Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:43 21.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема етимология "жълт(о)"  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано13.07.05 14:19



Здравейте,
много Ще съм благодарна ако ми кажете библиография, където мога да прочета етимологията на "жълт(о)".
Зная, че проиЗхожда от индоевропейското *ghelwa-, но не мога да раzбера преЗ какво раЗвитие минава, За да стане "жълт". Опитах се да се ориентирам в една история на бълг. еzик, но там не става дума За никакви ЗвукоиЗмествания, с които би могло да се обясни промяната на gh- към ж или на w към т и т.н.
Интересно ми е съЩо каква е връЗката между "жълт" и "Зелен". ЗаЩото според моите иЗточници и двете проиЗхождат от таЗи индоевропейска дума.

Благодаря За помоЩта предварително и чакам с нетърпение, честно да си приЗная.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: bhn]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано13.07.05 16:22



Без да съм специалист и да гледам в речниците: най-вероятно коренa e ghel. В праславянски gh се е опростило до g, а комбинацията "ге" се е смекчила в "же". "-то" е вероятно окончание.
Що се отнася до "зелен", очевидно произлиза от "зеле" , ако не си се сетила, съотв. "червен" от "черво". Изобщо, не е имало много думи за цветове

Редактирано от Craig на 13.07.05 16:27.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: Craig]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано13.07.05 16:55



Съжалявам ако само се ШегуваШ и аЗ просто не съм те раЗбрала, но Зелен проиЗлиЗа от съЩия корен като жълт, поне според моите иЗточници, които в по голямата си част са етимологични речници на немския, но нямам основание да се съмнявам в тях. Дори много от примерите в други славянски еЗици бяха само думите За Зелен.

А това с "g" е пред "е" къде мога да го намеря черно на бяло, така че да мога да цитирам като иЗточник?

Благодаря За отговора.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: bhn]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано13.07.05 17:29



Ами тука има по-големи специалисти, които могат да кажат как се казват тия работи на латински и пр.
Например жена е било гена, зима е било хима, от "книга" става "книжен" а не "книген", от "старец"-"старче", а не "старке" и т.н.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: Craig]  
Автор S©S (запознат)
Публикувано13.07.05 18:25



палателизация се казват

Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to reform.
~Mark Twain


Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: S©S]  
Автор Лил ()
Публикувано13.07.05 19:56



Вероятно става дума за печатна грешка, но все пак да я поправя:

ПАЛАТАЛИЗАЦИЯ се казва :)



Тема от девет кладенеца вода ще ти донесат,нови [re: bhn]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано14.07.05 17:23



ще се позовават на имагинерните и никъде недокументирани езици като праславянския, но очевидното обяснение няма да ти кажат. Такъв е принципът в този форум.

"Славянските" жълт, жут, желтый, жлъти, жолти и т.н. произлизат от "тракийското" zolt(a) със същото значение, а със значение и на "злато". Повече по въпроса в "Траките и техният език", Владимир Георгиев, БАН, София, 1977 г.

Колкото до "зелен", това със зелето от многоуважаемия Крейг го приемам като майтап. Ако ще търсим връзка между цвета и зеленчука, то тя по всяка логика трябва да е обратна - зеленчукът носи името си от цвета, а не обратното. Трябва ли да обяснявам основанията за тази логика?
Друг е моментът, че даже "зеле" е "тракийска" дума, както е отбелязвано тук преди време.

Тракийски език = праславянски език.

С уважение,
Rex Mysorum

Редактирано от Rex Mysorum на 14.07.05 17:28.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: bhn]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано15.07.05 04:13



Доколкото ми е известно зеленият цвят се получава от смесването на жълт и син :P
За "червен" тук прочетох, че идвало от черво, това ми изглежда като майтап, от "чер" ще е да то, нещо...

Неведоми са пътищата на езика наистина.
Например от акадски, докато търсех цветовете:
червен=рушю; ако направя аналог с "рус", може да се отбележи, че рижавите и русите са слагани под общ знаменател и в древността.
И гледай как би могло, акадската дума за "червено" днес да означава "рус човек".
Абе "рус" не идва ли от русите(руснаците), или обратно?
Ха, на акадски руснаците се наричат "червените":)))
И това ако не е ирония на съдбата...:)

М/у другото много се интересувам от произхода на "пембян" :)

И накрая по-сериозно; защо не продължите темата и за други цветове, мисля че ще е интересно.

