Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:41 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема защо citroёn се пише с ё?нови  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано31.01.05 22:07



нали във френския няма такава буква, от де иде?



Тема Re: защо citroёn се пише с ё?нови [re: zaphod]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано31.01.05 22:54



Кой ти каза че няма? Диарезис (двете точки) върху гласна означава че не формира диграф с предходната. Ако го нямаше щеше да се чете Ситрьон.

Deshalb will er das Weib, als das gefaehrlichste Spielzeug

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 31.01.05 22:55.



Тема Re: защо citroёn се пише с ё?нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Авторbhn (Нерегистриран)
Публикувано01.02.05 08:01



Аз го знам като трема, това, което ти наричаш диарезис.



Тема Re: защо citroёn се пише с ё?нови [re: bhn]  
АвторClaire (Нерегистриран)
Публикувано01.02.05 15:53



Тремата е знак, използван, за да покаже, че две гласни, написани последователно, не образуват диграма.
Знакът си съществува във френския език и се използва с гласните: е, i, u. Така например френската комбинация от o и обикновено i - oi - се произнася уа, докато комбинацията oï се произнася ои.
Струва ми се, че в случая ое, тремата показва още, че това не е наследеният от латински дифтонг ое, който е съхранен на френски там, където е било възможно, примерно в думи като Oedipe и foetus.




Тема утре ще затапя щятната ни французойканови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано01.02.05 21:47



аз двама френскоговорящи съм питал, всички ме уверяват че няма такава буква. аз когато съм миткосвал из френско и бившите френски колонии, също никога не съм виждал, иначе щях да обърна внимание и да запомня.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: утре ще затапя щятната ни французойканови [re: zaphod]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано02.02.05 00:52



Ми тогава сигурно не им се е налагало да пишат диарезис върху е в други случаи, а? :)

Deshalb will er das Weib, als das gefaehrlichste Spielzeug


Тема Re: утре ще затапя щятната ни французойканови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Survivor (член)
Публикувано02.02.05 11:21



Е много ми е интересно тогава как ще напишат "aigue" така, че да се прочете "егю", а не "ег".
И това си е доста разпространена дума.

но след безсънни дълги нощи станах силен и голям
и вече знам, че мога да се справя сам


Тема Re: утре ще затапя щятната ни французойканови [re: Survivor]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано02.02.05 13:09



От малкото френски дато съм учил не си спомням ползва ли се или не. Но то вече спонменаха че се слага на e, i и u. Спомнях си само за i със сигурност, но и че има и други.

Иначе основателя се казва André-Gustave Citroën.

Deshalb will er das Weib, als das gefaehrlichste Spielzeug

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 02.02.05 13:22.



Тема Re: утре ще затапя щятната ни французойканови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Survivor (член)
Публикувано02.02.05 17:23



Ползва си се, как иначе!
Сега не ми се рови из речници, че да извадя един куп думички, които образуват женски род напр. по този начин.
Вече е съвсем друга бира това, че и самите французи не могат да пишат правилно на собствения си език (което, между другото, се отнася и за голяма част от българите).
Малко офтопик. На едно място четох някава статия за Бернар Пиво. Ако някой не знае, това е един доста уважаван френски литератор и езиковед. Води предаване с такава насоченост по една от френските телевизии (абе с две думи нещо като нашия Владко Мурдаров). Та той всяка година пътува по света и чете разни диктовки (на френски, разбира се). По повод именно на тези диктовки за него бяха казали, че е единствения човек, успял едно истинско средновековно изтезание (диктовката де) да превърне в забавление за тумбите тийнейджъри. Именно в тази връзка изобщо не се учудвам, че има французи, които дори и не подозират за съществуването на "е трема".

но след безсънни дълги нощи станах силен и голям
и вече знам, че мога да се справя сам


Тема Re: защо citroёn се пише с ё?нови [re: zaphod]  
Автор avataar (root)
Публикувано03.02.05 01:34



Между другото има и "y" с трема, но се среща много рядко, и то само в някои имена (напр. l'Hay"-les-Roses). Много французи не са и чували.

APT har superku-krefter



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.