Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 05.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано07.03.05 18:59



Аз твърдя, че "бира" е подлог.

Аргументите за:

Сказуемото се съгласува по лице и число с подлога, и в случая е така.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано07.03.05 23:42



Спор няма, струва ми се.

Това се доказва с разместване на словореда:

"Пие ми се бира" = "Бира ми се пие".

А в "Бира ми се пие (на мен)" е ясно кой е подлогът.

SAY 'ELLO TO MY LITTLE FRIEND!


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано08.03.05 01:22



пие ми се алкохол.

как сказуемото се съгласува, като не се съгласува



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 34]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано08.03.05 07:56



е да не би да е пиЯ ми се алкохол? съгласува се и още как.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано08.03.05 08:26



Ахъм... това е безподложно и по-точно, безлично безподложно изречение. Изразява физиологическо състояние.

И бирата е "само" допълнение.
Иначе и аз обичам бира де... но не чак дотолкова, че да я обявя за подлог тука...

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Няма еднозначен отговорнови [re: xx]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано08.03.05 09:59



Да обърнем изречението в трето лице: "Пие му се бира."

И сега ако го обърнем в преизказно наклонение, ще се убедим, че и двата варианта са възможни:

"Пиела му се бира." - Подлог е "бира".

"Пиело му се бира." - Безлично изречение, подлогът е някакво отвлечено "то", а по западно-български - "оно".



Тема Re: Няма еднозначен отговорнови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано08.03.05 10:05



прав сте.

но, според мен, безличната безподложна конструкция е оригиналната, а "Пиела му се бира" е нейната съвременна разговорна адаптация.
защото безподложните работи, особено в глаголни форми с л-ови причастия, са трудни за улавяне от по-небрежните говорители на езика.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Няма еднозначен отговорнови [re: the_bomb]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано08.03.05 11:09



Абе, не е важно коя дума е подлогът, важното е, че изразът е тракийски! И китайската дума за бира "пи дзю" идва от "пи-во", което е древнотракийското обобщено наименование на процеса "пия-връщам". И китайците са траки, ама когато са се заселвали в Китай, докато преминавали през пустинята Гоби, като дълго присвивали клепачи заради пясъчните бури там, очите им се дръпнали! Това е!!!

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Mushu]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано08.03.05 12:45



Яде ми се пица.
Ядат ми се фъстъци.
Пие ми се бира.
Пият ми се коктейли.
Чист подлог.

Безлични и безподложни са: Стъмни се.; Вали. (елиптично); На масата има ябълка/ябълки.



Тема бе бира е подлоганови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано08.03.05 19:51



да се трансформира до пиело му се бира и да се твърди че щом там не е съгласувано, значи е оригиналното изречение няма подлог не е много коректно. тоест, второте не е просто преразказно наклонение на първото. преразказно наклонение на пие ми се бира е пиела ми се бира. пиело ми се бира не се казва никога, а пиело му се бира се казва само е определен контекст, например "виж го ти, бира му се пиело без пари".



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано08.03.05 21:17



Много е неприятен факта, че в НБГЕ няма падежна система вече, иначе щеше да разбереш, че бирата ти е Акузатива или, с други думи, - прякото допълнение. Иначе, задай си въпроса "Кой/какео върши действието?" Аз не виждам бирата как би могла да бъде действие-извършителя, така да се каже, в този случай. По-скоро ми се види това да е някаква дативна конструкция, ама каква ли пък, странно...:( Не ще да е ДеЦИ в никакъв случай...не знам, но съм почти 99.9% сигурен, че бирата не е подлог...

Който не ме харесва - няма вкус. Който ме харесва, пък - съвсем!


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 00:17



Кривоустий, кажи тогава какви са лицето и числото на подлога в изреченията:

пие ми се бира.
ядат ми се картофи.

Кажи и какво е това изречение, в което глаголът се съгласува по лице и число с прякото допълнение.


.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано09.03.05 09:43



Абе пич, ти, верно, нормален ли си!?

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 10:35



Не спори с хора, които са завършили очевидно средното си образование (на тях им е все пак простено), а някои и висшето във филологически факултети и не знаят какво е граматически подлог. Имах такава преподавателка, така че... А някои си мислят, че местоименията имат категорията "време"... :)

Подлогът е онази част на изречението, която се съгласува по лице и число със сказуемото. В "Пиело му се бира." си е точно съгласувано по лице и число, както и в "Пиела му се бира."
Ядяло му се пица.
Ядяла му се пица.
Ядяло му се ябълки. - не става.

Вземете научете поне граматичните категории и после намесвайте падежите...



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.05 11:21



А ти?

|| Una vida mejor! ||


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.05 11:24



защо Ядяло му се ябълки да не става? не че бих използвал такава глаголна ф-ма, но все пак не ми се вижда чак толкова грешно, извода го правя сравнявайки с глаголната ф-ма, която бих използвал: яло му се ябълки.

