Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:03 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема етимология "жълт(о)"  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано13.07.05 14:19



Здравейте,
много Ще съм благодарна ако ми кажете библиография, където мога да прочета етимологията на "жълт(о)".
Зная, че проиЗхожда от индоевропейското *ghelwa-, но не мога да раzбера преЗ какво раЗвитие минава, За да стане "жълт". Опитах се да се ориентирам в една история на бълг. еzик, но там не става дума За никакви ЗвукоиЗмествания, с които би могло да се обясни промяната на gh- към ж или на w към т и т.н.
Интересно ми е съЩо каква е връЗката между "жълт" и "Зелен". ЗаЩото според моите иЗточници и двете проиЗхождат от таЗи индоевропейска дума.

Благодаря За помоЩта предварително и чакам с нетърпение, честно да си приЗная.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: bhn]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано13.07.05 16:22



Без да съм специалист и да гледам в речниците: най-вероятно коренa e ghel. В праславянски gh се е опростило до g, а комбинацията "ге" се е смекчила в "же". "-то" е вероятно окончание.
Що се отнася до "зелен", очевидно произлиза от "зеле" , ако не си се сетила, съотв. "червен" от "черво". Изобщо, не е имало много думи за цветове

Редактирано от Craig на 13.07.05 16:27.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: Craig]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано13.07.05 16:55



Съжалявам ако само се ШегуваШ и аЗ просто не съм те раЗбрала, но Зелен проиЗлиЗа от съЩия корен като жълт, поне според моите иЗточници, които в по голямата си част са етимологични речници на немския, но нямам основание да се съмнявам в тях. Дори много от примерите в други славянски еЗици бяха само думите За Зелен.

А това с "g" е пред "е" къде мога да го намеря черно на бяло, така че да мога да цитирам като иЗточник?

Благодаря За отговора.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: bhn]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано13.07.05 17:29



Ами тука има по-големи специалисти, които могат да кажат как се казват тия работи на латински и пр.
Например жена е било гена, зима е било хима, от "книга" става "книжен" а не "книген", от "старец"-"старче", а не "старке" и т.н.

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: Craig]  
Автор S©S (запознат)
Публикувано13.07.05 18:25



палателизация се казват

Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to reform.
~Mark Twain


Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: S©S]  
Автор Лил ()
Публикувано13.07.05 19:56



Вероятно става дума за печатна грешка, но все пак да я поправя:

ПАЛАТАЛИЗАЦИЯ се казва :)



Тема от девет кладенеца вода ще ти донесат,нови [re: bhn]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано14.07.05 17:23



ще се позовават на имагинерните и никъде недокументирани езици като праславянския, но очевидното обяснение няма да ти кажат. Такъв е принципът в този форум.

"Славянските" жълт, жут, желтый, жлъти, жолти и т.н. произлизат от "тракийското" zolt(a) със същото значение, а със значение и на "злато". Повече по въпроса в "Траките и техният език", Владимир Георгиев, БАН, София, 1977 г.

Колкото до "зелен", това със зелето от многоуважаемия Крейг го приемам като майтап. Ако ще търсим връзка между цвета и зеленчука, то тя по всяка логика трябва да е обратна - зеленчукът носи името си от цвета, а не обратното. Трябва ли да обяснявам основанията за тази логика?
Друг е моментът, че даже "зеле" е "тракийска" дума, както е отбелязвано тук преди време.

Тракийски език = праславянски език.

С уважение,
Rex Mysorum

Редактирано от Rex Mysorum на 14.07.05 17:28.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: bhn]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано15.07.05 04:13



Доколкото ми е известно зеленият цвят се получава от смесването на жълт и син :P
За "червен" тук прочетох, че идвало от черво, това ми изглежда като майтап, от "чер" ще е да то, нещо...

Неведоми са пътищата на езика наистина.
Например от акадски, докато търсех цветовете:
червен=рушю; ако направя аналог с "рус", може да се отбележи, че рижавите и русите са слагани под общ знаменател и в древността.
И гледай как би могло, акадската дума за "червено" днес да означава "рус човек".
Абе "рус" не идва ли от русите(руснаците), или обратно?
Ха, на акадски руснаците се наричат "червените":)))
И това ако не е ирония на съдбата...:)

М/у другото много се интересувам от произхода на "пембян" :)

И накрая по-сериозно; защо не продължите темата и за други цветове, мисля че ще е интересно.

Да се допълня,за "червен", абе май че имаше връзка с думата "кръв"(колко логично), който е по-запознат да каже, но също така и "чер" би могло да идва от кръвта, когато отбележим, че кръвта понякога изглежда доста тъмна, (когато засъхне е направо черна), ще звучи ли толкова фантасмагорично ?:)
А най-вероятно, ако има някоя подобна дума за "нощ" да идва от нея, както "бял" идва от нещо светло и блестящо.
За основните цветове трябва да се търсят някакви абсолютно практични и обикновенни прични, ми се струва.
___

Редактирано от Lews Therin на 15.07.05 04:24.



Тема Re: етимология "жълт(о)"нови [re: Lews Therin]  
Автор Craig (*noch a Mass!*)
Публикувано15.07.05 10:22



Зеле, както изтъкна многоуважаемия Нимбус, е майтап. Зеле произлиза от зелен, а не обратното.
"Червен" обаче съсвем спокойно си произлиза от "черв"- червей, с който са правели червената боя.

По-нататък "зелен" и "жълт" са наистина от един корен -"ghel-"-жлъчка.
Старо име на цвят е и blue, (=lat. flavius, където обаче значи жълто и =слав. плав, което значи какво ли не, от синьо до жълто)

Бял както е казваш, е от "блестящ, горящ", от него и е black -изгорял. Нормалната германска дума иначе е "сварт"

Черно е от "кирн-" и не е много ясно то откъде идва.
"Сиво" и "синьо" са от един корен който значи "тъмен".

За акадците го приемам като майтап

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема много майтапи станаханови [re: Craig]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано15.07.05 12:20



За акадците го приемам като майтап

Не е само това. Според Люси "рус" е цвят.

С уважение,
Rex Mysorum



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.