Да се допълня,за "червен", абе май че имаше връзка с думата "кръв"(колко логично), който е по-запознат да каже, но също така и "чер" би могло да идва от кръвта, когато отбележим, че кръвта понякога изглежда доста тъмна, (когато засъхне е направо черна), ще звучи ли толкова фантасмагорично ?:)
А най-вероятно, ако има някоя подобна дума за "нощ" да идва от нея, както "бял" идва от нещо светло и блестящо.
За основните цветове трябва да се търсят някакви абсолютно практични и обикновенни прични, ми се струва.
___

Редактирано от Lews Therin на 15.07.05 04:24.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: Lews Therin]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано15.07.05 10:22



Зеле, както изтъкна многоуважаемия Нимбус, е майтап. Зеле произлиза от зелен, а не обратното.
"Червен" обаче съсвем спокойно си произлиза от "черв"- червей, с който са правели червената боя.

По-нататък "зелен" и "жълт" са наистина от един корен -"ghel-"-жлъчка.
Старо име на цвят е и blue, (=lat. flavius, където обаче значи жълто и =слав. плав, което значи какво ли не, от синьо до жълто)

Бял както е казваш, е от "блестящ, горящ", от него и е black -изгорял. Нормалната германска дума иначе е "сварт"

Черно е от "кирн-" и не е много ясно то откъде идва.
"Сиво" и "синьо" са от един корен който значи "тъмен".

За акадците го приемам като майтап

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема много майтапи станаханови [re: Craig]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано15.07.05 12:20



За акадците го приемам като майтап

Не е само това. Според Люси "рус" е цвят.

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Re: от девет кладенеца вода ще ти донесат,нови [re: Rex Mysorum]  
Автор bhn (учеща)
Публикувано15.07.05 12:24



Ох, ново 20.
Благодаря zа информацията, Ще се опитам да намеря таЗи книга на Георгиев, но ЗаЩо иЗведнъж се появява теорията, че проиЗлиЗа от праславянския, след като никой не поставя под въпрос, че немското gelb, английското yellow и т.н. проиЗлиЗат от съЩия корен *ghel- както и наШите жълт и Зелен.

ОбъркаваЩо, добре, че етимологията на думата не е в центъра на курсовата ми работа



Тема Re: от девет кладенеца вода ще ти донесат,нови [re: bhn]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано15.07.05 12:52



Бързо пиши курсовата работа, докато не си се объркала напълно:
Приема се за улеснение, че всички народи произлизат от българите, следователно и езиците им произлизат от български (навремето му викали тракийски, но иначе е 100% същия). Немски, латински и особено английски са развалени версии на българотракийския.

Едно време се опитваха да доказват, че българския не бил славянски език, но се оказа, че е прекалено очевидно, че е.
Тогава измислиха, че славянския произлиза от тракийския, тоест българския.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...

Редактирано от Craig на 15.07.05 12:55.



Тема Re: от девет кладенеца вода ще ти донесат,нови [re: Craig]  
Автор bhn (учеща)
Публикувано15.07.05 13:02



I see, да си го кажем на чист български.
Днес е хубав ден, научих неЩо ново
Това раЗбира се обръЩа теЗата ми с главата надолу, но За кауЗата на българския съм готова на всичко.



Тема Re: от девет кладенеца вода ще ти донесат,нови [re: Craig]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано15.07.05 14:32



Едно време се опитваха да доказват, че българския не бил славянски език

Българският език е от групата на славянските езици, но тази група можеше да бъде наречена източноевропейска, новодунавска или марсианска. Измисленото име на някаква група езици не прави съществуването на още по-измислените славяни реално.
Никога не е имало славяни и славянски език. Но е имало българи, сърби, хървати и руси, които са се възприемали като общност на СЛОВЕНИ и са говорили български, сръбски, хърватсик и руски, но не и славянски. Капиш?