ако съм разбрал правилно:

пие ми се бира —> тя ми се пие —> тя — чист подлог?!?!

Редактирано от ivx на 09.03.05 11:27.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 11:49



Аз не бих използвала нито една от тия форми и опитът показва, че всъщност почти не се срещат, но - добре :) Тогава обаче ще е "Яло му се това." И не е коректно да се сменя модалността при тест, както вече беше посочено по-горе, както и конструкции като "Обичам ябълки." и "Ядат ми се ябълки." формално са твърде различни. Върху много други примери може да се спори, но върху граматичния подлог в конкретния пример по-горе - едва ли :)



Тема Re:нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.05 12:07



вчера си купих пъпеш...
да речем, че някой го вижда и възкликва "тоя луд ли е да дава толкова пари за пъпеш?!", друг отговаря "ми яло му се е пъпеш (праскови, банани) — купил си е".

и пак питам: правилно ли съм те разбрал за бирата?
бира му се пие, тя му се пие -> бира подлог??

|| Una vida mejor! ||


Тема Re:нови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 12:53



Лингвистите обичат да си въобразяват хипотетични ситуации. Гуглето не дава срещане на "яло му се е", виж "искало му се да..." обаче дава.
За мен "Яли са му се банани, купил си е." или "Яло му се е, купил си е."
Правилно си разбрал, това е един от тестовете, но другият е по-удачен - без смяна на модуса, обаче. Тестовете с падежите не стават, защото език с падежи има различна система от език без падежи.



Тема Re:нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.05 13:04



да ти кажа това за мене не е толкова хипотетично.

а гуглето трудно ще даде, виж на англ може всякакви конструкции да намериш.

данке!

|| Una vida mejor! ||


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: zaphod]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 13:25



АБе кат не разбираш:

пие ми се
пие ти се
пие й се
пие му се

пие им се
пие ви се
пие им се



Тема Re: бе бира е подлоганови [re: zaphod]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 13:28



СТрадателен подлог? или обектен подлог?

Не можеш да твърдиш че бира е подлог само щот се съглясува



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 13:46



имлязъл ми е един лев от джоба - съгласува се.
излязло ми е портмонето
но тук имаме минало св вр. Портмонето е излязло.
подлог


Бих пил една бира, швепс.

пие ми си швепс, бира,
пият ми се фъстъци-семантично глупаво
не е подлог


разликата е в преизказността, и в деятелността, също, не е подлог!




Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 34]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 14:29



А, сега и "бих пил" (елиптична конструкция - тоест неизразен подлог), и семантично глупаво, и пити фъстъци...
Що не кажеш "пия ми се бира", "аз ми се пия бира."; "аз бих пил." срещу "аз пие."??? Граматичните категории се учат до седми клас... (Аз се уча граматика в седми клас???)
Колко са тука пък с филологическо образование ме е страх да помисля дори



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано09.03.05 17:56



"...ме е страх (респ. страх ме е) да помисля дори" - кой е подлогът в това изречение!? - Страхът, може би!? Ай, сиктир!

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 19:48



Това е безлично изречение с именно сказуемо :) За сиктира се съмнявам, че ще имаш възможност :)
Все съм виждала черно на бяло, че формите за минало неопределено време се били образували с деепричастие и човекът получи диплома... А и човек с докторска степен, който имаше съмнителното щастие (или по-скоро нещастие) да преподава синтаксис в университет и да твърди, че при "Виждат се планини в далечината.", "планини" било допълнение, щото... Така че вече май нищо не може да ме учуди :)



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Автор Shankly (SCARFACE)
Публикувано10.03.05 13:46



Логически подлог != граматически подлог, ok?

Един пример, за да вденеш:

Учителят е пребит от ученика.

Кой е подлогът? Учителят. Той ли върши действието; той ли пребива, или обратното? Май е обратното. Ученикът е логическият подлог -- реалният вършител на действието. Граматическият подлог обаче е УЧИТЕЛЯТ, който де факто просто е пребит като уличен пес. Ръйш ли ся?

SAY 'ELLO TO MY LITTLE FRIEND!

Редактирано от Shankly на 10.03.05 13:51.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Shankly]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано10.03.05 14:45



аха, да разбирам ли, че знакът != ще рече "не е равно на"?

прав си за това.

но объркването в изречението "пие ми се бира" иде оттам, че, дори да определим по формални признаци граматическия подлог, логическият подлог нещо се губи...

аз ли, комуто се пие бира, съм логическият подлог (семантическият вършител на действието), или желанието за пиене на бира ми се случва и аз съм само пасивен реципиент на връхлитането му? както правилно бе отбелязано, пие ми се май не е съвсем равнозначно на искам да пия.

