Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:53 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема "пие му се бира" - плах опит за обобщениенови [re: xx]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 19:06



Въпросът е: Какво е "бира" в изречението "пие му се бира"? Подлог ли е или е пряко допълнение?

Отговарям: или подлог, или пряко допълнение. Цитирайки един съфорумник по-горе, на българския език в случая "не му пука".

Обосновка: И двата израза по-долу са допустими в българския език - това не е само мое мнение, а и дискусията досега го доказа. Изразите са:

{{а}} "Пиела му се бира." - Тук "бира" си е подлог.
{{о}} "Пиело му се бира." - Тук пък "бира" не е подлог. Подлогът е безличното "то".

Изхождайки от тези два израза, оформени в преизказно наклонение и означаващи според мене едно и също, да се опитаме да ги превърнем в сегашно време, изявително наклонение. При тази трансформация ролите на подлога и прякото допълнение се запазват. Но и от двата израза ще получим:

"Пие му се бира."

Е, в този израз какво е "бира"? Подлог или пряко допълнение? Отговарям пак: на българския език в този случай не му пука дали "бира" е подлог или пряко допълнение.

Ще приведа три версии за "правно урегулиране на казуса" или за "нормативно уреждане на проблема".

Първа версия: Ако учителят попита ученика какво е "бира" в разглежданото изречение, и двата отговора "подлог" или "пряко допълнение" да се приемат за верни.

Втора версия: Някой в някой кабинет на министерство или академичен институт решава, че само един от вариантите {{а}} или {{о}} (виж по-горе) е правилен. С това решение същевременно би се определило "отгоре" дали "бира" е подлог или не е.

Трета версия: Някой в някой кабинет на министерство или академичен институт "изобретява различен смисъл" на вариантите {{а}} или {{о}} (виж по-горе). Тогава "бира" би била подлог или не би била подлог в зависимост от някаква тънка смислова разлика.

Трябва ли да споменавам, че поддържам първата версия?



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 19:32



Не, не твърдя това, твърдя, че различните глаголи/предикати изискват различни аргументи (съответните съществителни, например, може да се разбират общо, генерично или конкретно). Което е нещо като отговор на по-долния въпрос. Съществуват и глаголи в езици с падежи, които изискват пряко допълнение в генитив или датив или акузатив, непрякото най-често е в датив, но се срещат и отклонения, в зависимост от цялостната конструкция; да не говорим за дативни конструкции, в които подлогът е в датив и прочие. Тези случаи трябва да са описани и анализирани в съответната литература.

Не съм иронизирала, просто се ужасих тогава - много свобода, много тълкувания, много нещо :) Все пак е добре, покрай другите езици и българския да поназнайваме :)



Тема Re: "пие му се бира" - плах опит за обобщениенови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 19:40



:) ОК. Ако и правила подредиш, по които да трансформираме всеки път, ще те призная за основател на българската "трансформационна" граматика :)
А то е очевидно, че на родителите не им пука вече, а на българския език дали му пука не знам, не мога да го питам :)



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано10.03.05 20:12



Не, не твърдя това, твърдя, че различните глаголи/предикати изискват различни аргументи (съответните съществителни, например, може да се разбират общо, генерично или конкретно).

Сигурно съм малко тъп, но би ли разяснила какво имаш предвид с това като конкретно обяснение на изразите Пиела/пиело му се бира?

Все пак е добре, покрай другите езици и българския да поназнайваме :)

И това ако не е ирония... Колкото до поназнайване - поназнайваме го българския, но, съжалявам, не мога да разбирам еднакво добре от всичко. казусът "пие ми се бира" е една от тънкостите в българския език и изобщо не може да става и дума за сравнение с "виждат се планините".

(ПС освен това в специализираната литература по класически езици, която съм чел, не се правят много подробни опити да се обясни каква е функцията на me в изрази от рода на me pudet. Всички обяснения са малко или много тавтологии - например "това е особен акузатив при глаголи за чувство". е, и?)

my soul swims gently in her pool


Тема Re: до уважаемата съфорумничка ":))"нови [re: :))]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано10.03.05 20:21



Все пак коя от моите версии за "нормативно уреждане на проблема" поддържате? Вероятно втората, при вариант {{а}}?

