Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:27 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема образуване на множествено числонови  
Авторлюбитeлka (Нерегистриран)
Публикувано18.04.05 20:19



Здравейте:)

Не знам дали е имало подобен въпрос преди, прегледах доста страници назад, но не открих. Преподавам български на чужденец и се заплетох в образуването на множествено число за мъжки и среден род. Какво е правилото/правилата?

Благодаря:)



Тема сложно :) [re: любитeлka]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано18.04.05 23:28



ехе, къде по просто е в английския - бичиш едно с накрая и си готов. ако имаха и истински правила за писане, а не тия полулогограми...ама да не се отклонявам.
честно аз май не се сещам за универсално правило, като че ли е на зазубряне работата. в полза на това говори и факта, че новите чуждици всеки им слага мн.ч. както му скимне. например брекпонт: чувал съм множествено число като брекпойнти, чувал съм и като брекпойнтове. любопитното е че поинт съм го чувал само като пойнтове, което означава че къстите имена като че ли не им отива "и". обаче това не е правило. любопитно ще ми е и на мене да чуя какви праивла има по въпроса.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: сложно :)нови [re: zaphod]  
Автор Glammy (непознат )
Публикувано19.04.05 09:39



Някой ми чете мислите ;)

Преди по-малко от седмица си мислех за решение на този проблем - и го измислих - малко странно звучи но - да въведен склонения в българския език.

има следните мн.ч.

-ове

-та
-на



правим седем склонения, и казваме - 1-во склонение образува с -и, 2-ро с -ове и тн..

За тази цел ще има някои правила за определяне коя дума от кое склонение е:
такива могат да се изкажат. Е, ще има и доста изключения, но друго изглежда по-лесно да се учи едно цифра от едно до седем, отколкото някакво мн.ч. за всяка дума (напрактика е същото, но на мен ми изглежда по практично по начина, по който предлагам)

:)

Редактирано от Glammy на 19.04.05 09:42.



Тема Re: образуване на множествено числонови [re: любитeлka]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано19.04.05 10:38



Мъжкият род различава бройна и небройна форма множествени числа. Бройната форма се употребява при:
- точно упоменато количество (2,3,4, .... n, x, и т.н.)
- с количествените определители "колко", "няколко" (т.е. във въпрос за количеството винаги е бройна форма)

Окончанието за бройна форма е "а"
- 2 кашона
- няколко велосипеда
- колко автомобила имаш?

Окончанията за небройна форма са
1. за едносрични думи тип : съгласна-гласна-съгласна -> ове (има си и изключения)
2. останлите случаи - и

Примери
1. пън - пънове
коч - кочове
изкл. мъж - мъже

2. Тука е ясно
идиот - идиоти



Тема Re: сложно :)нови [re: zaphod]  
Авторзacerнaтa (Нерегистриран)
Публикувано26.04.05 23:01



Здрасти,не искам да ставам нахална,но ще се намеся по едно дребно детайлче от твоето мнение,а именно-за английския правопис.Незнам какво лошо намираш в него,според мен имат много интелигентна система за писане!



Тема Re: сложно :)нови [re: зacerнaтa]  
Автор Milenn (Кантинфла)
Публикувано27.04.05 20:39



;-) всеки нормален програмист, дори и английско говорещите, изпада в ужас, само като си помисли за това ...;-)
"система от правила и изключения, в която преобладават изключенията " ;-)



Тема майтапиш ли се?нови [re: зacerнaтa]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 21:44



английския има най-шибания правопис от всички езици които поназнайвам. на практика все още не мога гарантирано да намеря в речника непозната дума. а ти можеш ли? не си ли забелязала че само по англоезичните филми чиновниците питат клиентите КАК СЕ ПИШЕ името им. в българия когато някой каже странно име, в най-лошия случай го повтарят или го карат да го повтори, но никой не пита как се пише. за мен английската писменност не е фонетична.



Тема Re: майтапиш ли се?нови [re: zaphod]  
Автор ~!@$%amp;^*()_+ (целия горен ред)
Публикувано27.04.05 21:55



абе прав си, ама те ичиновниците са си малоумни, даже и след като съм казал името си по букви, сметката ми за газ е адресирана до BLAMBN



Тема Re: образуване на множествено числонови [re: Aз]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано28.04.05 13:52



добре е да се има предвид, че в зависимост от смисъла, дадена дума може да има различни множествени числа:

Пр.

клоните на дървото, но

клоновете на банката

:)



Тема или пъкнови [re: xx]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано28.04.05 21:19



дервета - дърва. много се смях веднъж една екскурзоводка в москва като каза че в парка имало много дърва. иначе много добре говореше български, в началото си помислих дори че е българка. точно обаче това направи объркването с дървата още по-забавно




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.