Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:44 04.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор Гpифoн_Kpивoycт (Rex Coeli)
Публикувано08.03.05 21:17



Много е неприятен факта, че в НБГЕ няма падежна система вече, иначе щеше да разбереш, че бирата ти е Акузатива или, с други думи, - прякото допълнение. Иначе, задай си въпроса "Кой/какео върши действието?" Аз не виждам бирата как би могла да бъде действие-извършителя, така да се каже, в този случай. По-скоро ми се види това да е някаква дативна конструкция, ама каква ли пък, странно...:( Не ще да е ДеЦИ в никакъв случай...не знам, но съм почти 99.9% сигурен, че бирата не е подлог...

Който не ме харесва - няма вкус. Който ме харесва, пък - съвсем!


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: Гpифoн_Kpивoycт]  
Авторxx (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 00:17



Кривоустий, кажи тогава какви са лицето и числото на подлога в изреченията:

пие ми се бира.
ядат ми се картофи.

Кажи и какво е това изречение, в което глаголът се съгласува по лице и число с прякото допълнение.


.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано09.03.05 09:43



Абе пич, ти, верно, нормален ли си!?

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: xx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 10:35



Не спори с хора, които са завършили очевидно средното си образование (на тях им е все пак простено), а някои и висшето във филологически факултети и не знаят какво е граматически подлог. Имах такава преподавателка, така че... А някои си мислят, че местоименията имат категорията "време"... :)

Подлогът е онази част на изречението, която се съгласува по лице и число със сказуемото. В "Пиело му се бира." си е точно съгласувано по лице и число, както и в "Пиела му се бира."
Ядяло му се пица.
Ядяла му се пица.
Ядяло му се ябълки. - не става.

Вземете научете поне граматичните категории и после намесвайте падежите...



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: 747]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.05 11:21



А ти?

|| Una vida mejor! ||


Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.05 11:24



защо Ядяло му се ябълки да не става? не че бих използвал такава глаголна ф-ма, но все пак не ми се вижда чак толкова грешно, извода го правя сравнявайки с глаголната ф-ма, която бих използвал: яло му се ябълки.

ако съм разбрал правилно:

пие ми се бира —> тя ми се пие —> тя — чист подлог?!?!

Редактирано от ivx на 09.03.05 11:27.



Тема Re: Кое е подлог в изречението "пие ми се бира".нови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 11:49



Аз не бих използвала нито една от тия форми и опитът показва, че всъщност почти не се срещат, но - добре :) Тогава обаче ще е "Яло му се това." И не е коректно да се сменя модалността при тест, както вече беше посочено по-горе, както и конструкции като "Обичам ябълки." и "Ядат ми се ябълки." формално са твърде различни. Върху много други примери може да се спори, но върху граматичния подлог в конкретния пример по-горе - едва ли :)



Тема Re:нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.05 12:07



вчера си купих пъпеш...
да речем, че някой го вижда и възкликва "тоя луд ли е да дава толкова пари за пъпеш?!", друг отговаря "ми яло му се е пъпеш (праскови, банани) — купил си е".

и пак питам: правилно ли съм те разбрал за бирата?
бира му се пие, тя му се пие -> бира подлог??

|| Una vida mejor! ||


Тема Re:нови [re: ivx]  
Автор:)) (Нерегистриран)
Публикувано09.03.05 12:53



Лингвистите обичат да си въобразяват хипотетични ситуации. Гуглето не дава срещане на "яло му се е", виж "искало му се да..." обаче дава.
За мен "Яли са му се банани, купил си е." или "Яло му се е, купил си е."
Правилно си разбрал, това е един от тестовете, но другият е по-удачен - без смяна на модуса, обаче. Тестовете с падежите не стават, защото език с падежи има различна система от език без падежи.



Тема Re:нови [re: :))]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано09.03.05 13:04



да ти кажа това за мене не е толкова хипотетично.

а гуглето трудно ще даде, виж на англ може всякакви конструкции да намериш.

данке!

|| Una vida mejor! ||



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.