Това като че ли е цитат от Ваш постинг по-горе:

Що не кажеш "пия ми се бира", "аз ми се пия бира."; "аз бих пил." срещу "аз пие."??? Граматичните категории се учат до седми клас...

Това, че израз като "аз пие" не е правилен израз в българския език, не се учи в училище. Употребата на такъв израз означава, че лицето не владее български език. Ако е двегодишно дете, има време да се научи. Ако е шестгодишно дете, то не е за първи клас, а за някаква специализирана подготвителна детска градина.

Това, че израз като "аз пие" не е правилен израз в българския език, не следва от многотомните академични граматики. Това е обективна даденост. Авторите на граматиките именно са "питали" българския език дали израз като "аз пие" е правилен и са "получили" отрицателен отговор. Аз призовавам езиковите нормотворци по-често да го "питат" езика за това-онова.

Основната цел на обучението по български език би трябвало да бъде постигане на умение за ясно изразяване на мисълта в устна и писмена форма. Ако някой е придобил това умение, за него не е важно да знае дадена дума в някое изречение дали е подлог или не.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: the_bomb]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 00:46



Не можеш да разбираш от всичко, както и аз не разбирам от всичко. Затова, когато имаш възможност, би ли направил справка в същата тази академична граматика и в "Съвременен български език" (Пенчев, Куцаров и прочие) - за да посоча откъде се правят справките, нетът не може винаги да служи за справочник.
Какво имам предвид - каква е разликата между бирата и ябълките:
Пиело му се бира. - Пиело му се - нещо за пиене...
Ядяло му се ябълки./Ядяло му се ябълка. +
Искало му се ябълка./Искала му се ябълка. - някаква ябълка от целия клас
Обаче: Искало му се ябълката. - не / Искала му се ябълката. - конкретно нещо (може да се замени с "мъж-ът"/"жена-та" в зависимост от предпочитанията)

За да не продължавам, че ше ни обвинят, че псуваме вече :) - тънкост не е "пие ми се бира" - това ли ще е примерът за "се"-глагол с пряко допълнение, помисли колко са глаголните форми със "се", които на всичкото отгоре имат и пряко допълнение?

А - идея: след като си прочел литературата по класическите езици, насочи се към литературата по въпроса за категорията "падеж" и връзката на падежите с глаголите, със значението на глаголите и що е то глагол - много е тясна; нещото е допълнение, определение, подлог само по отношение на нещо, не само за себе си :)



Тема Re: до уважаемата съфорумничка ":))"нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 00:57



Напълно съм съгласна, че не е работа на училището да занимава децата точно с тия работи. Вече е друг въпрос, че ако, като учех руски, някой ми беше обяснил що е туй падеж, вместо да ме кара да зубря таблици, щеше да ми е къде-къде по-лесно - това имам предвид под граматични категории, не агентивни, пасивни, рефлексивни, блаблабла... - това не е за ученици.

Няма да обсъждам нормата и как се извежда нормата, това също не е предмет на спора, както и много други неща, които споменах - за което се извинявам :)
Между другото, това за специализираните детски градини не е добра идея - не дава добри за обществото резултати :)



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 02:20



LOL



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Shankly]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 02:25



ти си се разминал/а с логиката бе.

пребит .....и логически ..................е учителят. Действието БИЯ/действието БИВАМ ПРЕБИТ.

еба примера



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор34 (Нерегистриран)
Публикувано11.03.05 02:34



ти май не схващаш.

ПИЯ [нещо]: Пия бира. Тя пие бира. Ние пием бира.

пия {си} [нещо]: Пия си бирата. Пие си бирата.
пия {се} [нещо]: не става, може ОПИЯ {се} [нещо]
пия :ми: {се} [нещо]: не става

:да пия
:да ми се пие

:да мисля
:да ми се мисли

нещо ми се прави:=бъдеще пожелателно в настоящето

ЛЮби ми се мома.

Да не би момата да ме люби като на мене ми се люби, аре бегаЙ БЕ





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.