Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:07 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Кви думи, кво чудо!нови  
Автор eзepo (Мелюзина)
Публикувано03.06.05 17:46



Някой може ли да ми каже какъв е смисълът на думата "извратливост", че аз нещо не вдявам...



Тема Re: Кви думи, кво чудо!нови [re: eзepo]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано03.06.05 19:36



Госпожо,
Няма такава дума, освен ако не си дадем правото да сглобяваме думи с всякакви наставки. Веднъж слушах едно такова предаване на BBC за наставката "-able". Там беше дадено такова право от езиковедите и аз бях поразена.
Според мен няма дума и "отдаденост", въпреки че не съм проверявала в речника. Може и да се утвърди, кой знае?

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Re: Кви думи, кво чудо!нови [re: ng]  
Авторeзepo (Нерегистриран)
Публикувано03.06.05 19:56



И аз мисля, че няма, но дъщерята на един познат решава някакви кандидат студентски тестове и там тази дума я има подчертана като ПРАВИЛНА



Тема Re: Кви думи, кво чудо!нови [re: eзepo]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано03.06.05 19:56



На мен ми звучи като заета от руския директно, почти калкирана - може и да греша де - но на руски има "изворотливость" със смисъла на "находчивост, ловкост". Дали в употребата, която си чувала, е с този смисъл?

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Кви думи, кво чудо!нови [re: Mushu]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано03.06.05 20:12



И на мен ми хрумнаха асоциации с русизми. Помислих си как навлезе всред "създателите" на технически термини думата "замервам" в смисъл на "измервам". Не се разпрострях да го пиша в мнението си, но сега държа да се присъединя към Вашето мнение.

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Това пъкнови [re: Mushu]  
Автор eзepo (Мелюзина)
Публикувано03.06.05 20:19



хич не ми дойде на ума, обаче тя тази дума на български не е ли "повратливост" ...



Тема Re: Кви думи, кво чудо!нови [re: eзepo]  
Автор S©S (запознат)
Публикувано03.06.05 23:16



Да, бих желал да изразя съгласие с предните мнения. На мене думата ми звучи като "способност или склоност да бъде извратен".

Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to reform.
~Mark Twain


Тема Re: Що да няма?нови [re: ng]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано04.06.05 23:54





------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Що да няма?нови [re: Stefan Pan]  
Автор ng (Надя®)
Публикувано05.06.05 01:21



Сега проверих в речника. От "отдавнашен" преминава направо на "отдалеко".

Яко первее умрети хотел бых, неже сия на Тя - благаго Бога моего - помыслы хульные прияти...


Тема Защо така против езиковата гъвкавост?нови [re: ng]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано05.06.05 08:59



Днес срещу правилата за думосглобство, утре и срещу правилата за съставяне на изречения. Айде ся, на цитати ли само да минеме?

Относно значението на ,,извратливост'' виж

. Всеки българин (всеки достатъчно добре владеещ българския) би трябвало да разбира без проблем подобно ,,конструкции''.

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.