Тогава измислиха, че славянския произлиза от тракийския

Я ми кажи нещо на чист славянски.

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Евтини жълти писаниянови [re: Rex Mysorum]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано15.07.05 15:10



Нали се разбрахме да не спорим
През 500 г. не е имало нито руси, нито българи нито руси. Имало е общност от хора, която може да наречеш и марсианци ако искаш. Самите те обаче са се наричали "словЯни", където Я е ятова гласна (="я" изт. бълг. и полски и "е" на ост. слав. езици) . Тогавашното "о" е звучало горе долу като сегашното "А". Езика си са наричали "йензикъ словЯнскъ". И досега има словенци, словаци и славонци. В България е имало славини и няколко държави Славиния.

Толкова по въпроса дали е имало славянски език. А че сега няма славяни - няма. Всичките са починали преди около 1000 г. Няма и англи, няма нито викинги, нито римляни. Не се разстройвай.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Жълтите писания ги свързвам с послъгване,нови [re: Craig]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано15.07.05 15:24



а то не идва от мен. Ето защо:

През 500 г. не е имало нито руси, нито българи

За русите може и да си прав, но все ми се чини, че българите се споменават още от 3 век, а Мизия е наречена България поне от 4 век.

Самите те обаче са се наричали "словЯни"

Първите, които са се нарекли словени в писмена форма, са българите. Другите Бог ги знае как са се наричали и откога са почнали да се определят като "словени". Може би откакто българите им дадоха писменост и религия...

И досега има словенци, словаци и славонци.

Не "досега", а "сега"... откакто науката взе да учи хората, че е имало народ славяни.

В България е имало славини и няколко държави Славиния.

А други преводачи са на мнение, че държавата е била една и е наричина "Вулгария или Склавиния". Някои гръцки съюзи могат да се превеждат като "и", но и като "или". На кой както му уйдисва.
Работата е там, че ясно пише Склавиния, което е нещо различно от Славиния. Едно е да си славен, друго е да си роб.

И ти на свой ред не се разстройвай.

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Re: Жълтите писания ги свързвам с послъгване,нови [re: Rex Mysorum]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано15.07.05 16:02



Ти май само сред вестници и нАучни трудове от ганчо Ценов живееш. Да не мислиш, че 20-30 милиона човека са чакали науката да им каже как да се казват?

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Жълтите писания ги свързвам с послъгване,нови [re: Rex Mysorum]  
Автор rpaдcko чeдo (новак)
Публикувано15.07.05 16:25



Е на словенците например не сме дали нито писменост, нито религия. Явно са откраднали новаторската идея на българите да се нарекат славяни .



Тема хубаво...нови [re: Craig]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано15.07.05 16:32



щом мислиш, че не ги е научила науката, тогава науката да се научи от тях.

СЛОВения, СЛОВакия, също като останалите "славяни" от първите дни на своята писменост се определят като народ от общността на СЛОВените (или СЛОВините - хрв.)... къде са тези СЛАВяни, само измислилият ги си знае.

СЛАВА - една дума с едно значение.

СЛОВО - друга дума с друго значение.

SCLAVI/SCLAVINI - трета дума с трето значение.

Прост факт за умни хора.

С уважение,
Rex Mysorum

Редактирано от Rex Mysorum на 15.07.05 16:34.



Тема прочети си какво си писал преди да го пускашнови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано15.07.05 16:37



По кой точно начин СЛОВените се наричат СЛАВяни? СЛОВени или СЛАВяни? Последно?

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Re: хубаво...нови [re: Rex Mysorum]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано15.07.05 16:55



като на умен човек ти повтарям, че това е една и съща дума. Баба ми казваше "славени" - учила го е в училище естествено, но тогава ятовата гласна се е чела и като "е". "СлавЬни" вероятно е импортирано от руски, където О-то по някое време са го преправили на "а". А и вече ти казах, че преди 1000 години "о" е било много по-отворено от сега и е звучало почти като А.
На абсолютно същото като нашите "славяни" сърбите казват "словени" и словенски, а на словенците- словенци и словенечки.
Ако искаш да джуркаш букви и срички, може да правиш на българофобския си форум.

