Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:50 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Тема "Лека нощ!" "Лека пръст!" Има ли връзка?нови  
Автор Pocти (GuineaPig)
Публикувано24.06.05 15:17



Трябва да предупредя, че не съм лингвист - иженерче съм , но нещо се позамислих снощи след рутинното пожелание "Лека нощ!"....
Защо в българския език се употребява точно тази комбинация? Дали е привнесен превод от някъде (както определено ми се струва "Приятни сънища!") или си е традиционен български? Има ли нещо общо с другото пожелание, преди един мноого по-дълъг сън, "Лека пръст!"?
Просто любопитство... не е нездраво, надявам се
Пък и ми изникна една аналогия - много дълго втреме старите холандци спели седнали, а не легнали. Боели се, че, ако заспят легнали, може да не се събудят никога...
Дали пък сходтвото на двете пожелания на български не се корени в съвсем различния подход към смъртта по нашите земи?

Редактирано от Pocти на 24.06.05 15:31.



Тема мне... [re: Pocти]  
Автор Nimbus (Rex Mysorum)
Публикувано24.06.05 19:45



Пожеланието "лека нощ" има преносен смисъл, нещо като "спокойна нощ" без, примерно, кошмари или, защо не, лаком(а) съпруга(а), искащ(а) още и още и още... докато съмне и се окаже, че трябва да ходиш на работа недоспал(а).

Другото - "лека пръст" - е съвсем буквално, защото действително те затиска пръстта. Самото пожелание по моя край, а предполагам и навсякъде в страната, върви с ритуално хвърляне на малко пръст върху ковчега преди да почнат да го зариват.

Както се сещаш, нощта не те затиска наистина, докато това не може да се каже за пръстта. Виждам връзката, която правиш с нощния и вечния сън, но не мисля, че едното пожелание е свързано с другото.



Тема Re: мне...нови [re: Nimbus]  
Автор S©S (запознат)
Публикувано25.06.05 00:59



"Лека нощ" произлиза от "лека и доходна", пожелание на различни видове нощни работници. Тъй като не всички хора заработват през нощта, постепенно "доходна" е отпаднало и сега е "лека нощ".

Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to reform.
~Mark Twain

Редактирано от S©S на 25.06.05 02:23.



Тема Re: мне...нови [re: Nimbus]  
Автор H. Aнтoнoв (хакер)
Публикувано25.06.05 23:55



Е, да, но Хипнос е брат на Танатос;) Сънят е малка смърт, са вярвали древните.

Едва ли има някаква връзка между двата израза, но въпреки това е хитро като предположение:)

- Богословие и философия на религията

Тема Re: "Лека нощ!" "Лека пръст!" Има ли връзка?нови [re: Pocти]  
Автор Chihuahua (познатa)
Публикувано28.06.05 08:49



Нямат връзка двете.
Едното е ежедневно, а другото крайно и окончателно.
Ежедневното те спасява от кошмари или нощни неразположения, при които ноща ти изглежда безкрайна и се чудиш кога най-после ще съмне.

За да си спечелите враг - направете услуга някому!



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.