но какво наистина ще правим с формите от рода на пиело му се бира? Усмивката отклони случая като ирелевантен, защото имало промяна на модуса на изказването и това измествало нещата.
ама защо да ги измества?
когато имаме безподложно сказуемо, то си остава безподложно в каквото и наклонение да го поставим (вали, валяло, било валяло и т.н.)
по същата логика, когато имаме конструкция с един ясен подлог, подлогът би трябвало да е също толкова ясен във всички модуси, форми, времена, лица, числа... в такъв случай, ако бирата е подлогът в пие ми се бира, кой е подлогът в пиело му се бира и защо трябва в една и съща конструкция с наклонението да се променя и зависимостта подлог-сказуемо?

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 16:41



Какво е точно лице и число? Нямаме безподложно сказуемо, а безподложно изречение, сказуемото е част от това изречение. За конструкции от рода на "струвало му се", "искало му се", "сторило му се" - има си цяла академична граматика, трети том "Синтаксис" - стара и ужасяващо подробна, точно в тая част. Само не казвай, че подлогът не се променя и във всички залогови конструкции (макар че в друг смисъл е така), щот тогава не знам какво да кажа. Намесването на семантичните роли и рамки - по-внимателно там, за да не омешате съвсем главите на горките студенти (бях разбрала, че преподаваш :))... Щот хич не се шегувам по-долу за "Виждат се планините." - хубаво е и студентите да участват в дискусия, ма не точно в тая, беше достатъчно неудобно и безинтересно и за двете страни.

"Пие ми се" е датива тантум (по въпроса за логическия подлог - дативните конструкции), рефлексивен глагол, личен, непреходен (щото е рефлексивен). "Пия" в "искам да пия" е преходен глагол.

"Пиело му се нещо, взел си бира."
"Ядяло му се нещо, взел си банани."
"Ядяли му се банани, взел си."
"Ядяло му се банани." може да е като "искало му се...". "Аз ми се струва." може и да го кажа в определена ситуация, ма не и да твърдя, че е граматически правилно.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано10.03.05 17:56



ахам.

значи ти твърдиш, че "Пиело му се бира" е съкратено от някакъв израз от рода на "Пиело му се нещо, взел си бира", и поради елиптичността се получава това разминаване в съгласуването, което е граматически неправилно?

може.

ама да беше казала така от началото. нямаше нужда да се намесва всичко останало, което се изговори (включително и иронията ти спрямо преподавателите, която, ако е насочена и спрямо мен, е малко неуместна, защото не се занимавам нито със синтаксис, нито със семантика, нито въобще с български език.)

на латински съществуват аналогични изрази: me piget, me pudet, me paenitet "досадно ми е, срам ме е, разкайвам се". за тях в граматиките се казва, че глаголите са безлични, а ролята на акузатива който изпитва чувството, деликатно се премълчава. това, от което ми е досадно и т.н., се поставя в генитив, който също не се обяснява.

аналогичен е случаят със старогръцкото melei moi, metamelei moi "грижа ме е за, разкайвам се за", където обаче moi е датив, тоест, по-близо до нашата конструкция пие ми се. там допълнението също е в генитив.

разликата с българския случай е, че латинските и гръцки глаголи наистина не се променят по форма и си остават винаги в 3 л.ед.ч.

но не това ми е интересно. вълнува ме каква е синтактичната връзка между това ми, me, moi и сказуемото? а каква е семантичната връзка?

my soul swims gently in her pool


Тема "пие му се бира" - плах опит за обобщениенови [re: xx]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 19:06



Въпросът е: Какво е "бира" в изречението "пие му се бира"? Подлог ли е или е пряко допълнение?

Отговарям: или подлог, или пряко допълнение. Цитирайки един съфорумник по-горе, на българския език в случая "не му пука".

Обосновка: И двата израза по-долу са допустими в българския език - това не е само мое мнение, а и дискусията досега го доказа. Изразите са:

{{а}} "Пиела му се бира." - Тук "бира" си е подлог.
{{о}} "Пиело му се бира." - Тук пък "бира" не е подлог. Подлогът е безличното "то".

Изхождайки от тези два израза, оформени в преизказно наклонение и означаващи според мене едно и също, да се опитаме да ги превърнем в сегашно време, изявително наклонение. При тази трансформация ролите на подлога и прякото допълнение се запазват. Но и от двата израза ще получим:

"Пие му се бира."

Е, в този израз какво е "бира"? Подлог или пряко допълнение? Отговарям пак: на българския език в този случай не му пука дали "бира" е подлог или пряко допълнение.

Ще приведа три версии за "правно урегулиране на казуса" или за "нормативно уреждане на проблема".

Първа версия: Ако учителят попита ученика какво е "бира" в разглежданото изречение, и двата отговора "подлог" или "пряко допълнение" да се приемат за верни.

Втора версия: Някой в някой кабинет на министерство или академичен институт решава, че само един от вариантите {{а}} или {{о}} (виж по-горе) е правилен. С това решение същевременно би се определило "отгоре" дали "бира" е подлог или не е.

