Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:13 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?  
АвторEЖKO (Нерегистриран)
Публикувано04.03.05 13:20



Какво според Вас са тези изразни средства. Не разбирам много от граматика и лингвистика. Учил съм в техникум и технически университет. Обучението ми по Български език завърши в седми клас, после нямаше време да се вземе материала по Литература и затова се пренебрегна граматиката. Та въпроса ми е какво са тези неща от речта и официални ли са?
Моето лично мнение е, че това са наченки на думи определящи рода във втори род единствено число. "Ма" - за женски род, а "Бе" или "Ве" за мъжки и среден род. Сигурно в различните диалекти имат и друго звучене, но за мен това са си белези за род във второ число. Доклокото знам в езиците, при които има родове, те се срещат сам в 3р 1ч

И пак напомням къде съм учил и че не съм капацитет. ЛИЧНО МНЕНИЕ!



Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: EЖKO]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано04.03.05 13:51



Май за това бяхме писали вече, идва от гръцки, от звателната форма на прилагателното "морос" - море за мр.р и мори за ж.р. Значи глупав, защото е малък, и не звучи оскърбително. Формата за м.р. на гръцки се развива в бре, ре, като бре на българска почва дава бе. За ж.р. мори на български се развива като мари, ма.
Това би трябвало да стига, онези неща за второ число и трети род все едно не си ги написал



Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: RiP]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано04.03.05 14:03



А английското МОРОН, което също значи глупав/слабоумен, също ли идва от гръцкото МОРОС?

МИЗИЯ, ТРАКИЯ и МАКЕДОНИЯ - ЗЕМИ БЪЛГАРСКИ


Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано04.03.05 15:45



елементарно, Уотсън - moron първоначално е било диагноза, а не обида, а голяма част от диагнозите идват от времето на чичко ти Хипократ от Кос, който е шпрехал на старогръцки.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: the_bomb]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано04.03.05 17:03



Аха, това очаквах да чуя. Сега още един въпрос:

"Станко ле, мори хубава"

"Мър Тодорке мънинка"

"Моме ле мари мънинка"

Удебелените думички диагнози ли са или обиди? И всичките ли са с еднаква етимология?

МИЗИЯ, ТРАКИЯ и МАКЕДОНИЯ - ЗЕМИ БЪЛГАРСКИ


Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано04.03.05 18:13



това, което ти питаш - за произхода на moron в английския - е едно.

това, което РиП обясни - за произхода на "мари" в българския - е съвсем друго.

два различни въпроса - два различни отговора.

толкова ли не можеш да направиш разлика и да отделиш едното от друто?

освен това аз не съм напълно съгласен с обяснението на РиП. за обръщението "море" може би върши работа, но не и за "ма". освен това не виждам как mwre е станало "мАри". това е просто една хипотеза, макар и нелоша според мен.

я като си толкова отворен да те попитам: каква според теб е връзката между англ. moron и българското "Тодорке мари". защо е така? откъде се е взела думата mwron в старогръцкия? mwria означава ли "глупост"? а съвременното гръцко mwro означава ли "бебе"? двете етимологично сродни ли са или не? защо? съществува ли обръщението baby или "бебчо" между влюбени? откъде идва то? в кои езици се среща, освен в изброените?

айде, нали си търсач на истината - търси.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: the_bomb]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано04.03.05 18:50



В отговор на:

това, което ти питаш - за произхода на moron в английския - е едно.
това, което РиП обясни - за произхода на "мари" в българския - е съвсем друго.




Аха, едното иде от гръцки, другото не иде. Ако иде от гръцки, ми трябва по-убедителна етимология.

В отговор на:

освен това аз не съм напълно съгласен с обяснението на РиП.




Брой ме и мен.

В отговор на:

каква според теб е връзката между англ. moron и българското "Тодорке мари". защо е така?




Никаква според мен, такова нещо не съм казвал, въобразил си си го.

В отговор на:

двете (mwron и mwro) етимологично сродни ли са или не? защо?




Не са, освен ако не ме убедиш аргументирано в противното. Защо? Ами защо да са? Косата (на главата) и косата (на косача) са просто омоними и не е задължително да са сродни. Е, един се опита да ме убеди, че косата на косача се казва така, защото "стрижела" тревата както се стриже косата на главата, но не успя да ме убеди.
В ред на тези мисли продължавам да не съм убеден, че мари, мори, мър, ма и др. производни идват от гръцки. Затова пък съм убеден, че изброените имат една и съща етимология, поне първите три. Няма да те товаря с нея, щото е ненаучна. :)

В отговор на:

съществува ли обръщението baby или "бебчо" между влюбени? откъде идва то?




А има ли обръщения като слънце, ангелче, мечо, писе, гургуличке, цвете мое и пр.? Бебчо отделно от групата ли стои заради етимологически съображения?

МИЗИЯ, ТРАКИЯ и МАКЕДОНИЯ - ЗЕМИ БЪЛГАРСКИ

Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано04.03.05 18:53



Затова пък съм убеден, че изброените имат една и съща етимология, поне първите три. Няма да те товаря с нея, щото е ненаучна. :)

натовари ме, натовари ме, няма само ние да ти обясняваме разни неща, пък ти да викаш, че това не те задоволявало.

