Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:35 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Иисуснови  
Автор cave (безобиден)
Публикувано01.04.05 23:26



айде колеги малко разяснение с това има ли дифтонг дойно и в българския език и да ми кажете това Иисус не е ли чисто и просто гърчеене...

мерси

death comes first. then resurrection life.


Тема Re: Иисуснови [re: cave]  
Автор Legion (добри намерения)
Публикувано02.04.05 02:18



Както писах и в другата тема, справките ми с този клуб са отпреди повече от две години.

, например, принадлежи на един от най-уважаваните лингвисти не само в този клуб, а и на други места...



Тема Re: Иисуснови [re: Legion]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 10:12



Ти си правиш тука справките



Тема Re: Иисуснови [re: :))]  
Автор Legion (добри намерения)
Публикувано02.04.05 15:06



Не съм лингвист, нито съм сред добрите преводачи, но си правя справки и в двата клуба, освен на живо с по-добри от себе си...



Тема Re: Иисуснови [re: Legion]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 15:25



Никой не е енциклопедия или речник. А ако се чудиш как да изпишеш Иисус, можеш да пишеш и Исус, но ще е догматично неприемливо, тоест при редакция православен християнин ще го редактира на Иисус. Дали е гърчеене или не...



Тема Re: Иисуснови [re: :))]  
Автор Legion (добри намерения)
Публикувано02.04.05 22:51



Всъщност даже и да се пренебрегне момента с гърчеенето, въпросът е легитимен, защото си е добре да имаме общоприет от всички българи начин на писане на името на Спасителя.

Моето предложение е да почнем от нещо, което знаем как се е пишело в оригинал в Стария Завет - от името на Иисус Навин да речем.



Тема Re: Иисуснови [re: Legion]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано02.04.05 23:39



Исус Навин е Йехошуа в оригинал, това поне се знае. А това как са го казали гърците отново е без значение, вие измествате темата и я правите от чисто лингвистична отново чисто догматична - как е писано от гръцките преводачи на Вашата църква.

мен това не ме интересува. интересува ме има ли такова чудо като Ии в българския език. това е което искам да знам.

и добавям

в линка дето ме пратихте май нищо хубаво не казват за Ии ...

death comes first. then resurrection life.

Редактирано от cave на 02.04.05 23:43.



Тема Re: Иисуснови [re: cave]  
Автор Legion (добри намерения)
Публикувано03.04.05 00:34



Няма да споря. Предпочитам да обсъждам. Как трябва да произнасяме Йехошуа, бидейки българи в България?



Тема Re: Иисуснови [re: cave]  
Автор avataar (root)
Публикувано03.04.05 02:17



Двойно и има в мн.ч. на всички същ. завършващи на -ия и -ий: ладии, медии, линии, бояджии, гении, парии, сценарии; в глаголи образувани с -ира: асоциирам, инициирам, експроприирам; в глаголи с представката при-: прииждам, прииска ми се; в местоименията чии и чиито; в думи образувани с три- и четири-: триизмерен, четириизмерен; в думи образувани с анти-: антиимпериалист; вероятно и на други места.

APT har superku-krefter


Тема Re: Иисуснови [re: avataar]  
Автор cave (безобиден)
Публикувано03.04.05 17:13



в колко от тези примери се касае за ии в една и съща сричка? колко думи в българския език започват с двойно и ?

кой не вижда очевидното ?

death comes first. then resurrection life.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.