Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:42 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема отивам в/нанови  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано13.07.05 09:17



сега се заговорихме с колеги - какво е правилото за избор на предлог в конструкции от вида на "отивам на галата(квартал)", "отивам във владиславово(пак квартал)". струва ми се че като цяло хората ползват "във" когато се използва име (квартал, село, град), но от друга страна наистина всички казват "на галата", а не във. дали не е заради членуването "та"?
от друга страна в селото ми няма такъв проблем - всичко е на. "жа варим на руси"



Тема Re: отивам в/нанови [re: zaphod]  
Авторkain (Нерегистриран)
Публикувано13.07.05 19:24



А на разград варите ли?



Тема не на разград, а нанови [re: kain]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано13.07.05 20:02



разгАрад.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: отивам в/нанови [re: zaphod]  
Автор prefix (непознат )
Публикувано14.07.05 02:20



> какво е правилото за избор на предлог

Е, чак пък правило... Говорещият е свободен да избере един или друг предлог в зависимост от това, как си представя ситуацията.

Предлогът "в" общо взето е свързан с триизмерно пространство, например "отивам на залата" е малко вероятен израз.

Предлогът "на" е свързан по-скоро с плоскост, ВЪРХУ която се отива. Това значение на предлога "на" е старо и доста изличено. Съвременният българин, например, не си дава сметка, че числото 19 произхожда от "девет на десет", тоест от "девет върху десет". Изобщо предлогът "на" е най-честият предлог в български, а това означава, че носи най-малко информация и по тази причина може да се среща в най-разнообразен контекст, че даже да избутва другите предлози. Железничарите, например, казват, че влакът тръгва на 10.15 часа - те сякаш си представят плосък лист с разписанието и с пръст посочват къде е този влак.

При положение, че разликата в значенията на изразите "отивам в/на Галата", "отивам във/на Владиславово" е твърде незначителна, решаващ фактор става навикът в общността. Както варненецът няма да каже "отивам в Галата", така и софиянецът няма да каже "отивам във Витоша" - не че няма да те разберат, ама показваш, че не си оттук.



Тема Re: отивам в/нанови [re: prefix]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано14.07.05 16:56



като че ли във никога не се използва когато става дума за местност, или името идва от местност, а после е станало населено мяст. и в повечето случаи обратното обратното.



Тема Re: отивам в/нанови [re: kain]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.07.05 14:17



това за варенето какво е? местен лаф? от малкото ми ходения във Варна ми направи впечатление че не се чува силно оцветен говор.
Може би единственото е че не се чува и вижда думата "чушки", навсекъде "пиперки", пиперка бюрек ми звучи много криво.



Тема за варенетонови [re: ivx]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано18.07.05 18:45



всъщност е вървене, ама се произнася "варя" . това не е във варненско, а в разградско.

иначе във варна викат чушки само на лютите чушки, на едрите викат пипер.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за варенетонови [re: zaphod]  
Автор rpaдcko чeдo (новак)
Публикувано18.07.05 18:53



На запад пък има варкам, ама има смисъл по-скоро на бързам.



Тема а как викат на едрите люти чушки?нови [re: zaphod]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано18.07.05 19:36



щото лют и едър не са взаимно изключващи се понятия .



Тема Re: отивам в/нанови [re: prefix]  
Авторнямa знaчeниe (Нерегистриран)
Публикувано18.07.05 20:13



"Говорещият е свободен да избере един или друг предлог в зависимост от това, как си представя ситуацията."

Не знам, обаче, моите познати от Ловеч като почнат да казват "ще ходим на София", "ще ходим на Америка" и т/н и лошо ми става ..ахъм. На мен не ми звучи правилно (?). Или?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.