Трета версия: Някой в някой кабинет на министерство или академичен институт "изобретява различен смисъл" на вариантите {{а}} или {{о}} (виж по-горе). Тогава "бира" би била подлог или не би била подлог в зависимост от някаква тънка смислова разлика.

Трябва ли да споменавам, че поддържам първата версия?



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 19:32



Не, не твърдя това, твърдя, че различните глаголи/предикати изискват различни аргументи (съответните съществителни, например, може да се разбират общо, генерично или конкретно). Което е нещо като отговор на по-долния въпрос. Съществуват и глаголи в езици с падежи, които изискват пряко допълнение в генитив или датив или акузатив, непрякото най-често е в датив, но се срещат и отклонения, в зависимост от цялостната конструкция; да не говорим за дативни конструкции, в които подлогът е в датив и прочие. Тези случаи трябва да са описани и анализирани в съответната литература.

Не съм иронизирала, просто се ужасих тогава - много свобода, много тълкувания, много нещо :) Все пак е добре, покрай другите езици и българския да поназнайваме :)



Тема Re: "пие му се бира" - плах опит за обобщениенови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 19:40



:) ОК. Ако и правила подредиш, по които да трансформираме всеки път, ще те призная за основател на българската "трансформационна" граматика :)
А то е очевидно, че на родителите не им пука вече, а на българския език дали му пука не знам, не мога да го питам :)



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано10.03.05 20:12



Не, не твърдя това, твърдя, че различните глаголи/предикати изискват различни аргументи (съответните съществителни, например, може да се разбират общо, генерично или конкретно).

Сигурно съм малко тъп, но би ли разяснила какво имаш предвид с това като конкретно обяснение на изразите Пиела/пиело му се бира?

Все пак е добре, покрай другите езици и българския да поназнайваме :)

И това ако не е ирония... Колкото до поназнайване - поназнайваме го българския, но, съжалявам, не мога да разбирам еднакво добре от всичко. казусът "пие ми се бира" е една от тънкостите в българския език и изобщо не може да става и дума за сравнение с "виждат се планините".

(ПС освен това в специализираната литература по класически езици, която съм чел, не се правят много подробни опити да се обясни каква е функцията на me в изрази от рода на me pudet. Всички обяснения са малко или много тавтологии - например "това е особен акузатив при глаголи за чувство". е, и?)

my soul swims gently in her pool


Тема Re: до уважаемата съфорумничка ":))"нови [re: :))]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 20:21



Все пак коя от моите версии за "нормативно уреждане на проблема" поддържате? Вероятно втората, при вариант {{а}}?

Това като че ли е цитат от Ваш постинг по-горе:

Що не кажеш "пия ми се бира", "аз ми се пия бира."; "аз бих пил." срещу "аз пие."??? Граматичните категории се учат до седми клас...

Това, че израз като "аз пие" не е правилен израз в българския език, не се учи в училище. Употребата на такъв израз означава, че лицето не владее български език. Ако е двегодишно дете, има време да се научи. Ако е шестгодишно дете, то не е за първи клас, а за някаква специализирана подготвителна детска градина.

Това, че израз като "аз пие" не е правилен израз в българския език, не следва от многотомните академични граматики. Това е обективна даденост. Авторите на граматиките именно са "питали" българския език дали израз като "аз пие" е правилен и са "получили" отрицателен отговор. Аз призовавам езиковите нормотворци по-често да го "питат" езика за това-онова.

Основната цел на обучението по български език би трябвало да бъде постигане на умение за ясно изразяване на мисълта в устна и писмена форма. Ако някой е придобил това умение, за него не е важно да знае дадена дума в някое изречение дали е подлог или не.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 00:46



Не можеш да разбираш от всичко, както и аз не разбирам от всичко. Затова, когато имаш възможност, би ли направил справка в същата тази академична граматика и в "Съвременен български език" (Пенчев, Куцаров и прочие) - за да посоча откъде се правят справките, нетът не може винаги да служи за справочник.
Какво имам предвид - каква е разликата между бирата и ябълките:
Пиело му се бира. - Пиело му се - нещо за пиене...
Ядяло му се ябълки./Ядяло му се ябълка. +
Искало му се ябълка./Искала му се ябълка. - някаква ябълка от целия клас
Обаче: Искало му се ябълката. - не / Искала му се ябълката. - конкретно нещо (може да се замени с "мъж-ът"/"жена-та" в зависимост от предпочитанията)

За да не продължавам, че ше ни обвинят, че псуваме вече :) - тънкост не е "пие ми се бира" - това ли ще е примерът за "се"-глагол с пряко допълнение, помисли колко са глаголните форми със "се", които на всичкото отгоре имат и пряко допълнение?

