Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:10 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Benefactif  
АвторNS (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 16:18



Ами това е някакъв падеж, но не мога да разбера у нас как е прието да се нарича - на български значението му се предава с предлога "за" (и указва предназначение за някаква употреба). Някой да ме светне?



Тема Re: Benefactifнови [re: NS]  
Автор Лил ()
Публикувано28.03.05 16:31



Или бенециатив. Този, за когото е предназначено действието.
Примерно: Правя закуска за детето.



Тема Точнонови [re: Лил]  
Автор Peйчъл (на чашка Каффе!)
Публикувано28.03.05 18:00



The benefactive is a noun case or an adposition which indicates movement towards or for someone.
The preposition "for" is a benefactive preposition in English: "I did this for Bill".

Това е падеж, който показва движение към или за някого.
В английския език той се изразява с предлогът "за" - "Направих това за Бил".



Тема Re: Точнонови [re: Peйчъл]  
АвторNS (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 08:05



Благодаря:)
на мен по-скоро ми трябваше българския термин, но мерси и за доп. инфо:)



Тема Re: Точнонови [re: NS]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано29.03.05 09:54



а в кои езици се среща такова чудо?

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Точнонови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 11:01



Във всички, това е семантичен падеж.



Тема Re: Точнонови [re: :))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано29.03.05 13:05



ахам, ясно.

а за семантичния падеж няма ли си отделно име, та да не се получават обърквания с морфологичната категория под същото име?

а има ли езици, където тази семантична категория да е изразена със специално граматично средство (морфологичен падеж бенефактив)?

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Точнонови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 13:49



"Семантичен падеж", "тематична роля", "тета-роля". Обикновено е в датив. Морфологичните падежи означават различни неща и маркират различни роли.
Възможно е да има морфологичен падеж бенефактив, от езиците, които знам, не ми е известен, но има разни индиански, африкански и прочие езици, в които може да се среща :)



Тема Re: Точнонови [re: :))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано29.03.05 14:39



в класическите езици, които знам, и вероятно във всички индоевропейски езици, такава роля действително изпълнява дативът.

но наистина ми е интересно за други езикови семейства, където има какво ли не, защо не и специална форма за бенефактив.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Ъмм...нови [re: the_bomb]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано29.03.05 16:10



Баските нямаха ли специален суфикс? :/



Тема Re: Точнонови [re: the_bomb]  
Автор Xpиcтo Taмapин (непознат)
Публикувано29.03.05 16:15



Уважаемият съфорумник the_bomb пише:

но наистина ми е интересно за други езикови семейства, където има какво ли не, защо не и специална форма за бенефактив.

Едва ли има общи термини, подобни на "морфологичен падеж", които да са валидни за всякакви езици. Проследете, моля Ви, следната верига от разсъждения.

Трябва ли да считаме формите "Goklerde" (на небесата) и "Goklerden" (от небесата) за "морфологични падежи"? Приемам отговор "да".

Случайност ли е, че турският език няма специална форма за бенефактив, а се задоволява с "датив" ("Goklere")? Приемам отговор "да".

Турският език по тип е строго аглутинативен. Ако не разглеждаме сложните думи с два корена, коренът на турската думата се следва от наставки. Има строго аглутинативни езици (например, суахили), където коренът на думата се предшества от представки. Би ли могло в суахили да има форма за бенефактив? Не знам дали има, но приемам, че би могло да има.

Много ли разлики има в хипотетичните суахилски форми на бенефактив от английските форми с предлога "for"? Моят отговор е "не".



Тема Re: Точнонови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано29.03.05 17:06



хммм да, имате право (както винаги)

едно уточнение: интересно ми е дали има език, в който бенефактивната роля да се изразява с граматическо, а не с лексическо средство.

тук следва уточнение на категориите: турските суфикси, префиксите в банту и индоевропейските падежи спадат към граматичните средства, а предлозите и разните видове модификатори в силно аналитичните и в изолиращите езици са по-скоро лексикални средства.
разликата е, че във втория случай носителят на семантичната функция може да бъде разпознат като отделна дума от носителя на езика, може евентуално да има по-голяма мобилност във фразата (what do you need that for?) и евентуално може да бъде носител на повече от едно значения като всяка дума - това всеки предлог го прави.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Ъмм...нови [re: Strider]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано29.03.05 17:10



ами доколкото имам спомени от един самоучител по баски, който някога ми беше даден, специално за бенефактив няма.

но може да не съм обърнал внимание - до тънкостите на баския така и не стигнах, научих само "Здрасти, аз съм Пенчо" и "Той ми е приятел"

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Ъмм...нови [re: the_bomb]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано29.03.05 17:57



Споменах еускара, точно защото ми се струва, че сравнен с английския, някои разлики се открояват, що се отнася до бенефактива. :)

Ако в английския The widow gave an old Mercedes to the church, church = benefactive, то при Баските май не е.
Dative - i (indirect objects, ethic datives; 'to', 'for')
Benefactive - entzat (benificiary ('for' a person))
Destinative - rako (inanimate distination ('for' a thing))

Demeque:
gizonari = to the man
gizonarekin = with the man
gizonarentzat = for the man (benefactive case)

или:
mendira = to the mountain (allative case)
mendiraino = up to the mountain (terminative case)
mendirako = for the mountain (purposive case)

Не че разбирам нещо от баски...

Редактирано от Strider на 29.03.05 18:07.



Тема Re: Ъмм...нови [re: Strider]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано29.03.05 19:13



а, точно това е, което търсех!

благодаря

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Точнонови [re: the_bomb]  
Автор Xpиcтo Taмapин (непознат)
Публикувано29.03.05 19:22



Ама нали не си мислите, че се заяждам с Вас, г-н the_bomb? Просто исках да обърна внимание, че термините, с които описваме езиковата действителност, са твърде условни.

В предишния си постинг приех, че турските формите "Goklerde" (на небесата) и "Goklerden" (от небесата) могат да се считат за "морфологични падежи". Но биха могли и да не се считат за такива. Възможно е наставката "-de-" да се счита за лексикално средство - дума, към която се прилагат простите правила за словоред, асимилация и акцентуване.

То си е ясно, че въпросът ми е "реторичен" - не очаквам отговор, а може би само коментар.



Тема Re: Точнонови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано29.03.05 20:30



не, не съм останал с впечатление, че се заяждате.

просто искам да уточним понятията. точно това е моят опит за коментар.

известна условност може би има, да - в това сте прав.

но като цяло предлагам да обсъдим следното работно определение, което да важи за едно 90 % от случаите, ако не за всички:
всичко, което може да мине за отделна дума, да се брои към лексическите средства за изразяване на семантични категории (независимо дали тези категории се отнасят до понятия или до отношения като бенефактива).
по тази логика точно -den не може да мине за отдерна дума и следователно е граматическо, а не лексическо средство за изразяване на смисъл.
лексическо средство е предлогът for, например.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Ъмм...нови [re: Strider]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.03.05 23:38



Колко падежа има баският? Май не са малко.



Тема Re: Ъмм...нови [re: ivx]  
Автор Strider (alagos)
Публикувано04.04.05 02:25



Не знам точно, защото не съм на "ти" с еускара. Мисля, че са около 12-13. :/
Кошмарчета!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.