Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:57 05.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: до уважаемата съфорумничка ":))"нови [re: :))]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 11:12



И аз се извинявам за предишния си постинг. Но този Ваш постинг вече мога да го коментирам по същество.

Вие пишете: "Напълно съм съгласна, че не е работа на училището да занимава децата точно с тия работи. Вече е друг въпрос, че ако, като учех руски, някой ми беше обяснил що е туй падеж, вместо да ме кара да зубря таблици, щеше да ми е къде-къде по-лесно .."

Съгласен съм. Сама разбирате, че обучението по роден език има съвсем други цели и методи от обучението по чужд език (в случая, руски).

Вие пишете: "Между другото, това за специализираните детски градини не е добра идея - не дава добри за обществото резултати :)"

Вероятно сте права. Но аз имам пред вид и нормални български деца с турски етнически произход, които на 6 години не владеят български в степен, достатъчна за постъпване в първи клас. Ако не се вземат за тях мерки от предучилищна възраст, възможно е те цял живот да останат в неравностойно положение.

Привет.



Тема Re: до уважаемата съфорумничка ":))"нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 14:09



Нормалните български деца с турски етнически произход растат в турска езикова среда. Това точно не е предмет на синтаксиса и семантиката :) Това е социален проблем, не езиков, и компетентността ми по него не е голяма.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 34]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано11.03.05 14:42



Абе аз ще взема да му хвърля един бой (има защо!!!) следващия път като минавам край тях па после ще обяснявам в полицията, че той сам се е набил (все пак нали той е подлогът?!)...



Вече е друг въпрос, че ако, като учех руски, някой ми беше обяснил що е туй падеж....

— .......................................

(просто не знам какаво да кажа, явно не е била само моята учителка по русски, защо?! защо по дяволите ни докарваха до изтъпление с този руски?! защо не можеха да го преподават читаво, така че да не потръпваме и днес като чуем думата "падеж", като отидох за първи път на урок по гръцки — още ученик с пресни спомени от преживените ужаси — и като чух, че в гръцкия има падежи направо се смразих... е слава богу гръцкият ми поизлекува падежофобията)



м/у другото не знам за вас, но тази тема вече почна да ми изправя



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано11.03.05 16:43



благодаря за разясненията

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано12.03.05 19:47



Казвали са ми, че съм ненормален по повод начина, по който карам сноуборд и ски :)

По темата: може би е добре да се тръгне от дефиницията на понятието "подлог". Добре е да се отговори на следните въпроси:
- Сказуемото съгласува ли се по лице и число с подлога?
- Възможно ли е сказуемото да се съгласува по лице и число с обект, различен от подлога?

Мисля, че след намиране на отговора на тези два въпроса лесно ще се намери и отговор на горния ми въпрос.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор Chestor (М&М)
Публикувано19.03.05 22:53



Според мене бира е сказуемото. Кой каза хелоу, Доли?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Chestor]  
Авторфилoлorът (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 11:32



lele,pi4,ako bira e skazuemo az sum prezidentyt.Skazuemo e deistvieto,a na teb bira da ti zvu4i kato deistvie? V tova izre4enie nqma podlog.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Авторфилoлorът (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 11:36



много грешно мислиш,мой човек:)че се съгласува по лице и число с подлога,няма съмнение,обаче в случая няма подлог:)))



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: филoлorът]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 17:11



Добре е човек да има собствено мнение. Добре е, обаче, да проучи и чужди мнения, а най-добре е тези мнения да са на специалисти. Та ето какво пишат специалистите по въпроса:

"Глагол личен свършен вид непреходен рефлексива датива тантум - дояде ми се, допие ми се,
допее ми се
Глагол личен несвършен вид непреходен рефлексива датива тантум - яде ми се, пие ми се, пее ми се

Тези глаголи се класифицират като лични, защото в трето лице единствено или множествено число се съгласуват с експлицитно изразения подлог в изречението: яде ми се ябълка, ядат ми се ябълки, хрумна ми нещо, хрумнаха ми някои неща, мечтата се сбъдна, мечтите се сбъднаха. Друга важна закономерност освен особената парадигма, която отделя тези глаголи е, че т. нар. акузатива тантум са само преходни глаголи, а всички останали - само непреходни глаголи. Това се наблюдава и при безличните глаголи."

http://lml1.bas.bg/dokument1.html


Ако трябва да ти пояснявам какво означава "експлицитно изразен", кажи :)



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: филoлorът]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано20.03.05 17:15



пие ми се бира
ядат ми се картофи

Явно е, че сказуемото се изменя. Явно е, че е съгласувано по лице и число с "бира" и "картофи".

Въпросът е: може ли сказуемото да се съгласува по лице и число с нещо друго, освен с подлога?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.