Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:31 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема арменска азбуканови  
АвторFlaum (Нерегистриран)
Публикувано02.01.05 13:51



някой тук може ли да ми каже как се четат, респ. как се казват буквите от арменската азбука? наскоро я разглеждах и ми е любопитно доколко визуалната прилика с кирилицата и латиницата е действителна. ще ми бъде интересен и някой сайт за историята на тяхната азбука ( ако може обаче не на арменски:)
мерси:)



Тема Re: арменска азбуканови [re: Flaum]  
АвторFlaum (Нерегистриран)
Публикувано02.01.05 13:59



много странно ми се стува, че във всички страници, които гугъл намира по въпроса, пише че едва ли не арменската азбука е напълно уникална и няма подобна на нея. а аз намирам сериозна прилика най-малкото с гръцката...?



Тема Re: арменска азбуканови [re: Flaum]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано02.01.05 14:54



А аз се заяждах веднъж в "История" за триезичната догма и за нейното "разбиване" от св.св. Кирил и Методий.

Армения е християнска официално, държавно, от 301 г. Християнство се преподава и служи по книги, а не наизуст.

Учудващо за мен, обаче, азбуката им е датирана над сто години по-късно.
============
In about 404 or 406 AD, a cleric at the Armenian royal court by the name of Mesrop Mashtots (361-440 AD) invented the Armenian alphabet. He modelled the Armenian alphabet very losely on the Greek alphabet and was also possibly influenced by the Assyrian script.

горното е



very losely - слабо наподобяваща
======================
Мда. Творчески заемки, инспирация, слабо наподобяване. Така е! Преписването и плагиатщината са отменени отдавна.





.

Редактирано от Caмия Инжинep на 02.01.05 14:57.



Тема Re: арменска азбуканови [re: Flaum]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано02.01.05 20:35



Коя е сериозната прилика?? Графична и надрусан едва ли ще мога да видя.

Единственото, което горе-долу следва арменската азбука е парадигмата да гръцката, но пак не толкова колкото гръцката следва финикийската.

Е да, има О, Ф и S в арменската, но това е нищо. От СФ ли си? Да ти препоръчам нещо от нар. библ. К и М.

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: арменска азбуканови [re: Flaum]  
Автор Лил ()
Публикувано03.01.05 13:29





Ето и още нещо много красиво, ама само на арменски:




Тема Re: за арменската азбука и за "триезичието"нови [re: ivx]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано16.02.05 12:53



Християнските мисионери през ранното средновековие са "ощастливили" с азбуки доста народи от Близкия Изток и Кавказ. До наше време са останали само арменската и грузинската азбука. Сред "ощастливените" били и прабългарите, докато живеели някъде в Северен Кавказ. Като продължение на тази традиция може да се разглежда и глаголицата.

За образец са имали най-вече гръцкото и арамейското писмо. В арменската азбука, например, мога да забележа повече гръзки влияния, отколкото са указани в предишните постинги. Например, диграфите "омикрон-ипсилон" и "епсилон-ипсилон".

Относно т. нар. триезична догма. Според мене, такава догма никога не се е прилагала, освен спрямо германците. Вулфила превел Светото писание на готски език, но същевременно се поддал на арианската ерес. Официалната църква изкоренила традицията, започната от Вулфила, и не позволявала нов превод на Писанието на германски, да не би преводачът да се изкуши да погледне в превода на Вулфила и да възприеме нещо еретично оттам.

При моравската мисия на Светите братя Кирил и Методий, триезичната догма я издигнали немците (австрийците). Ами че точно за немците и била предназначена тя. Римският Папа обаче не я приложил за славянския език - за преводачите на славянски преводът на Вулфила бил безполезен.



Тема Re: за арменската азбука и за "триезичието"нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано16.02.05 13:32



това, че Вулфила е бил арианин, означава ли непременно, че в готския превод на Евангелията е имало доктринални следи от арианството?

гръкоговорещите християни - и православни, и ариани - са използвали един и същ вариант на Библията. христологичните тълкувания са дошли след и независимо от текста на Св.Писание.

така че, колкото и убедително да звучи твоята теория по въпроса, не виждам защо триезичната догма да се е наложила именно заради превода на Вулфила.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: за арменската азбука и за "триезичието"нови [re: the_bomb]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано16.02.05 14:44



Уважаеми г-н the_bomb,

Учудването Ви е съвсем разумно. Но, просто казано, не следва да удостоявате с напредничав разум религиозни фанатици, древни или пък съвременни.

Лично аз приемам такова обяснение: изпадането на самия Вулфила в арианска ерес за онази епоха би било достатъчно основание да затрият и да прокълнат делото му.



Тема Re: за арменската азбука и за "триезичието"нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано16.02.05 15:18



може би имате право.

малко ми е наудобно, че Вие ми говорите на "Вие", а аз се обърнах към Вас на "ти". искате ли да унифицираме подхода си и да си говорим на "ти", както е прието - с право или не - между участници в дискусионни форуми в нет-пространството?

и все пак бих искал да знам дали виждането Ви за това защо и как се е наложила догмата е подкрепено с някакви източници, или е Ваше лично впечатление.

защото насвякъде, където аз съм срещал да се споменават "трите свещени езика" (наистина повече в Западните Отци, а не в Източните), изобщо не става въпрос за еретици, ариани, Вулфила и библейски преводи.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: за арменската азбука и за "триезичието"нови [re: the_bomb]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано16.02.05 20:28



Ами то си е съвсем нормално да се появи такава догма. На запад църквата е говорела на латински. По това време и повечето западни християни са говорели на език, който дори и да не го наричаме латински, можем да го наречем романски и който сигурно е бил цепещ се на почти неразбираеми един за друг диалекти вулгаризиран до неузнаваемост латински. Имало е прослойка от германци в границите на империята - готи, франки, лангобарди, англи, сакси, която е управлявала и която е била в добри отношения с църквата. А там където е имало големи германски етнически масиви ,те са били съвсем повърхностно християнизирани през последните 100-150 години.

Всъщност проблемът е бил, че западната църква е била силно йерархична и международна организация, а латинският е бил служебният и език. Ако част от организацията ползва друг служебен езикщ, то тя неизбежно е заплашена от разцепване. Както виждате в момента протестантските църкви не са единни и православните също. Не че не са свързани, но не са йерархично организирани.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.