А - идея: след като си прочел литературата по класическите езици, насочи се към литературата по въпроса за категорията "падеж" и връзката на падежите с глаголите, със значението на глаголите и що е то глагол - много е тясна; нещото е допълнение, определение, подлог само по отношение на нещо, не само за себе си :)



Тема Re: до уважаемата съфорумничка ":))"нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 00:57



Напълно съм съгласна, че не е работа на училището да занимава децата точно с тия работи. Вече е друг въпрос, че ако, като учех руски, някой ми беше обяснил що е туй падеж, вместо да ме кара да зубря таблици, щеше да ми е къде-къде по-лесно - това имам предвид под граматични категории, не агентивни, пасивни, рефлексивни, блаблабла... - това не е за ученици.

Няма да обсъждам нормата и как се извежда нормата, това също не е предмет на спора, както и много други неща, които споменах - за което се извинявам :)
Между другото, това за специализираните детски градини не е добра идея - не дава добри за обществото резултати :)



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 02:20



LOL



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Shankly]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 02:25



ти си се разминал/а с логиката бе.

пребит .....и логически ..................е учителят. Действието БИЯ/действието БИВАМ ПРЕБИТ.

еба примера



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 02:34



ти май не схващаш.

ПИЯ [нещо]: Пия бира. Тя пие бира. Ние пием бира.

пия {си} [нещо]: Пия си бирата. Пие си бирата.
пия {се} [нещо]: не става, може ОПИЯ {се} [нещо]
пия :ми: {се} [нещо]: не става

:да пия
:да ми се пие

:да мисля
:да ми се мисли

нещо ми се прави:=бъдеще пожелателно в настоящето

ЛЮби ми се мома.

Да не би момата да ме люби като на мене ми се люби, аре бегаЙ БЕ




Тема Re: до уважаемата съфорумничка ":))"нови [re: :))]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 11:12



И аз се извинявам за предишния си постинг. Но този Ваш постинг вече мога да го коментирам по същество.

Вие пишете: "Напълно съм съгласна, че не е работа на училището да занимава децата точно с тия работи. Вече е друг въпрос, че ако, като учех руски, някой ми беше обяснил що е туй падеж, вместо да ме кара да зубря таблици, щеше да ми е къде-къде по-лесно .."

Съгласен съм. Сама разбирате, че обучението по роден език има съвсем други цели и методи от обучението по чужд език (в случая, руски).

Вие пишете: "Между другото, това за специализираните детски градини не е добра идея - не дава добри за обществото резултати :)"

Вероятно сте права. Но аз имам пред вид и нормални български деца с турски етнически произход, които на 6 години не владеят български в степен, достатъчна за постъпване в първи клас. Ако не се вземат за тях мерки от предучилищна възраст, възможно е те цял живот да останат в неравностойно положение.

Привет.



Тема Re: до уважаемата съфорумничка ":))"нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 14:09



Нормалните български деца с турски етнически произход растат в турска езикова среда. Това точно не е предмет на синтаксиса и семантиката :) Това е социален проблем, не езиков, и компетентността ми по него не е голяма.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 34]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.03.05 14:42



Абе аз ще взема да му хвърля един бой (има защо!!!) следващия път като минавам край тях па после ще обяснявам в полицията, че той сам се е набил (все пак нали той е подлогът?!)...



Вече е друг въпрос, че ако, като учех руски, някой ми беше обяснил що е туй падеж....

— .......................................

(просто не знам какаво да кажа, явно не е била само моята учителка по русски, защо?! защо по дяволите ни докарваха до изтъпление с този руски?! защо не можеха да го преподават читаво, така че да не потръпваме и днес като чуем думата "падеж", като отидох за първи път на урок по гръцки — още ученик с пресни спомени от преживените ужаси — и като чух, че в гръцкия има падежи направо се смразих... е слава богу гръцкият ми поизлекува падежофобията)



м/у другото не знам за вас, но тази тема вече почна да ми изправя



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано11.03.05 16:43



благодаря за разясненията

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 19:47



Казвали са ми, че съм ненормален по повод начина, по който карам сноуборд и ски :)

По темата: може би е добре да се тръгне от дефиницията на понятието "подлог". Добре е да се отговори на следните въпроси:
- Сказуемото съгласува ли се по лице и число с подлога?
- Възможно ли е сказуемото да се съгласува по лице и число с обект, различен от подлога?

Мисля, че след намиране на отговора на тези два въпроса лесно ще се намери и отговор на горния ми въпрос.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано19.03.05 22:53



Според мене бира е сказуемото. Кой каза хелоу, Доли?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Chestor]  
Авторфилoлorът (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 11:32



lele,pi4,ako bira e skazuemo az sum prezidentyt.Skazuemo e deistvieto,a na teb bira da ti zvu4i kato deistvie? V tova izre4enie nqma podlog.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Авторфилoлorът (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 11:36



много грешно мислиш,мой човек:)че се съгласува по лице и число с подлога,няма съмнение,обаче в случая няма подлог:)))



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: филoлorът]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 17:11



Добре е човек да има собствено мнение. Добре е, обаче, да проучи и чужди мнения, а най-добре е тези мнения да са на специалисти. Та ето какво пишат специалистите по въпроса:

