, което значи "царстващ".
Както единствено Рим е наричан urbs, така и Константинополис се нарича само Полис, било за краткост, било за да се подчертае разликата му от другите градове. След като Константин премества столицата, Roma aeterna става Roma mobilis и Рим се нарича всеки град, където е седалището на властта, на императора, самият Константин нарича града не с името си, а Втори Рим, според Сократ Схоластик. Това име почти не е ползвано, популярно става Нови Рим, Неа Роми, като и днес титлата на патриарха му е Патриархис Константинуполеос, Неас Ромис.
Интересно е, че Неа Роми не се използва на запад, явно за да се подчертае, че Константинопол ще си остане нещо ново, по-малко значително от единствения Рим. По-късно Москва също си присвоява това име - Третият Рим.
Ако на някого му е любопитно, ето кратка история на името на града.
Към 5 в. градът често се нарича Полис, само Прокопий настоява на древното Византион. Към 7 в К-с остава единственият голям град в империята, Александрия, Антиохия и другите са завзети от арабите, затова с основание Рънсиман допуска, че тъкмо по това време Полис се затвърждава като популярното му име. Константинуполис се употребява все по-рядко, налага се причастието Василевуса и съществителното ВасилИс /Василида/, което между другото по-рано е използвано от Евсевий и Юстин Мартир за стария Рим. И тъй като по това време славяните обогатяват речника си, като превеждат с калки всички гръцки думи, възниква сигурно и Цариград. Не успях да намеря обаче кога за първи път е документирано това име в славянски текст.
После Никита Хониат го нарича Мегалополис, по времето на Палеолозите почти всички историци /Пахимер, Халкокондил/ го наричат Византион, епистолографите като по-непретенциозни продължават с Полис.
Любопитно е, че арабите го наричат КонстантинИя, но от тях, по-точно от Ал Масуди /10 в./, тръгва името Истанболин. Ибн Батута /14 в/ пише, че полуостровът между Златния рог и Мраморно море се нарича Истанбул, а целият град е Константиния. Това е причината да се поддържа предположението, че Истанбул идва от ис тин болин.
Османците продължават да наричат официално града Константиние до 19 век, като понякога се опитват да го преименуват радикално - от по-умереното Ислам бол, до Дар ел Саадет, Дарул Хилафе. В някои турски топоними Истанбул се възприема със значение "град" изобщо, което напомня ситуацията с Полис. Името Истанбул се узаконява по време на републиката, когато столица става Анкара.



Тема Re: Василевснови [re: Лил]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 15:37



Всъщност василевс не е еквивалент на император, точният еквивалент е автократор, на български - самодържец. Освен езиковата причина, има и фактическа, в римската държава император не е възникнало като владетелска титла, превърнало се е в такава впоследствие и поради характера на властта в империята означава владетел над другите владетели, но римските императори не са били регес в класическия смисъл на рекс.
В Средновековието от една страна има владетел - рекс, василевс, цар, от друга, ако под този владетел има васали, а над него няма друг, той може да се нарича император, автократор или самодържец.



Тема Re: Истанбулнови [re: RiP]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 22:31



Благодаря. Много нова и подробна информация.

Но все пак... не ми стана ясен произхода на името "Цариград". Аз съм го виждал на официално кръщелно свиделство от края на 18ти век - "роден в Цариград". В противовес - няма подобно официално название на гръцки, според Вашите данни.



Тема Re: Василевснови [re: Лил]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано31.08.05 19:19



ВАСИЛЕОС не е гръцка титла, а "тракийска" /българска/. Императорите от Източната Римска империя в началото до един са "траки" /българи/.

БАШИЛ /ВАСИЛ/ е българска дума с корен БАШ - главен, и наставка за святост ИЛ.

Що се отнася до Истанбул, името произлиза от хетския/гетския бог слънце ИСТАНУ. Истану е олицетворение на божествената справедливост, на божествената Истина. Думата се е запазила и до днес в българския език.



Тема Re: Василевснови [re: Ziezi]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано31.08.05 22:04



А някакво обяснение за името Цариград - от кога са най-ранните свидетелства за това име.



Тема Re: Василевснови [re: Ziezi]  
Автор oros (член)
Публикувано04.09.05 21:45



Ние българите имаме второ и трето име - ВАСИЛЕВ. Накрая буквата "С" си е гръцка наставка. Василий е монашеското име на Христос. Ако бяхте изчакали малко в клуб История щях да стигна и до там. Ана Комнина в "Алексаида" пише за богомила Василий. На него са се кръщавали македонските и византийски царе. Е, ще ме репликирате вие, Александър Македонски е живял поне 330 г. преди Христос. Така е според хронологията на Скалигер и Петавиус. Македонците в действителност са ранно-османски владетели и са живели през ХІІІ век. Видяхте, че и Иисус Навин не е от хиляда и кусур години пр. Хр., също и Иуда Макавей от ІІ в. пр. н. е. Всеки иманяр може да ви каже, че македонски и тракийски монети се намират винаги до, или пък заедно с турски селища. Как може да приемете наложения исторически факт, че най-напред са сечени прекрасните гръцки и македонски монети, а кривите коруби и тетартерони ( хиляда и повече години след тях? Човечеството често е изпадало в амнезия и не е помнило как се правят хубави монети. Искате или не искате, ще трябва да забравите тази традиционна история. Видяхте как един профан като мен я направи на пух и прах.

Орос.



Тема Re: Василевснови [re: oros]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.09.05 03:14



Предполагам други подобни лирически отклонения нема да има?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.