Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:49 22.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Струва ми се , че....  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано05.04.05 04:20



Струва ми се , че нещо прекалено Я-чкаме и Ъ-чкаме в българския ?



Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: Alexander]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано05.04.05 09:38



`ми, щот` сме мно`о ячки...


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: 747]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано15.08.05 03:04



Мен пак ми се струва , че с прекаленото ячкане и въвеждането на прекалено много ъ-тата вместо други самогласни , бе сериозно деформиран българския език.



Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: Aлekcaндъp]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано15.08.05 12:33



A защо мислиш, че я-тата и ъ-тата са изкуствено привнесени?
Или мислиш, че западните диалекти е трябвало да имат по-голяма тежест при формирането на книжовния език? Ако е така, съм напълно съгласен .



Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор back_to_homeland (минаващ)
Публикувано16.08.05 02:27



Това с я-тата нямаше да е проблем, ако си бяхме запазили ятовата графема с дублетен изговор.

При хората от изток е обяснимо, ако кажат голЯми, ще речеш "ми то в някои от диалектите..." , но при софиянците...горките, ех защо ли се напъват чак толкова книжовно да говорят. Даже при отделни индивиди 'а минава в "иа" и от мл'ако става "млиако".

Ъ-кането е хубаво нещо, освен ако не е в съч. були мъ глъвътъ, но пък звучи много "ганстъъъ"

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: rpaдcko чeдo]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано16.08.05 02:35



Наистина смЕтам , че западните български диялекти са били игнорирани , ъ-тото е било употребявано даже там кАдето преди това имало самогласни.
Ъ-то бе провАзгласено за ТИПИЧНО българско нещо (което обаче не е истина)
и било бутано кадето се падало на "граматиците". Също ми се струва , че прекалено почистване на турцизмите от езика ни , не е било нищо полезно , също така , понеже турцизмите са незаменими , ако искаме например да описваме нещата отпреди освобождението: Или нЕмаме еквиваленти , или използваме думи , които биха били тотално непознати на нашите предци.И да се изкарам още "полош" , мисля , че българския би могл да печели с наймалко
20% думи с латинския оригин.Долу с невкусни русизми !Думите със славянския
произход би требвало да бъдат върнати оригиналните самогласни , където прекалихме с ъ-тата. И още : Требва да запазим кирилицата, но при това е
абсолютно необходимо да имаме ИНТЕЛИГЕНТНА форма на употребата на латинския алфабет , ползвана паралелно в информационните табели и документи( паспорти , визи, или там , където е необходимо), без 4етворки
6естици или кавото не.



Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: Alexander]  
Автор back_to_homeland (минаващ)
Публикувано16.08.05 02:46



"Ъ-то бе провАзгласено за ТИПИЧНО българско нещо (което обаче не е истина) "

Ами тогава в македонските диалекти отдека се пръква "ъ"!?!?!? Нали и те са западни?

ПП- те тука шо си мислиш,че требе да биде А провАзгласено

И тва за паралелната латиница !?!?! Мори Европа да си направи паралелна кирилица Скоро и тя ще стане официална азбука в ЕС и да нема хър-мър (бТВ, как се пише хър-мър без Ъ)

Изключи телевизора, включи мозъка!!!


Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: back_to_homeland]  
АвторAлekcaндъp (Нерегистриран)
Публикувано16.08.05 04:53



Помислех си , чъ щъ мъ згъзътъ, бъ !



Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: Alexander]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано16.08.05 11:26



Е, от´ ни са толку турцизми и латинизми, бре?
Я кога думам бугарски, ич и не мислим да треба да ме разбЕре некой од Европата еле прапрадедА ми (лека му зЕмя). Од оние денове, кога сме имАле само турски думи за некои работИ, бая вОда йе минАла, па вече и ги отнемАло тие работИ (колко яхЪра с айванчета имаш дОма?).

"Думите със славянския произход би требвало да бъдат върнати оригиналните самогласни , където прекалихме с ъ-тата"
Кам ги найде тие самогласни наместо убавио темен вокал у старобугарскио?
Оно и самата таа дума "бугарски" си се писувала со него...

Най-сетне - ели смислата на книжевнио език йе да се разбираме со бракята од Изтоко, а па они са повече од нас, нормално да имаа по-големо влианье над него. Колко и да ни е жал .



Тема Re: Струва ми се , че....нови [re: back_to_homeland]  
Автор rpaдcko чeдo (briakenthas)
Публикувано16.08.05 11:32



Мда, понадразва, когато софиянец яде голями хлябове...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.