Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:54 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема шматка ?  
Автор mellisa ()
Публикувано21.03.05 16:04



Някой може ли да ме информира за значението на думата според речниците и според вас самите в най-негативна окраска ?

мерси

Cupitor Impossibilium


Тема Re: шматка ?нови [re: mellisa]  
Авторinteresno (Нерегистриран)
Публикувано21.03.05 17:56



Най-вероятно е производно на 'смотан' . От 'мотая се' т.е. - пилея си времето, живея безгрижно. Сега като се замисля 'смотан' може да означава и 'объркан', доколкото мотая означава и 'усуквам', 'бъркам'.



Тема Re: шматка ?нови [re: mellisa]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано22.03.05 09:39



Шматка - смотаняк който си пилее времето. Може ли 'шматка' и 'смотан' да имат един корен???
На полски 'шмата' означава парцал или курва. 'Шматка' ще означава парцалче или курвичка (т.е умалено от 'шмата').

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: шматка ?нови [re: mellisa]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано22.03.05 10:01



'шматка' - откачалник, побъркан тип. Обикновено се използва добронамерено за някой, който върши глупости или се държи неадекватно. "Тоя е абсолютна шматка" (=Той е напълно ненормален, но това ми харесва).
От друга страна, 'шматкам се' означава 'мотая се, пилея си времето. ходя насам-натам'.

_______________________
get up, get out, get drunk


Тема Re: шматка ?нови [re: Adanedhel]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано22.03.05 11:40



Съгласен, но без "но това ми харесва". Според мене изразява едно по-неутрално отношение. Може да се каже и с лека досада, относно събеседника, но тогава отношението е или леко положително или леко отрицателно.

Занесох на Ловеца на души чиния бъркани яйца.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 22.03.05 11:44.



Тема Re: шматка ?нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано23.03.05 00:48



съгласен. зависи от контекста дали шматка ще е полу-комплимент или полу-обида.

полу-обида е например за някой който е забравил да свърши нещо важно.

шматкам се означава и нещо много невинно като шматкането в центъра, ей ты, на зяй пазар от немане на какво да се прави.

също е и обръщение, но тука ми се струва, че може по-скоро да се направи сравнение със десемантизираното "копеле" — ей, копеле, какво прави?!



Тема Re: шматка ?нови [re: ivx]  
Автор mellisa ()
Публикувано23.03.05 11:52



Всъщност аз питам за случая, в който шматка си е изцяло обида. Никакво леко положително или снизходително отношение, изцяло негативно. Иначе за шматка в смисъл леко луд и аз се досетих. Но не е това.

Cupitor Impossibilium


Тема Re: шматка ?нови [re: mellisa]  
Авторoбидeн (Нерегистриран)
Публикувано23.03.05 21:25



Обида е примерно в изречението - "Ти си тъпа/куха/проста шматка" . Тоест според мен получава изцяло негативно значение, когато е използвана заедно с друга обидна дума.



Тема Re: шматка ?нови [re: mellisa]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано24.03.05 13:31



Ами за мене това не може да е силна обида, по-скоро значение има контекстът:

Eх, че си шматка! Как можа да забравиш да платиш тока?

срещу

Ама шматко тъпа заспала, ш'ти еба майката курвенска, как можа да забравиш да платиш тока, ма парцал?!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.