Апропо, то и българите са измислени преди стотина години. Преди това има само някакви "блъгаре".

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...

Редактирано от Craig на 15.07.05 17:01.



Тема Re: прочети си какво си писал преди да го пускашнови [re: Rex Mysorum]  
Автор rpaдcko чeдo (новак)
Публикувано15.07.05 17:12



Бидейки е 21-ви век, общоприетата дума за това понятие на български е "славяни" - не виждам с какво регулярната промяна на ят в я и тази на "о" в "а" те смущава.



Тема разгеле доживях да изплюеш камъчетонови [re: Craig]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано15.07.05 17:17



Нали това ти думам и аз?

Баба ми казваше "славени" - учила го е в училище естествено

Естествено, иначе откъде щеше да е знае, че е славЕнка...

"СлавЬни" вероятно е импортирано от руски, където О-то по някое време са го преправили на "а".

Все едно отде е импортирано. Славяни няма, правилното е словени и това е името на ОБЩНОСТТА, към която са се причислявали "тракийските" НАРОДИ, сред които българите, хърватите, сърбите, а по-късно и други. Тъй като "траки" също е по-общо название на отделни племена/народи, можем да сложим знак за равенство между траки и словени.
---
Склавини - името на гетите след 5 век. За справка Теофилакт Симоката, който го казва недвусмислено. Вероятно като "склавини" на по-късен етап други автори са определяли и част от останалите "романизирани" тракийски родове.

Туй от мен по темата.

С уважение,
Rex Mysorum


Тема въобще не ме интересуванови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано15.07.05 17:30



кой какво е попил като общоприет термин. Не съм овца, за да се движа на всяка цена със стадото. Терминът "славяни" е измислен, привнесен и вреден.

Не ме смущава толкова, че е чужд, а че носи съвсем различен смисъл от истинския - СЛОВЕНИ. "Регулярната промяна на ят в я" мога да я приема - тогава получаваме СЛОВяни. Голям праз!

Но с фалшификацията с подмяната на О с А никога няма да се примиря. Едно е да ти вменяват, че си СЛАВен заради разни подвизи, съвсем друго е да си СЛОВен, сиреч просветен. Би трябвало да ти е обидно, че изобщо се налага да ти обяснявам разликата между СЛАВА и СЛОВО.

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Заминавай тогава за Славонски Броднови [re: Rex Mysorum]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано15.07.05 17:41



Може и да обявиш лежаща стачка пред ООН по повод колосалната несправедливост в подмяната на "о" в "а" на изключително важния за днешния живот термин "Салвяни"

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: въобще не ме интересуванови [re: Rex Mysorum]  
Автор rpaдcko чeдo (новак)
Публикувано15.07.05 18:09



Много ми е обидно... много. Направо не знам как имам очи да твърдя, че съм блъгарiнь, след като се примирявам с промените в езика. Никакво примиренчество! На бунт срещу световния заговор на подменящите "o" с "а"!



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: bhn]  
Автор Kroraina (непознат)
Публикувано17.07.05 14:09



Здравейте,
ето няколко сортирани по релевантност връзки към предишни обсъждания за 'жълто', цветове изобщо в ИЕ езици от един ИЕ форум. Това са само началата на дискусиите. В тях учавстват и други хора освен сериозни лингвисти, та по-добре ще е да питате отново там ако все още има неясни моменти.


Gold in PIE



Yellow as an PIE word



yellow



Re: First iron swords on mass scale (отхвърляне на връзка на ‘жълто’ с ‘железо’)



The Word for Color/Yellow in Sanskrit?



green albanian



Odp: Color Words (общо обсъждане на ИЕ думи за цветове)


Re: Odp: Color Words (пурпурно)


Odp: Color Words (синьо)



Re: yellow (бяло/жълто в ЮИ Европа, тюркски езици и т.н.)



Тема Re: Жълтите писания ги свързвам с послъгване,нови [re: Rex Mysorum]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.07.05 14:47



Нещата, които говориш каква връзка имат с темата?