"Глагол личен свършен вид непреходен рефлексива датива тантум - дояде ми се, допие ми се,
допее ми се
Глагол личен несвършен вид непреходен рефлексива датива тантум - яде ми се, пие ми се, пее ми се

Тези глаголи се класифицират като лични, защото в трето лице единствено или множествено число се съгласуват с експлицитно изразения подлог в изречението: яде ми се ябълка, ядат ми се ябълки, хрумна ми нещо, хрумнаха ми някои неща, мечтата се сбъдна, мечтите се сбъднаха. Друга важна закономерност освен особената парадигма, която отделя тези глаголи е, че т. нар. акузатива тантум са само преходни глаголи, а всички останали - само непреходни глаголи. Това се наблюдава и при безличните глаголи."

http://lml1.bas.bg/dokument1.html


Ако трябва да ти пояснявам какво означава "експлицитно изразен", кажи :)



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: филoлorът]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 17:15



пие ми се бира
ядат ми се картофи

Явно е, че сказуемото се изменя. Явно е, че е съгласувано по лице и число с "бира" и "картофи".

Въпросът е: може ли сказуемото да се съгласува по лице и число с нещо друго, освен с подлога?



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор Okaян яcтpeб (жар пиле)
Публикувано23.03.05 22:49



Струва ми се, че тръгваш от следствието към причината.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Okaян яcтpeб]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано24.03.05 09:31



Може и така да е. Но това е основен подход в дедукцията, а и в науката. Обикновено се наблюдават следствията, а причините се търсят. Науката все още не е обяснила много феномени, т.е. не е намерила причините за тези следствия.

Доказателствата с допускане на противното са често срещани в математиката. В предишния си постинг съм направил именно това:
- допускаме, че бирата не е подлог;
- разбираме, че няма такъв обект, с който сказуемото да се съгласува, и да не е подлог;

Следователно, допускането ни е грешно, и бирата е подлог.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор Okaян яcтpeб (жар пиле)
Публикувано24.03.05 09:36



"Бирата" ще е подлог в изречението "През лятото се пие много бира."
Но не ми звучи убедително, че е подлог в изречението "През лятото ми се пие много бира."
На мен ми се пие кафе, тъй че хич не ми дреме в момента за бирата.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано24.03.05 15:38



пие ми се бира.

какво ми се пие?

бира ми се пие.

сфана ли го? не казвай, че не си, защото аз го сфанах, а щом аз съм го сфанал, значи секи друг може да го схване.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Okaян яcтpeб]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано24.03.05 17:10



Ядат се картофи.
Ядат ми се картофи.

"Ядат" безспорно е сказуемото. И то е съгласувано по лице и число с "картофи". Тъй като сказуемото се съгласува по лице и число само и единствено с подлога, то "картофи" е подлог и в двете изречения.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано24.03.05 18:59



По тая логика, след като "се" е възвратна частица, ерго "ядат (ми) се" е възвратен глагол, значи ли че картофите, след като "се ядат", значи се ядат сами -> самоизяждат се!?
И втори въпрос: защо го правят - от яд ли?!


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано24.03.05 19:15



Ух! До там ли, колега?! До там ли стигнахме на това да се учим?!?!

Ами защото са ядливи разбира се!



Тема Самокорекция:нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор Okaян яcтpeб (жар пиле)
Публикувано24.03.05 21:52



Дори и във второто изречение "бира" е допълнение, а не подлог.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано25.03.05 08:03



с възвратната частица "се" се образува и страдателен залог:

"Подът се мие всеки ден от чистачката."

Т.е. подът е измит от чистачката.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: Okaян яcтpeб]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано25.03.05 08:07



А защо? Аргументирай се.

Като се аргументираш, добре е да знаеш, че подлогът не винаги е реалният вършител на действието. Ето малко примери, в които не е:

Подът се мие от чистачката.
Морето ми липсва.

Това, което твърдя, е, че в изречението "Пие ми се бира/Ядат ми се картофи", подлог е "бирата"/"картофите", защото сказуемото е съгласувано по лице и число. Както знаем, сказуемото се съгласува САМО с подлога.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: xx]  
Автор kalea (непознат)
Публикувано31.03.05 11:17



хх е прав/а. Изобщо не е задължително подлогът да извършва действието. В страдателен залог например подлогът е обектът на действието, така че...
Ето една проверка:
Пие ми се джин. - "Той ми се пие", а не "Него ми се пие". което също доказва, че е подлог, а не допълнение!
Също: "Пият ми се бири" - вижда се ясно, че сказуемото се съгласува с "бири". "Пие ми се бири" хич не върви.

