Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:32 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Словореда в българскиянови  
Авторkokopelli (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 09:33



Някой знае ли какъв е основният словоред в българския език (това което Чомски нарича д-структура)?



Тема Re: Словореда в българскиянови [re: kokopelli]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 11:07



SVO, като основен, май.



Тема Re: Словореда в българскиянови [re: :))]  
Автор kalinka72 (добро същество)
Публикувано22.04.05 21:24



Такъв е. Ама това май не е по класификацията на Чомски.



Тема Re: Словореда в българскиянови [re: kalinka72]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано23.04.05 11:26



А какъв е словоредът по класификацията на Чомски?



Тема Re: Словореда в българскиянови [re: :))]  
Автор kukupeli ()
Публикувано29.04.05 22:44



И аз така си мислех, но не знам как тогава се получават изреченията, в които подлога е накрая - дори след VO:

Изпиха по бира гостите.
Подариха ни книги децата.

Ще съм много благодарна на всякакви идеи по въпроса.

Естествено са напълно нормални и изреченията: "(Гостите) изпиха по бира" и "Децата ни подариха книга" или "Подариха ни книга." Кога променяме словореда? След толкова умуване над българския синтаксис, всичко ми изглежда възможно.

Редактирано от kukupeli на 29.04.05 23:15.



Тема такива изречения не съм виждалнови [re: kukupeli]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано29.04.05 23:12



при нормални обстоятелства

единствено сложени като заглавия от тъпи журналисти



Тема В някои диалекти това е норматанови [re: ~!@$%amp;^*()_+]  
Автор ЯPOCTcлaв (бесен)
Публикувано29.04.05 23:48



Мисля, че в Ботевградско. Чепат е словоредът и в Македонско - ,,Да го турим на Иван у средата'' (,,Да турим Иван в средата'').

... И всякоя възраст, класа, пол, занятье зимаше участье в това предприятье ...


Тема Re: Словореда в българскиянови [re: kukupeli]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано30.04.05 11:26



Променяме словореда, когато искаме да подчертаем нещо (преместване, фокусна позиция и прочие). Промените в словореда се описват по различне начин от различните теории, но обяснението е общо вето аналогично.
В примерите VO образува групата на сказуемото, която често остава поне с един елемент в позицията на обект: не можеш да кажеш "Книга ни децата подариха." или "Подариха децата ни книга." (с "ни" в позиция на непряко допълнение) или "Подариха децата книга ни.", както и не можеш да местиш свободно "ни", защото е клитика.

Допълнителни тестове се правят с: вмъкване на елементи - наречия, въпросителни частици, отрицание, усилващи междуметия; образуване на въпроси; анализ на словореда в основното изречение (ако е главно или ако е самостоятелно), словореда в подчиненото изречение, словореда на две или повече изречения, които участват в съюзни конструкции, в зависимост и от съюзите.

Това са идеи, указания ще намериш в учебниците (предимно на английски са, за съжаление), българският не е уникален в това отношение, следователно, някакви анализи има вече.



Тема Книга ни децата подариханови [re: :))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано30.04.05 11:31



можеш да го кажеш това в стихотворение, например.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Книга ни децата подариханови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано30.04.05 11:57



В стихотворение можеш да употребиш много неща (особено в дадаистично такова) - което води до проблема дали стихотворението е "казване" или просто "говорене" и на какво ниво протича комуникацията там - справки във форум "Литература".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.