Отговор: никаква.



Тема Re: разгеле доживях да изплюеш камъчетонови [re: Rex Mysorum]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано18.07.05 15:04



Можеш да останеш непросветен за промените в значението на думите и звуковия им състав колкото си искаш. Това че че днес слов-, слав имат различи нюанси в значението си не означава, че не са с един и същи произход.

А това как се е стигнало до склав- може да попрочетеш

и най-вече (както е указано).

Назидателният ти тон никому не се харесва. Ако не приемаш мнения различни от твоите убеждения, моля вратата е отворена, само внимавай да не те удари като я затръшнеш.



Тема Re: разгеле доживях да изплюеш камъчетонови [re: ivx]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано18.07.05 17:31



В първия линк е пълно с глупости. Ще си направя само труда да отбележа тази за "германския" език на Урфила. Във втория глупостите са по-малко и поне има някаква забележима логическа последователност, но и там се работи с много грешни предубеждения, които водят до съответните грешни заключения.

Разсъждения на тема "склави(ни)", в които не се споменават сведенията на Прокопий и Теофилакт Симоката, които определено имат какво да кажат, говорят за много предразсъдъци, затваряне на очите пред неудобните факти и едностранчивото разглеждане на проблема.

Това че че днес слов-, слав имат различи нюанси в значението си не означава, че не са с един и същи произход.

От това съвсем не следва, че това, което днес се разбира под "славяни", е същото като онова, което се е разбирало под "словени" преди векове. Съвсем отделно стои въпросът, че разликата между слово и слава не е само в някакви "нюанси".

Назидателният ти тон никому не се харесва.

Може би защото не съм аз този, който "не приема мнения", различни от вече изградените убеждения.

само внимавай да не те удари като я затръшнеш

И да ме удари, ще си извадя някаква поука, докато имам поводи да смятам, че други тук нямат навика да се учат от грешките си. Но ваша си работа и ваш проблем...
---
Отговарям и на другия ти постинг тук: Първото ми мнение в тази тема е по въпросите. Проследи как се развиват диалозите, прецени кой отклонява темата и ако имаш сили, мини да кажеш едно "сори".

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Извън темата: „релевантност“нови [re: Kroraina]  
Автор avataar (root)
Публикувано19.07.05 02:22



Ба, к'ва дума имало в нашата мила родна реч на мама и на татка.


APT har superku-krefter


Тема Re: разгеле доживях да изплюеш камъчетонови [re: Rex Mysorum]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано21.07.05 19:48



ако не си разбрал нека ти го кажа в прав текст: ти беше този, който започна разводняването на темата.

На сериозни въпроси даваш несериозни отговори. И не само това, а държиш шибан назидателен тон, от който става ясно, че който верва на това което се счита за сериозна наука и тези е дълбоко заблуден. От цялото това нещо последва объркване на човека задал сериозния въпрос.

Махнах ти забраната да пишеш тука, защото много ама много искаше да попиташ нещо "хората, които знаели", ако държиш да получаваш отговори на въпросите си от тези хора не е зле да престанеш да ги дразниш с фанатичния си тон. Ако не можеш да се въздържаш от злъчни забележки по адрес на "заблудените", мога да ти помогна. Вервай в това което искаш, но позволи и на останалите да бъдат също толкова свободни.

Тука место за нетолерантни нема (освен за нетолерантни към нетолерантните, разбира се).



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: Craig]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано24.07.05 03:01



Червен и черво сигурно идват от кръв, но не ми се вярва червен да идва от черво, има разлика.
Сега, черен си е на български, black на английски, очевидно нямат връзка. Та се запитах откъде ли идва чер.
За мен няма съмнение, че изпозлването на определени думи се налага от практическа гледна точка. Например нещо значимо, осезаемо, постоянно присъстващо в ежедневието.
Затова си поразмишлявах в тази насока.

___



Тема Re: много майтапи станаханови [re: Rex Mysorum]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано24.07.05 03:06



Тъпчо, не те ли помолих да не вземаш отношение по мои теми?
Къде съм написал, че рус е цвят "шлоцериански ученоглавецо" ?

___




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.