Редактирано от kalea на 31.03.05 11:20.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: kalea]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано31.03.05 11:33



При все че темата отдавна се изчерпа, само да добавя: течностите, насипните твърди вещества и някои ненасипни (като хляб) трудно, ама мнооооооооооого трудно може да ги направиш в можествено число, ако искаш да бъдеш езиково коректен,-а. Няма "две води", "три захара", "четири въглищата" (или "въглищи", или "въглищове"), и макар в разговорната реч да се казва "два хляба", правилното е да се каже "два самуна хляб"... Ениуей, може да ти се пият бутилки бира или литри бира, ама бири няма как да ти се пият...
И, като си тръгнал, -а да слагаш местоимения: естествено, че не може да кажеш "Него ми се пие", ама не може да кажеш и "Той ми се пие". Но, опитай да зададеш въпрос към това изречение... едва ли ще е по-различен от "Какво ми се пие?", от тук насетне - "Кому какво му се прави?" - "Какво?" изобщо, ама изоооооообщо не е въпрос към подлог - колкото и да ти е развинтена фантазията...
А, да - и всъщност "Пие ми се бира" не е ли просто една елиптична форма на "Изпитвам потребност/желание да пия бира", а!? Нима и в това изречение бирата е подлогът!?!?!?

И предлагам на домоуправителя да заключи най-накрая тая тема...


Мъжете знаем защо!

Тема Re: Самокорекция:нови [re: 747]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано31.03.05 11:57



какво е въпрос, на който отговаря и подлога:

кола сгази котката. Какво сгази котката?

"пие ми се бира" има аналогична синтактична конструкция като "ядат ми се картофи". Така че, в случая не е важно дали можем да кажем "бири" или не.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: 747]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано31.03.05 13:34



Елипса имаме, когато просто някой елемент е изпуснат и той се подразбира.
Пример:
Изпитвам потребност да пия бира.
Изпитвам да пия бира.
Потребност да пия бира.
Изпитвам потребност да бира.
Изпитвам потребност пия бира.

Или това е елипса на "Жаден съм и не ми се пие вода, вино, чай, кафе..."?

Това, което е изпуснато в първото изречение, е само подлогът: (Аз) изпитвам потребност (аз) да пия бира.
Ето ти ги подлозите в изречението, но в това изречение, не в другото.

Ама изобщо, вземете затворете темата



Тема Re: Самокорекция:нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано31.03.05 21:29



Ама изобщо, вземете затворете темата

Ама, моля ви се, как ще я затворим.... и да си развалим кефа от тази садо-мазохистична словесна оргия?!



Със 747, не съм съгласен че леб нема бройни форми, два леба и две бири си е повече от ОK. Също и "две води" си е нормално:

- Какво ще поръчате?
- Две води моля.


Въглища си е мн.ч. (плуралиа тантум) така че от дума, стояща винаги в мн.ч. да се образува ф-ма за мн.ч. е меко казано странно.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано31.03.05 22:14



ОК. Да го запиша ли на сметката на българските изобретения :))



Тема Re: Самокорекция:нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано01.04.05 00:00



Да, да, пишете моля.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: 747]  
Автор kalea (непознат)
Публикувано01.04.05 17:36



Е прав си, примерът си беше манипулативен, исках обаче само да илюстрирам, че сказуемото се съгласува с "бира". Знам какво е singularia tantum.
Да пробваме с "Ядат ми се кифлички" и "Яде ми се кифличка" - по-ясно ли е?
Явно не си спомняш просто с всички характеристики на подлога. И не е нужно, няма всички да стават филолози я. Просто смислово и синтактично нещата са различни!!! В изречението "Изпитвам потребност и т.н." очевадно сказуемото е съгласувано с подлога - 1.л.,1 ед. ч. - т.е. с изпуснатото "аз". "пие МИ се" - тук аз-ът е от синтактична гледна точка е допълнението. Нищо, че смислово бирата е обект на действие, а аз - субект.
Така че приключвам с едно кратко "Да, подлог е".
П.П. В ж.р. съм.

Редактирано от kalea на 01.04.05 17:37.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: филoлorът]  
Авторkredora (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 01:10



Евала, бе , брате, наи сетне тука некой да дойде да просФетли фиологическия МРАК




БЕЛ. у македонско му викат не филология а фИОлогия,



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Авторkredora (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 01:12



пъ у бас да си глеат рабутата, която е предимно наливане съ ракия, не мъ питай ут къде знам



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Авторxaxaxaxxaaaaaaaaaaaaxaxaxa (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 02:17



А мне хочется новых прелюдий

Хочется новых симфоний

Хочется выпить по двести

С любым случайным прохожим










Тема Re: Самокорекция:нови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 10:23



Всичко що е със задпоставен пълен член и е подлог, пък и активен, ний сме дали на света - как да не се гордее човек? В речниковите статии на всяка дума с "т" накрая ще пише "подлог, върши действия всякакви".
Призив към подлога: "Ще си стоиш на мястото, подлог мръсен, и ще вършиш действието, щот иначе ще те преместим при падежите, да се мъчиш там..." :))



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.06.07 07:31



Ихааааа!


