Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:52 11.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Авторxaxaxaxxaaaaaaaaaaaaxaxaxa (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 02:17



А мне хочется новых прелюдий

Хочется новых симфоний

Хочется выпить по двести

С любым случайным прохожим










Тема Re: Самокорекция:нови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано02.04.05 10:23



Всичко що е със задпоставен пълен член и е подлог, пък и активен, ний сме дали на света - как да не се гордее човек? В речниковите статии на всяка дума с "т" накрая ще пише "подлог, върши действия всякакви".
Призив към подлога: "Ще си стоиш на мястото, подлог мръсен, и ще вършиш действието, щот иначе ще те преместим при падежите, да се мъчиш там..." :))



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.06.07 07:31



Ихааааа!


Извинявам се, че вдигам темата.
В един друг форум бях написала изречение "Не им се напуска родният град". Понеже в темата имаше заяждания за правопис с други участници с моята позиция (е, да - основателни, но заяждания), реших преди дъжд качулка да предотвратя евентуалните забележки към моя пълен член с "писмени доказателства" и попаднах на бирата и картофите. И тук, и във форума на вестник "Сега".
Накрая все пак взех решение да не разпалвам в другия форум граматически дискусии, понеже основната дискусия и без това е разпалена. И си промених изречението на "Не им се иска да напускат родния град".
Но вдигам темата, защото искам да дам един глас за бирата и картофите като подлог. И мисля, че наистина "ядат ми се картофи" го демонстрира много ярко. Жалко (в случая), че нямаме падежи. Примерите с евентуално други езици не вАжат, защото там целият съответен израз може да е конструиран по съвсем друг начин. (Иска ми се да пия бира / картофи... и т.н., което е различно - не по смисъл, а по строеж).
П.П. Вярно, че може да се срещне "яло му се е пъпеш", но май това е различно построен израз от "яде му се пъпеш" - в сегашно време "яде му се картофи" не върви.
Но май и "яло му се е картофи" също не върви? Ако е така, какво излиза - безлично, безлично, ама се усеща числото на картофите... Е, не - няма такова допълнение, с което глаголът да се "съобразява". Независимо от - изключението? - "яло му се е пъпеш", гласувам за подлог. Може да не съм права. А може да са просто два варианта (както казва някой горе): "пиело му се бира" и "лиела му се бира" - които при "пие му се..." съвпадат.
Темата може да е изчерпана, но е готина. Извинявам се за вдигането още веднъж.

Редактирано от Mиpa_M на 07.06.07 07:43.



Тема Re: Кое е подлог в изречениетонови [re: xx]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано07.06.07 19:02



Пикае ми се.

според мене е "се".

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Самокорекция:нови [re: xx]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано08.06.07 17:45



кола сгази котката. Какво сгази котката?

Точно това, не беше добър пример:)
И дори е по-скоро грешен.
Проверка:
Да променим изречението на "сгазиха котката", кой е подлога? Котката. И пак не ми изглежда правилно.
Обаче без котка, това изречение няма да има смислен вид.
Пробвай сам да махнеш котката и ми кажи какво изречение получаваш! :)))

___

Редактирано от lvn на 08.06.07 17:58.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано08.06.07 17:55



На пръв поглед е подлог, обаче ми се струва, че такова определение не издържа стопроцентово никое правило.
Пробвай с различни правила, и ще видиш, че би могло да се избегне в друга разновидност на изречението.

Писах ти за котката, незнам дали е абсурдно, но ако изреченито беше не "колата сгази котката", а беше по-правилното "аз сгазих котката (с колата)", то тогава ясно е, че не котката е подлога. Та така си мисля, че не отговаря на правилата, когатао изречението не е правилно.

По принцип има още абсурди, ако зададеш въпроса "кое" за бирата, ще си получиш подлога, но "кое" се явява за качествена характеристика, не е точно за подлога:))) Смисъл качествената характеристика, може да е подлога по принцип, но тука имаме съществително:)

А и оттук, въпроса това изречение правилно ли е? Ако кажа "Пие ми се", няма подлог, но знаем кой е подлога, този който извършва действието.

Бирата ти изглежда, като допълнение, макар, че може да се впише в правилата за подлог:)
___

Редактирано от lvn на 08.06.07 17:56.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: lvn]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано11.06.07 12:59



В отговор на:

Да променим изречението на "сгазиха котката", кой е подлога? Котката. И пак не ми изглежда правилно.



"Котката" е допълнение тук, не подлог.
Подлог (споменат) няма. Кого сгазиха?
Виж, ако кажеш: "Тук се газят котки", вече "котки" си е подлог.



Тема Re: Самокорекция:нови [re: Mиpa_M]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано11.06.07 19:30




"Котката" е допълнение тук, не подлог.
Подлог (споменат) няма. Кого сгазиха?
Виж, ако кажеш: "Тук се газят котки", вече "котки" си е подлог.


Не е подлог, защото от Кой се газят котките, и всъщност задавайки въпроса кого, казваш кой, и според това излиза, че котката е подлог, но и това не е ясно.
Обърни "сгазиха котката" на "котката беше сгазена" и ми кажи кой е подлога.
Ще отговори и на следното правило:
котката беше сгазена
котките бяха сгазени
Съществува ли правило, че задължително изречението трябва да им подлог, и кой е подлога, този, който извършва действието или този който има отношение? Защото ако се комбинират двете, става ясно, че няма подлог.Защото всъщност второто правило се игнорира. И мисля, че много по-просто би било подлога да е извършителя, но на практика не е така, а важи по-широкото правило за отношението. Така че?
Според мен в българския не могат да се определят категорично подобни изречения

___




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.