айде и ти сложи нещо от твоите твърдения на масата, да видим мен дали ще ме задоволи.

а иначе за омонимите и етимологията: значи, ти с лека ръка подхвърляш някакво твърдение на масата, а пак на мен се пада честта да се пъна да ти доказвам нещо, за да кажеш после пак, че не задоволявам прекалено високите ти критерии...

хубаво. да видим.

за да се твърди, че едно нещо произхожда от друго в език с непрекъсната писмена традиция, като си сменя значението, значи такъв преход е засвидетелстван някъде в произведенията. индикации за подобен семантичен преход "глупав - бебе" могат да се открият в произведенията на антични и средновековни автори, изброени в Glotta 25/1936, p. 17. консултирай се с пасажите, цитирани там.

второ, подобен семантичен преход на много думи е по принцип характерен за прехода от старогръцка към новогръцка лексика и засвидетелстван за много други думи. например античната дума за "кон", hippos, е изчезнала в гръцкия език. вместо това още през Средновековието в говоримия гръцки се е наложило названието, с което конят бива наричан и до днес - alogo. прилагателното a-logos, както се вижда още на пръв поглед, означава "лишен от logos", като логосът е и реч, и разум. тоест, думата значи "безсловесен, неразумен". в разговорния гръцки aloga zwa, "безсловесните животни" вероятно е било почти устойчиво словосъчетание, както свидетелстват множеството му засвидетелствани употреби, напр. в басните на Езоп. после това значение се е стеснило до едно от тези неразумни безсловесни твари, а именно коня, и от прилагателно се е превърнало в съществително - т.нар. субстантивизация, процес, който не е чужд и на българския (виж напр. "разсилен", "дневален").
същото е станало и с mwros "глупав" - mwro "човешко същество, което е още в ранен стадий на умствено развитие и затова е глупаво".
назоваването на качество на обекта вместо самия обект също е широко използван езиков и литературен похват, известен като "метонимия".

трето, случаите на омонимия по принцип са доста редки и по-скоро ти трябваше да докажеш защо в случая да е така.

това задоволява ли те? ако не - ходи си незадоволен!

освен това, преди да си тръгнал да се пънеш с етимология на "мари", искам да те предупредя, че етимологиите на междуметия и звукоподражателни думи са доста хлъзгава и в повечето случаи леко безсмислена работа. защото ако тръгнеш да мислиш каква е етимологията на "въх", "къш" или "кукуригуу", далеч може да стигнеш

my soul swims gently in her pool

Редактирано от the_bomb на 04.03.05 19:58.



Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: the_bomb]  
Автор NimbusTF (будна съвест)
Публикувано04.03.05 19:28



В отговор на:

няма само ние да ти обясняваме разни неща, пък ти да викаш, че това не те задоволявало.




Или ме бъркаш с някого, или си въобразяваш нещо. Кога съм искал да ми обяснявате каквото и да било? Никога няма да допра да искам етимология на думи от този форум, защото

а) си имам пълното течение етим. речници

б) щом имам етим. речници, значи имам и вашето мнение

в) понякога имам нужда и от мнение, различно от това в речниците, а тук няма начин да го получа

г) дори да имам нужда от помощ, ще се обърна към вас само в краен случай, защото сигурно ще бъде за "несериозни" неща и не искам да ви развалям комфорта, измъквайки ви от навеса на "истинската наука". Не обичам да чета кисели реплики...

В отговор на:

айде и ти сложи нещо от твоите твърдения на масата, да видим мен дали ще ме задоволи.




Твърдения за какво? Твърдения за "мари" нямам. Не, всъщност имам! Гръцкото обяснение е смехотворно и това е ТВЪРДЕНИЕ. Надявам се, че RiP му е само посредник и не го поддържа.
Иначе имам предположения, но ще ги запазя за себе си, защото, както казах, не са описани в речниците, значи са "несериозни". А задоволяването тук, забелязал съм, идва само от единомислието и пълния унисон с господстващите науки, така че... няма смисъл да се хабя. Не се вписвам в атмосферата.

МИЗИЯ, ТРАКИЯ и МАКЕДОНИЯ - ЗЕМИ БЪЛГАРСКИ

Тема Re: "Ма" и "Бе"/"Ве" какво според Вас е това?нови [re: NimbusTF]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано04.03.05 20:07



аха, разбирам
за пореден път се убеждавам, че по-страшно нещо от глупака е само глупакът, който е снабден с пълното течение на етимологичните речници.

и като нямаш какво да си кажеш с нас, какво още търсиш тука - прав ти път, живей си с разбиранията и ни остави тук да тънем в блатото на безпросветното академично невежество.
само леко като си вириш носа да не се бъснеш някъде.
пък то се е видяло, че няма да благоволиш да споделиш малко от своето езотерично познание тук. вай вай вай, колко ме е яд, че изтървах...

my soul swims gently in her pool



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.