Извинявам се, че вдигам темата.
В един друг форум бях написала изречение "Не им се напуска родният град". Понеже в темата имаше заяждания за правопис с други участници с моята позиция (е, да - основателни, но заяждания), реших преди дъжд качулка да предотвратя евентуалните забележки към моя пълен член с "писмени доказателства" и попаднах на бирата и картофите. И тук, и във форума на вестник "Сега".
Накрая все пак взех решение да не разпалвам в другия форум граматически дискусии, понеже основната дискусия и без това е разпалена. И си промених изречението на "Не им се иска да напускат родния град".
Но вдигам темата, защото искам да дам един глас за бирата и картофите като подлог. И мисля, че наистина "ядат ми се картофи" го демонстрира много ярко. Жалко (в случая), че нямаме падежи. Примерите с евентуално други езици не вАжат, защото там целият съответен израз може да е конструиран по съвсем друг начин. (Иска ми се да пия бира / картофи... и т.н., което е различно - не по смисъл, а по строеж).
П.П. Вярно, че може да се срещне "яло му се е пъпеш", но май това е различно построен израз от "яде му се пъпеш" - в сегашно време "яде му се картофи" не върви.
Но май и "яло му се е картофи" също не върви? Ако е така, какво излиза - безлично, безлично, ама се усеща числото на картофите... Е, не - няма такова допълнение, с което глаголът да се "съобразява". Независимо от - изключението? - "яло му се е пъпеш", гласувам за подлог. Може да не съм права. А може да са просто два варианта (както казва някой горе): "пиело му се бира" и "лиела му се бира" - които при "пие му се..." съвпадат.
Темата може да е изчерпана, но е готина. Извинявам се за вдигането още веднъж.

Редактирано от Mиpa_M на 07.06.07 07:43.



Тема Re: Кое е подлог в изречениетонови [re: xx]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано07.06.07 19:02



Пикае ми се.

според мене е "се".

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Самокорекция:нови [re: xx]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано08.06.07 17:45



кола сгази котката. Какво сгази котката?

Точно това, не беше добър пример:)
И дори е по-скоро грешен.
Проверка:
Да променим изречението на "сгазиха котката", кой е подлога? Котката. И пак не ми изглежда правилно.
Обаче без котка, това изречение няма да има смислен вид.
Пробвай сам да махнеш котката и ми кажи какво изречение получаваш! :)))

___

Редактирано от lvn на 08.06.07 17:58.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано08.06.07 17:55



На пръв поглед е подлог, обаче ми се струва, че такова определение не издържа стопроцентово никое правило.
Пробвай с различни правила, и ще видиш, че би могло да се избегне в друга разновидност на изречението.

Писах ти за котката, незнам дали е абсурдно, но ако изреченито беше не "колата сгази котката", а беше по-правилното "аз сгазих котката (с колата)", то тогава ясно е, че не котката е подлога. Та така си мисля, че не отговаря на правилата, когатао изречението не е правилно.

По принцип има още абсурди, ако зададеш въпроса "кое" за бирата, ще си получиш подлога, но "кое" се явява за качествена характеристика, не е точно за подлога:))) Смисъл качествената характеристика, може да е подлога по принцип, но тука имаме съществително:)

А и оттук, въпроса това изречение правилно ли е? Ако кажа "Пие ми се", няма подлог, но знаем кой е подлога, този който извършва действието.

Бирата ти изглежда, като допълнение, макар, че може да се впише в правилата за подлог:)
___

Редактирано от lvn на 08.06.07 17:56.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: lvn]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано11.06.07 12:59



В отговор на:

Да променим изречението на "сгазиха котката", кой е подлога? Котката. И пак не ми изглежда правилно.



"Котката" е допълнение тук, не подлог.
Подлог (споменат) няма. Кого сгазиха?
Виж, ако кажеш: "Тук се газят котки", вече "котки" си е подлог.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: Mиpa_M]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано11.06.07 19:30




"Котката" е допълнение тук, не подлог.
Подлог (споменат) няма. Кого сгазиха?
Виж, ако кажеш: "Тук се газят котки", вече "котки" си е подлог.


Не е подлог, защото от Кой се газят котките, и всъщност задавайки въпроса кого, казваш кой, и според това излиза, че котката е подлог, но и това не е ясно.
Обърни "сгазиха котката" на "котката беше сгазена" и ми кажи кой е подлога.
Ще отговори и на следното правило:
котката беше сгазена
котките бяха сгазени
Съществува ли правило, че задължително изречението трябва да им подлог, и кой е подлога, този, който извършва действието или този който има отношение? Защото ако се комбинират двете, става ясно, че няма подлог.Защото всъщност второто правило се игнорира. И мисля, че много по-просто би било подлога да е извършителя, но на практика не е така, а важи по-широкото правило за отношението. Така че?
Според мен в българския не могат да се определят категорично подобни изречения

___




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.